Głęboka stymulacja mózgu (DBS) w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Przykład Julii Hunk

Dzięki postępom w medycynie i wsparciu ze strony lekarzy, Julia ponownie znalazła nadzieję na lepsze życie. Jest nadzieją dla setek tysięcy podobnych jej. Głęboka stymulacja mózgu przełomem w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

523

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Głęboka stymulacja mózgu a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne na przykładzie przypadku Julii Hunk

Pięć lat temu, Julia Hunk stanęła w obliczu poważnego wyzwania zdrowotnego, które całkowicie zmieniło jej życie. Została przyjęta do szpitala psychiatrycznego, a z powodu swojej choroby była zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim. Schorzenia neurologiczne to poważny problem, głęboka stymulacja mózgu to nowa terapia znana dopiero od 20 lat.

Głęboka stymulacja mózgu czasem daje niezwykle pozytywne efekty

To dzięki postępowi w medycynie, a konkretnie dzięki zastosowaniu głębokiej stymulacji mózgu DBS, Julia dostała nadzieję na powrót do normalności. Planuje opuścić szpital i zacząć samodzielne życie w swoim mieszkaniu, co będzie dla niej wielkim krokiem naprzód.

Julia zmaga się z ciężką formą zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), które skłoniły ją do autoagresji i spowodowały trudności z podstawowymi czynnościami życiowymi, takimi jak jedzenie i picie. Przekonania, że jedzenie i picie są skażone pasożytami lub chemikaliami, całkowicie zdominowały jej życie. Chociaż zdawała sobie sprawę z absurdalności swoich myśli, nie była w stanie przeciwstawić się im.

Stan zdrowia Julii pogorszył się do tego stopnia, że konieczne było korzystanie z wózka inwalidzkiego oraz podawanie pożywienia i płynów przez rurkę nosowo-żołądkową i dożylne. Terapia głęboką stymulacją mózgu, którą przeszła, znacznie poprawiła jej stan. Julia nie tylko przestała się samookaleczać, ale także ukończyła szkołę średnią, co było dla niej ogromnym sukcesem.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne dotykają w różnym nasileniu co 50 osobę

Hum opisuje, jak jej życie zmieniło się po terapii. Mówi, że chociaż OCD nadal jest obecne, nie kontroluje już całkowicie jej życia. To duży postęp, biorąc pod uwagę, jak dominującą siłą było to zaburzenie wcześniej. Teraz OCD jest dla niej raczej „irytującym pasażerem”, z którym nauczyła się żyć.

Kluczowym elementem w terapii Julii było użycie stymulatora głębokiego mózgu DBS, który działa podobnie do rozrusznika serca, ale dla mózgu. Jest to nowoczesne urządzenie stosowane w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych i zaburzeń nastroju, które pozwala na precyzyjne namierzenie i regulację dysfunkcyjnych obwodów mózgowych. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie objawów choroby.

Elektrody stymulatora umieszcza się w jądrze podwzrokowym, małej strukturze w głębi mózgu, która jest centrum przekazywania sygnałów między różnymi częściami mózgu. Po operacji i okresie gojenia uruchamiane są ustawienia stymulatora, które są dostosowywane tak, aby zapewnić pacjentowi najlepsze samopoczucie.

Głęboka stymulacja mózgu a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Głęboka stymulacja mózgu a zaburzenia obsesyjno-kompulsywne które prowadzą nawet do niepełnosprawności fizycznej

Stymulacje głębokiego mózgu zamiennie zwana głęboką stymulacją mózgu DBS to metoda znana dopiero 20 lat

Po terapii Julia czuje się znacznie lepiej. Opowiada, że zauważyła zmniejszenie intensywności swoich rytuałów OCD, poprawę postawy i zwiększenie poziomu energii. To pokazuje, jak głęboka stymulacja mózgu może przynieść znaczną poprawę w życiu osób z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi.

Jednak droga do pełnego powrotu do zdrowia Julii była długa i wymagała ciągłego dostosowywania ustawień stymulatora. Jej lekarze podkreślają, że znalezienie optymalnych ustawień było procesem prób i błędów, który wymagał czasu. Pomimo początkowych trudności, udało się znaleźć ustawienia, które przyniosły znaczną poprawę w jej stanie.

Ostatecznie Julia mówi, że terapia głęboką stymulacją mózgu odmieniła jej życie. Teraz myśli o przyszłości z nadzieją, rozważając możliwość podjęcia studiów, samodzielnego mieszkania i znalezienia stałej pracy. Marzy też o miłości, zastanawiając się, czy możliwe jest dla niej zbudowanie trwałego związku. Dzięki postępom w medycynie i wsparciu ze strony lekarzy, Julia ponownie znalazła nadzieję na lepsze życie. Jest nadzieją dla setek tysięcy podobnych jej.

————————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia