Rozrastające się Centra Danych zużywają coraz więcej energii elektrycznej

Cyfryzacja i sztuczna inteligencja pogłębią kryzys energetyczny?

82

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

centra danych - dwaj młodzi inżynierowie w białych koszulach znajdują się w serwerowni w otoczeniu licznych szaf komputerowych.

Jak przewiduje brytyjska spółka National Grid, w ciągu najbliższych 10 lat zużycie energii przez centra danych wzrośnie sześciokrotnie. Winę za to ponosi, boom w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz komputerów kwantowych. Centra danych

Istniejąca sieć energetyczna nie wytrzyma obciążenia centrami danych

Obie dziedziny opierają się na centrach danych, czyli halach pełnych systemów komputerowych, zużywających coraz większych ilości energii elektrycznej. Dyrektor generalny John Pettigrew stwierdził, że sieć staje się “ograniczona” i potrzebne są zdecydowane działania, aby stworzyć sieć zdolną do radzenia sobie z dramatycznie rosnącym zapotrzebowaniem. “Przyszły wzrost w podstawowych technologiach takich jak sztuczna inteligencja i komputery kwantowe oznaczać będzie większą skalę, energochłonności infrastruktury komputerowej”. Szef National Grid powiedział we wtorkowym przemówieniu, udostępnionym na LinkedIn, że teraz jest “kluczowy moment” dla transformacji sieci, z rosnącym zapotrzebowaniem na technologie pochłaniające energię i coraz większą liczbą osób wybierających pompy ciepła lub samochody elektryczne.

“Dzisiaj, tak jak w latach pięćdziesiątych, dysponujemy siecią, która jest ograniczona”. Popyt na sieć rośnie dramatycznie i podwoi się do 2050 roku, ponieważ ogrzewanie, transport oraz przemysł, coraz bardziej elektryfikują się. Na przykład obecna siec energetyczna Wielkiej Brytanii, ma ponad 70 lat. Operatorzy sieci są pod wielką presją i muszą modernizować obecną infrastrukturę, aby zgodnie z globalnymi celami, osiągnąć zerową emisję do roku 2050. Tak by w przyszłości sprostała ona wyższemu popytowi i zrobić to w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Według Johna Pettigrew – „Jesteśmy w momencie, który wymaga innowacyjnego myślenia i śmiałych działań, aby stworzyć sieć przesyłową na potrzeby jutra.”

Już dziś wiadomo, że bez centrów danych nie ma przyszłości

Bez względu na to co przyniesie przyszłość, centra danych będą jej częścią. Już teraz stały się one integralną częścią naszego nowoczesnego życia i technologii, działając jako fizyczny magazyn naszych cyfrowych informacji przechowywanych w tzw. “chmurze” i innych formach sprzętu IT, które zasilają usługi i platformy. Niestety cała ta moc obliczeniowa jest ogromnym obciążeniem dla środowiska. Niektóre badania ostrzegają, że sama branża AI (sztucznej inteligencji) mogłaby zużywać do 2027 roku, tyle energii, co kraj wielkości Holandii. Od chwili uruchomieniu chatbotów takich jak ChatGPT firmy OpenAI oraz narzędzi do tworzenia obrazów, takich jak Midjourney, sektor ten odnotowuje niespotykany boom gospodarczy.

Rosnące zapotrzebowanie na prąd

W ostatnich latach wzrosło zaniepokojenie zużyciem energii oraz wymaganiami wobec infrastruktury, stawianymi przez rozrastające się centra danych. Oficjalne dane pokazały, że w Republice Irlandii, która jest siedzibą europejskich centr obliczeniowych kilku dużych firm technologicznych, takich jak Google i Meta, w 2022 roku 20% energii zużyły same centra obliczeniowe.

Ilość energii elektrycznej zużywanej przez tamtejsze centra danych wzrosła o 400% od 2015 roku. Tymczasem komputery kwantowe, które przetwarzają dane inaczej niż zwykłe komputery i mogą wykonywać skomplikowane obliczenia bardzo szybko, są nadal używane głównie eksperymentalnie, aby sprawdzić ich możliwości. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystanie ich doprowadzą w niedalekiej przyszłości do licznych przełomów naukowych i technologicznych.

(Źródło:BBC)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia