Dwie niedziele handlowe w miesiącu – projekt Polski 2050 w Sejmie

Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła w Sejmie projekt ustawy przewidujący dwie niedziele handlowe w miesiącu. Praca w te dni miałaby być płatna podwójnie.

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Zdaniem autorów, rozwiązanie to uwzględnia interesy pracodawców, pracowników i klientów.
Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Zdaniem autorów, rozwiązanie to uwzględnia interesy pracodawców, pracowników i klientów.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Projekt zakłada kompromis między pełną liberalizacją handlu a obecnym zakazem. Zdaniem autorów, rozwiązanie to uwzględnia interesy pracodawców, pracowników i klientów.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu

Pracodawca, który zdecyduje się na otwarcie sklepu w niedzielę handlową, będzie zobowiązany do wypłacenia pracownikom podwójnej stawki wynagrodzenia. Dodatkowo pracownik otrzyma jeden dzień wolny – sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli.

„Chcę zwrócić uwagę na to, że zadbaliśmy o pracowników handlu. W tej nowelizacji proponujemy podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową” — powiedział Ryszard Petru.

Według szacunków Polski 2050, uwolnienie handlu w niedzielę może spowodować wzrost obrotów sklepów o 4 proc. Istnieje też szansa na wzrost zatrudnienia do 40 tys. osób.

Polska 2050 liczy na poparcie koalicjantów dla swojego projektu. Platforma Obywatelska w przeszłości opowiadała się za wszystkimi niedzielami handlowymi w miesiącu, a Lewica może być przychylna rozwiązaniu uwzględniającemu interesy pracowników.

Kompromis między interesami różnych grup?

Zdaniem autorów projektu, zaproponowane rozwiązanie jest kompromisem, który zapewnia balans między interesami różnych grup. Podwójne wynagrodzenie, dzień wolny i limit dwóch niedziel handlowych w miesiącu ma stanowić gwarancję tego równowagi.

Żaneta Cwalina-Śliwowska uważa, że taka inicjatywa może przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności, a Bartosz Romowicz podkreśla, że propozycja Polski 2050 odpowiada na potrzeby mieszkańców mniejszych miejscowości.

Ale również może znacząco ułatwić życie tym, którzy z różnych powodów nie mają możliwości robienia zakupów w standardowych godzinach otwarcia sklepów.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz nie obowiązuje w siedem niedziel w roku – ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Projekt Polski 2050 trafił do Sejmu i czeka na dalsze procedowanie. Jego los zależy od poparcia koalicjantów.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia