Wielkanocne obrzędy i zwyczaje

Wielkanoc to czas odrodzenia fizycznego oraz duchowego.

98

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wielkanocne obrzędy i zwyczaje - wiklinowy kosz z dziesiątkami, kolorowych Palm Wielkanocnych

Ten okres, jest czasem wspomnień męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne są bardzo głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, a u swego zarania były mocno połączone z żydowskimi obrzędami Pesach. Dopiero gdy wiara chrześcijańska stała się niezależnym nurtem, Wielkanoc stała się dorocznym świętem. O tym kiedy przypada okres Świąt Wielkanocnych zadecydował w roku 325 Sobór nicejski, który powiązał je z cyklem księżycowym przez co jest to święto ruchome. Wielkanocne obrzędy i zwyczaje 

Święcenie pokarmów

To obrzęd bardzo głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji, obchodzony w Wielką Sobotę, rozpoczynający czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Kiedyś, w czasach średniowiecza wierni nie udawali się z koszyczkami do kościoła, lecz to kapłani odwiedzali wiernych w ich domach. Tam następowało błogosławieństwo przygotowanych pokarmów. Obecnie to wierni przychodzą do kościoła z przystrojonymi koszyczkami, a w nich powinny znaleźć się chleb, sól, jajka oraz mięso bądź wędlina. Chleb jest symbolem Eucharystii, jajko to znak odrodzenia i nowego życia, sól oznacza oczyszczenie, a mięso i wędlina symbolizują obfitość pokarmu. 

Palma wielkanocna – wielkanocne obrzędy i zwyczaje

Jest jednym z najbardziej kolorowych i rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkanocnych. Tradycja przygotowywania palm wielkanocnych jest nierozerwalnie związana z obchodami Niedzieli Palmowej, a jej początki na ziemiach polskich sięgają XI wieku. Wtedy palmy wielkanocne nie były kolorowymi stylizacjami, ale najzwyklejszymi bukietami wierzbowych witek, które symbolizowały zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Sam zwyczaj procesji z palmami pochodzi z Jerozolimy, w której odbywały się one już w IV wieku. Obrzęd poprzez Galię i Hiszpanię trafił do Europy gdzie kościół zaczął go kultywować. Do liturgii Niedzieli Palmowej, święcenie palm wielkanocnych wtedy jeszcze zielonych gałązek, trafiło dopiero w XI wieku. 

Współczesne palmy wielkanocne niejednokrotnie są małymi dziełami sztuki. Wyrażającymi kreatywność ich twórców, a w niektórych regionach Polski odbywają się konkursy, także na największą palmę wielkanocną. Podstawowym  budulcem przy tworzeniu palm wielkanocnych są “Bazie”, czyli  rozwijające się wierzbowe witki  symbolizujące zmartwychwstanie.

Lany poniedziałek

Obrzęd, znany szerzej jako Śmigus-Dyngus najprawdopodobniej to jedna z XIV wiecznych tradycji chrześcijańskich, którą również zaczerpnięto z pogańskich obchodów równonocy marcowej. Niegdysiejszy obrzęd święta wiosny, stał się czasem zabawy, w którym woda i zwyczaj polewania nadal są elementem centralnym.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia