Wielomilionowa kara grozi Shell Polska – trwa dochodzenie UOKiK

Dyrektywa Omnibus obowiązuje w UE od ponad roku, a jak widać Shell się nią nie przejął.

206

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wielomilionowa kara grozi Shell Polska - widok stacji paliw w barwach Shella. Biała z żółto-czerwonymi akcentami. Do dystrybutorów stoi kolejka samochodów, w oddali firmowy sklep.

W ostatnim czasie, Shell Polska znalazło się w ogniu krytyki ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Przedmiotem kontrowersji jest sposób prezentacji cen w ramach promocji paliwowej “Wtorki i czwartki z Shell V-Power”. Zgodnie z zarzutami, firma nie dostarczała konsumentom pełnych informacji o cenach, uniemożliwiając im ocenę korzyści wynikających z oferty. Wielomilionowa kara grozi Shell Polska

Jak powinna wyglądać taka promocja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda promocja powinna być jasno oznaczona, a klienci powinno się informować o najniższej cenie produktu lub usługi z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Gwarantuje to Dyrektywa Omnibus, która weszła w życie od 1 stycznia 2023 roku, wprowadzając istotne zmiany w ochronie konsumentów w Unii Europejskiej. Tak więc, przedsiębiorstwa zobowiązano do transparentnego informowania o cenach, w tym o najniższej cenie produktu lub usługi z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, co ma zapobiegać sztucznym promocjom.

Nowe przepisy dotyczą również sklepów internetowych, które muszą wprowadzić zmiany w sposobie prezentowania opinii o towarach i usługach, informowania klientów o ofercie oraz organizacji promocji. Dyrektywa ma na celu ochronę rynku przed niewłaściwymi praktykami marketingowymi i fałszywymi recenzjami publikowanymi na platformach handlowych.

Wielomilionowa kara grozi Shell Polska za promocję paliwową

Jak twierdzi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny – „ Właściwe oznaczenie promocji i spełnienie wymogów informacyjnych wynikających z dyrektywy Omnibus obowiązuje również stacje paliwowe. Już rok przypominamy rynkowi o nowym prawie. W przypadku Shell zakwestionowaliśmy brak jasnych informacji na temat ceny paliwa, która obowiązywała przed wprowadzeniem przez sieć obniżek w wyznaczone dni. Okazje i obniżki paliw powinny być rzetelnie komunikowane, ponieważ kupujący chcą wiedzieć jakie są faktyczne warunki promocji”. W przypadku stacji Shell, brakowało takich informacji, co mogło wprowadzać klientów w błąd co do rzeczywistej wartości oferty.

Jeśli zarzuty UOKiK znajdą potwierdzenie, Shell Polska może zostać ukarane grzywną sięgającą do 10% rocznego obrotu. To stanowiłoby znaczący cios dla firmy, podkreślając wagę przestrzegania nowych regulacji.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia