Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen

Nowe przepisy podróżne: Rumunia i Bułgaria dołączają do strefy Schengen. Jak wpłynie to na podróżnych? Dowiedz się więcej.

101

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen
Mieszkańcy tych krajów mogą się cieszyć.

Od dziś podróżowanie po Europie staje się jeszcze łatwiejsze dla mieszkańców Rumunii i Bułgarii, ponieważ oba kraje dołączają do ruchu bez wizowego. Jednakże, czy to oznacza całkowite zniesienie kontroli granicznych? Oto co musisz wiedzieć. Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen.

Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen

Po wielu latach oczekiwania, Rumunia i Bułgaria wreszcie dołączają do strefy Schengen, co powinno ułatwić podróżowanie między krajami Unii Europejskiej. Jednakże, czy wszystkie kontrole graniczne zostaną zniesione?

Od dziś, podróżni korzystający z lotnisk i portów morskich w Rumunii nie będą już podlegać kontroli granicznej. Jednakże, kontrole na granicach lądowych nadal pozostaną w miejscu. Co to oznacza dla osób podróżujących samochodem między krajami?

Długa Droga.

Rumunia i Bułgaria przystąpiły do Unii Europejskiej w 2007 roku, ale dopiero teraz dołączają do strefy Schengen. Dlaczego proces ten trwał tak długo? Okazało się, że Austria była głównym przeciwnikiem ich akcesji do tej strefy.
Zmiany wywołują również pytania dotyczące bezpieczeństwa. Czy zniesienie kontroli granicznych na lotniskach i w portach morskich nie narazi nas na nowe zagrożenia? Jakie środki bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, aby zapobiec ewentualnym problemom?
Choć Rumunia i Bułgaria dołączają do strefy Schengen, nie oznacza to całkowitego zniesienia kontroli granicznych. Nadal istnieją pewne ograniczenia, zwłaszcza na granicach lądowych. Jednakże, dla większości podróżnych będzie to krok w kierunku większej swobody podróżowania po Europie.

Strefa Schengen – co oznacza?

Strefa Schengen to obszar obejmujący wiele krajów europejskich, w którym zostały zniesione kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. Powstała w wyniku Umowy Schengen, podpisanej w 1985 roku w mieście Schengen w Luksemburgu. Celem tej umowy było umożliwienie swobodnego przemieszczania się osób między państwami członkowskimi bez konieczności przechodzenia przez kontrolę graniczną na wewnętrznych granicach tych krajów.

Obecnie obejmuje 26 państw członkowskich, w tym większość krajów Unii Europejskiej oraz niektóre kraje spoza UE, takie jak Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein. Kraje te współpracują w zakresie zarządzania granicami zewnętrznymi oraz wspólnie realizują politykę wizową.

Dzięki Strefie Schengen podróżni mogą swobodnie przemieszczać się między krajami członkowskimi, podróżując np. samochodem, pociągiem czy samolotem, bez konieczności przekraczania formalności granicznych. Warto jednak zaznaczyć, że choć kontrole graniczne zostały zniesione na granicach wewnętrznych, nadal istnieją kontrole na granicach zewnętrznych Strefy Schengen, które mają na celu kontrolę bezpieczeństwa i migracji.


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia