Awantura podczas przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego: Politycy PiS wykluczeni z obrad

Dzisiejsze przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. Pegasusa przerodziło się w burzliwe wydarzenie, które ostatecznie doprowadziło do wykluczenia polityków PiS z udziału w obradach.

233

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PiS i Suwerenna Polska są skazani na siebie od lat. To taki nigdy nie kończący się taniec Kaczyńskiego i Ziobry
PiS i Suwerenna Polska są skazani na siebie od lat. To taki nigdy nie kończący się taniec Kaczyńskiego i Ziobry

W trakcie przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przed komisją ds. Pegasusa doszło do gwałtownej awantury, która zakończyła się wykluczeniem polityków PiS z udziału w obradach. Incydent wywołał kontrowersje i krytykę ze strony różnych ugrupowań politycznych. Co się wydarzyło?

Awantura podczas przesłuchania Kaczyńskiego

Podczas przesłuchania, Jacek Ozdoba z partii Suwerenna Polska skrytykował działalność komisji, nazywając ją „szkodliwą” i potencjalnie niebezpieczną dla interesów Polaków. Ta krytyka wywołała spięcie między Ozdobą a Marcinem Bosackim z partii KO, które zakończyło się zgłoszeniem wniosku o wykluczenie Ozdoby oraz Mariusza Goska z obrad.

Jacek Ozdoba zarzucił politykowi KO chamstwo, a Bosacki zgłosił wniosek o wykluczenie z obrad komisji Jacka Ozdoby i Mariusza Goska. Argumentował przy tym, że posłowie PiS systematycznie przerywają wypowiedzi innych członków komisji. Przykładem tego zjawiska miało być zachowanie polityka, który na pytanie Witolda Zembaczyńskiego, czy planuje skorzystać z opcji zostania małym świadkiem koronnym, odpowiedział z przymrużeniem oka, stwierdzając: „Mały to jestem ja”.

W wyniku głosowania, wspomniany polityk został definitywnie wyłączony z dalszego udziału w obradach. Natychmiast po tej decyzji, analogicznie postanowiono wobec Jacka Ozdoby. Niemniej jednak, podczas procedury głosowania pojawiły się niejasności związane z obecnością Mariusza Goska, który, pomimo uprzedniego wykluczenia, uczestniczył w głosowaniu. W tym momencie konflikt osiągnął apogeum.

Jarosław Kaczyński wyraził swoje niezadowolenie wobec decyzji członków komisji, określając ją jako naruszenie zasady reprezentacji poszczególnych formacji politycznych w komisjach śledczych. Wskazał, że aktualne wydarzenia podważyły tę zasadę i zapowiedział konsultacje z prawnikami w celu zbadania możliwości kontynuowania przesłuchań przed komisją. Jego słowa brzmiały:

„To jest naruszenie zasady, że jeśli chodzi o komisje śledcze, to przedstawiciele poszczególnych formacji politycznych muszą być tam reprezentowani zgodnie z ich liczebnością. W tej chwili to zostało podważone i ja będę musiał naradzić się z prawnikami, czy ta komisja w dalszym ciągu może mnie przesłuchiwać”.

Prezes PiS zaznaczył, że będzie musiał skonsultować się z prawnikami w sprawie dalszego udziału w przesłuchaniach przed komisją.

Wniosek o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego przegłosowany

Konflikty na tle procedur w komisji ds. Pegasusa nie ograniczają się jedynie do wykluczenia posłów PiS. Komisja śledcza ds. Pegasusa przegłosowała wniosek o ukaranie świadka, Jarosława Kaczyńskiego, w związku z uchyleniem się od złożenia przyrzeczenia, które zgodnie z procedurą składają wszyscy świadkowie zeznający przed komisjami śledczymi.

Kaczyński odmówił złożenia pełnego przyrzeczenia, argumentując, że musi uzyskać zgodę premiera na ujawnianie tajemnic klauzulowanych. Po długiej dyskusji przewodnicząca komisji, Magdalena Sroka, poinformowała, że w przypadku braku zgody premiera świadek będzie zwolniony od odpowiedzi. Będzie natomiast mógł odpowiedzieć na nie na posiedzeniu niejawnym.

Ostatecznie, Kaczyński złożył jedynie pierwszą część przyrzeczenia, pomijając część dotyczącą ukrywania informacji. Wniosek o ukaranie został poddany pod głosowanie i większość członków komisji opowiedziała się za jego przyjęciem.

Podczas swobodnej wypowiedzi, Jarosław Kaczyński wyraził swoje przekonanie, że „sprawa Pegasusa stanowi działanie o charakterze propagandowym”.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia