Stan wyjątkowy na południu Islandii – płonąca lawa płynie do Grindavik

Naukowcy uważają, że obszar ten wchodzi w nową erę wulkaniczną, która może trwać przez dziesięciolecia, a nawet wieki.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

stan wyjątkowy - widok na krater islandzkiego wulkanu z którego wypływa gorąca, rozgrzana do czerwoności lawa.

Na południu Islandii ogłoszono stan wyjątkowy po tym, jak na Półwyspie Reykjanes doszło do kolejnej erupcji wulkanicznej, czwartej od grudnia. Uważa się, że jest to dotychczas najpotężniejszy wybuch, płonąca lawa dotarła do wschodnich obrzeży ewakuowanego miasta Grindavik, poinformowały lokalne media. Ewakuowano również ludność z pobliskiej Błękitnej Laguny, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Islandii. Stan wyjątkowy

Czwarta, najsilniejsza erupcja od grudnia

Przestrzeń powietrzna Islandii pozostaje na razie otwarta, pomimo dymu wydobywającego się z miejsca ogromnego wycieku lawy. Według służb obrony cywilnej kraju, erupcja rozpoczęła się po godzinie 20:00 czasu lokalnego (20:00 GMT) w sobotę między Hagafell a Stora-Scogfell, na północ od Grindavik. Jest to lokalizacja zbliżona do miejsca erupcji, która rozpoczęła się 8 grudnia. Nagrania eksplozji pokazują chmury dymu i płynącą magmę wydobywającą się z otworów w ziemi. Międzynarodowe lotnisko Keflavik oraz inne regionalne lotniska nie zostały dotknięte przez eksplozję. Geofizyk Magnus Tumi Gudmundsson, który był wśród tych, którzy przelatywali nad zalewanymi przez lawę obszarami helikopterem, powiedział lokalnym mediom, że sobotnia erupcja była dotychczas najpotężniejsza.

Dwa języki lawy przemieszczały się na zachód i południe, a lokalne media donosiły, iż lawa z tego ostatniego dotarła do wschodnich murów obronnych Grindavik. Gudmundsson powiedział, że możliwe jest również, że lawa popłynie do morza. Jednak może do tego nie dojść, jeśli aktywność wulkaniczna zmaleje. Einar Bessi Gestsson, ekspert od klęsk żywiołowych w Norweskiej Agencji Meteorologicznej, powiedział islandzkiemu publicznemu nadawcy RUV, że jeśli lawa wejdzie w kontakt z wodą morską, mogą wtedy wydzielać się niebezpieczne gazy oraz powstawać małe eksplozje.

Stan wyjątkowy

Tymczasem lawa przemieszczająca się na zachód podobno dotarła do drogi Grindavikurveg prowadzącej do Grindavik. Kieruje się w stronę Błękitnej Laguny i elektrowni geotermalnej Svartsengi, która dostarcza ciepłą wodę dla większości Półwyspu Reykjanes. Islandzki Urząd Meteorologiczny stwierdził, że to łoże lawy jest znacznie szersze niż w lutym. Wtedy wcześniejsza erupcja spowodowała przepływ lawy w podobnym kierunku. Wokół obu zbudowano liczne wały ochronne, powiedziała Reutersowi Rikke Pedersen, szefowa Reykjavik Nordyckiego Centrum Wulkanologicznego w Reykjaviku . Istnieją jednak obawy, że kable światłowodowe znajdujące się na drodze płynącej lawy, mogą zostać uszkodzone powodując zakłócenia w usługach telefonicznych i internetowych. W ramach podjętych środków ostrożności Błękitna Laguna jest zamknięta do odwołania.

Ewakuacja

W momencie sobotniej erupcji w okolicy było między 500 a 600 osób. Ewakuowano również między pięć a dziesięć domów w Grindavik. Po styczniowej erupcji około 4000 mieszkańców mogło wrócić do swoich domów. Rozprzestrzeniająca się wtedy po mieście lawa, zniszczyła trzy domy, jednak większość z nich zdecydowała się nie wracać. Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne i leży nad tzw. Grzbietem Śródatlantyckim, granicą między dwiema z największych płyt tektonicznych na ziemi. Ostatni raz Półwysep Reykjanes miał okres aktywności wulkanicznej 800 lat temu, a erupcje trwały przez dziesięciolecia. Jest to już siódma erupcja od 2021 roku i naukowcy uważają, że obszar ten wchodzi w nową erę wulkaniczną. Może ona trwać przez dziesięciolecia, a nawet wieki.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia