Weto Prezydenta Dudy w sprawie tabletki „dzień po”. Donald Tusk ma plan B

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy dotyczącej dostępu do tabletki "dzień po" dla dziewcząt w wieku od 15 lat.

401

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Weto Prezydenta Dudy w sprawie tabletki "dzień po". Donald Tusk ma plan B
Weto Prezydenta Dudy w sprawie tabletki "dzień po". Donald Tusk ma plan B

W ostatnim możliwym terminie, czyli dziś, Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy dotyczącej tzw. tabletki „dzień po”, która miała umożliwić jej dostępność bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Kancelaria Prezydenta przekazała, iż głównym uzasadnieniem tej decyzji jest wola poszanowania zgodności z konstytucyjnymi prawami oraz standardami ochrony zdrowia dzieci.

Weto Prezydenta Dudy

Prezydencka minister zdrowia, Małgorzata Paprocka, wyraziła przekonanie, że „decyzja będzie inna”, jeśli przepisy dotyczące tabletki „dzień po” wrócą do Sejmu w kontekście kobiet powyżej 18. roku życia. Podkreślając stanowisko Prezydenta, Paprocka stwierdziła, że Prezydent nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieciom poniżej 18. roku życia do antykoncepcji awaryjnej bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców.

Na piątkowym briefingu Prezydenckiej Kancelarii, minister Paprocka podkreśliła, że „wskutek decyzji Prezydenta stan prawny pozostaje niezmieniony”. Dodała również, że „Leki, produkty lecznicze, o których mówimy, głównie związane z antykoncepcją, przede wszystkim produkt, który występuje pod nazwą ellaOne, będzie dostępny na dotychczasowych zasadach, czyli po uzyskaniu recepty”.

Weto Prezydenta – Donald Tusk ma plan B

W odpowiedzi na decyzję Prezydenta Dudy, Premier Donald Tusk wydał oświadczenie, w którym zapowiedział podjęcie działań w ramach „planu B”. Tusk podkreślił, że Prezydent nie skorzystał z okazji, by „stanąć po stronie kobiet”, co, w jego opinii, wymaga zastosowania alternatywnych środków w celu zapewnienia im odpowiedniej opieki zdrowotnej i równych praw.

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, zadeklarowała, że w przypadku weta do ustawy, odpowiednie regulacje zostaną wdrożone za pomocą rozporządzenia. „Tabletka 'dzień po’ będzie dostępna od 1 maja” – zadeklarowała Leszczyna.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia