Angielski rząd oszalał: chce podwoić dopuszczalną moc baterii rowerów elektrycznych

Nie zwracając uwagi na obecne problemy, Londyn chce "uatrakcyjnić" jazdę e-rowerami.

105

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Angielski rząd oszalał - na szarym asfalcie namalowany białą farbą symbol roweru z przewodem i wtyczką.

Podwojenie mocy e-rowerów budzi obawy przed pożarami, a rządowy plan podwojenia maksymalnej dopuszczalnej mocy e-rowerów wywołał obawy, że może to zwiększyć ryzyko poważnych pożarów baterii oraz innych urazów. Departament Transportu konsultuje inne propozycje, które również pozwoliłyby na szybszą jazdę e-rowerami, Rząd powiedział, że chce uczynić jazdę e-rowerami bardziej atrakcyjną. Ale krytycy ostrzegają, że plany te stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa. W 2023 roku, tylko w Londynie było więcej pożarów spowodowanych przez e-rowery i e-hulajnogi niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Londyńska Brygada Pożarnicza popiera zielony transport, ale określiła pożary baterii litowych jako “najszybciej rosnący trend pożarowy w Londynie”. Angielski rząd oszalał

Większa moc to więcej wypadków i pożarów

Jak powiedział Charlie Pugsley, asystent komisarza ds. bezpieczeństwa pożarowego – “Ryzyko poważniejszych pożarów baterii spowodowane przez te mocniejsze modele, jest znaczącym problemem”. Grupa kampanii Electrical Safety First powiedziała: “Już zwykłe baterie do e-rowerów powodują niszczycielskie pożary w całym kraju”. „Posłowie powinni skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa obecnych baterii” – dodała. Obecnie moc silników e-rowerów, nie mogą przekraczać 250 W, rząd chce ją zwiększyć do 500 W, w Anglii, Szkocji oraz Walii. Konsultuje się również zwiększenie maksymalnej, obecnie dopuszczalnej prędkości z jaką użytkownicy e-rowerów mogą się poruszać, z obecnych 6 km/h, do 25 km/h.

W swoim dokumencie rząd przyznał, że wyższe prędkości oraz większa moc mogą zwiększyć zagrożenia na drodze, w tym kolizje. Stwierdził, że może to również zwiększyć nasilenie pożarów baterii z powodu ingerowania w ich konstrukcje. Uważa przy tym, że posiadanie większej mocy może zmniejszyć chęć do ingerowania w rowery. Według rządu, zwiększenie mocy e-rowerów mogłoby zachęcić do zwiększenia liczby rowerów dostawczych, zmniejszając zatłoczenie i zanieczyszczenie powietrza, a jednocześnie ułatwiając i czyniąc jazdę bardziej kuszącą dla użytkowników.

Co na to producenci?

Volt, producent e-rowerów uważa, że plan zwiększenia mocy może odnieść odwrotny skutek w kwestii modyfikowania konstrukcji. Dyrektor zarządzający Volta, James Metcalfe, powiedział, że ustawodawcy “nie rozumieją, czego naprawdę potrzebuje nasza branża”. Dodał jeszcze – “To nasza infrastruktura pozostaje w tyle, a nie technologia w e-rowerach, ministrowie muszą podjąć działania, aby budować więcej ścieżek rowerowych i zwiększać zachęty do zrównoważonego transportu”.

Grupa kampanii Cycling UK powiedziała, że głównym powodem, dla którego więcej ludzi nie jeździ na rowerze, jest to, że nie czują się bezpiecznie na drogach. Ostrzegła, że propozycje przedstawiają “ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i innych jeżdżących na rowerze”. “Znacznie zwiększona moc oznaczałaby szybsze przyspieszenie i znacznie cięższe rowery, co nas bardzo niepokoi” – powiedziała dyrektor Cycling UK, Sarah McMonagle. Stwierdziła, że rząd powinien inwestować w lepszą infrastrukturę rowerową oraz udzielać pomocy finansowej osobom, chcącym nabyć rowery.

Angielski rząd oszalał, a jego pomysł budzi obawy

W ubiegłym roku w Londynie zginęły trzy osoby w pożarach, które prawdopodobnie spowodowały litowe baterie rowerów elektrycznych. Ryzyko pożarów rowerów elektrycznych jest w centrum uwagi od kilku tygodni, gdyż z powodu wysokich cen niezawodnych rowerów elektrycznych, ludzie kupują tańsze, mniej niezawodne i często niebezpieczne baterie. Stowarzyszenie Rowerowe, które reprezentuje brytyjski przemysł rowerowy oznajmiło, że jest zaniepokojone propozycjami, które mogłyby zalegalizować proces manipulowania rowerami elektrycznymi, aby zwiększyć ich moc. Skutkowałoby to zwiększeniem zagrożenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Stowarzyszenie uważa również, że obawia się, że zmiany mogłyby doprowadzić do “motorowerowych” regulacji dla sektora – takich jak obowiązkowe ubezpieczenie, rejestracja i kaski. To mogłyby sprawić, że rowery elektryczne staną się “znacznie mniej atrakcyjne” dla ludzi. Rząd powiedział, że wykorzysta wszelkie opinie, które otrzymał w odpowiedzi na konsultacje aby rozważyć, jak zminimalizować ryzyko. Rzecznik rządu powiedział: “Uruchamiamy tę konsultację, aby zebrać opinie na temat tego, jak możemy bezpiecznie zwiększyć moc dla niektórych użytkowników, w tym osób z problemami z mobilnością oraz operatorów rowerów e-cargo. Bezpieczeństwo jest zawsze w centrum każdej decyzji dotyczącej rowerów elektrycznych, a wyniki konsultacji zostaną opublikowane po jej zakończeniu.”

Konsultacje zakończą się 25 kwietnia 2024 roku.

Co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia