Elon Musk pozwał twórców ChatGPT z firmy OpenAI

Elon Musk twierdzi, że OpenAI naruszyła zasady, na które się zgodził, gdy pomagał w jej założeniu w 2015 roku.

99

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Elon Musk - zbliżenie na ekran smartfona z wyświetlonym profilem Elona Muska. W tle lekko rozmyty portret Elona.

Pozew, który również złożono przeciwko szefowi OpenAI Samowi Altmanowi – mówi, że firma odeszła od swojej pierwotnej misji non-profit i open source. Twierdzi również, że zamiast starać się “służyć ludzkości”, bo tak została utworzona, skupia się na “maksymalizowaniu zysków” dla głównego inwestora, Microsoftu. OpenAI stworzono z zamiarem budowania tzw. sztucznej inteligencji ogólnej (AGI) – AI, która może wykonać dowolne zadanie, do którego zdolny jest człowiek. Była również ustanowiona jako firma non-profit, co oznaczało, że nie miała dążyć do zarabiania pieniędzy. Elon Musk pozwał twórców ChatGPT

Pozew Elona Muska

Złożony w San Francisco pozew stwierdza, że to pod tymi warunkami, pan Musk zgodził się założyć OpenAI, razem z Samem Altmanem i współzałożycielem Gregiem Brockmanem. Odszedł trzy lata później. W pozwie czytamy – “Ta sprawa jest wniesiona, aby zmusić OpenAI do przestrzegania Umowy Założycielskiej i powrotu do swojej misji rozwoju AGI dla dobra ludzkości, a nie dla osobistej korzyści indywidualnych Pozwanych i największej firmy technologicznej na świecie”. Złożenie pozwu nastąpiło po tym, jak Wall Street Journal ogłosił w środę, że amerykańskie organy regulacyjne rozpoczęły dochodzenie w sprawie twórcy ChatGPT, sprawdzając czy inwestorzy nie zostali wprowadzeni w błąd. Po ubiegłorocznych wydarzeniach, zarząd oskarżył Altmana o to, że nie był “konsekwentnie szczery w swojej komunikacji”, a w rezultacie “stracili zaufanie” do jego przywództwa.

Elon Musk oznajmił w poście na platformie X, że był “bardzo zaniepokojony” sytuacją. Jego prawnicy stwierdzają w pozwie, że te “zdumiewające wydarzenia” podkreślają wzrost wpływu Microsoftu na firmę. Nadmieniają także – “Jego technologia, w tym GPT-4, jest zamknięta źródłowo głównie po to, aby służyć własnym interesom handlowym Microsoftu”. Początkowe wsparcie Microsoftu dla OpenAI w wysokości 1 miliarda dolarów w 2019 roku nastąpiło niedługo po tym, jak firma AI, wcześniej działająca jako non-profit, ogłosiła nową strukturę “ograniczonego zysku”, która pozwoliłaby na inwestowanie w nią. Inwestycja Microsoftu wzrosła do wieloletniego, wielomiliardowego partnerstwa w styczniu 2023 roku po uruchomieniu chatbota OpenAI, ChatGPT.

Śledztwo trwa również w Wielkiej Brytanii, UE i USA.

Elon Musk pracuje nad własną wersją AI

W pozwie zarzucono również, że szczegóły dotyczące projektu najnowszego modelu AI OpenAI, GPT-4, utrzymywano w tajemnicy. Według Muska było to spowodowane wyłącznie względami komercyjnymi, a nie bezpieczeństwa. Musk ogłosił start własnego projrktu AI o nazwie xAI w lipcu 2023 roku, podając jego misję jako “zrozumienie rzeczywistości”. W listopadzie 2024 roku, opracował GROK’a, swojego własnego chatbota z “odrobiną humoru”, aby spróbować rywalizować z takimi jak ChatGPT. Prawnicy Muska mówią, że wśród innych pożądanych rezultatów pozwu, chcą, aby OpenAI zostało zobowiązane do kontynuowania, publicznego udostępniania informacji dotyczących rozwoju AI.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia