Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć, aby oddać ważny głos.

Polacy w całym kraju udają się do lokali wyborczych, aby uczestniczyć w wyborach samorządowych, decydując o przyszłości swoich gmin i miast.

93

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

2 tura wyborów samorządowych, Kraków, Poznań, Wrocław
Druga tura wyborów Kto zostanie prezydentem, wójtem, burmistrzem?

Dziś Polacy w całym kraju uczestniczą w wyborach samorządowych, oddając głosy na członków rad gmin, rad powiatów, sejmików wojewódzkich, a także na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tam, gdzie nie będzie jasnego zwycięzcy, 21 kwietnia odbędzie się druga tura głosowania. Jak przygotować się do udziału w wyborach? Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć, aby oddać ważny głos.

Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć, aby oddać ważny głos.

Podstawowe informacje o kandydatach można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Warto również sprawdzić media społecznościowe kandydata oraz lokalne media. Jeśli kandydat już wcześniej pełnił jakąś funkcję publiczną, warto odwiedzić oficjalne strony lokalnych władz.

Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji lub strony mObywatel, gdzie po zalogowaniu można znaleźć nazwę i adres lokalu wyborczego. Osoby preferujące stronę internetową www.mobywatel.gov.pl mogą skorzystać z zakładki „Twoje dane” i „Centralny Rejestr Wyborców”.

Komu przysługuje darmowy transport?

Darmowy transport do lokalu wyborczego przysługuje osobom z niepełnosprawnościami o znacznym lub umiarkowanym stopniu oraz osobom, które w dniu głosowania kończą 60 lat. Organizacja tego transportu należy do wójta gminy, gdzie nie działa transport publiczny w dniu wyborów. Termin na zgłoszenie chęci skorzystania z transportu na pierwszą turę głosowania minął 25 marca, a na drugą turę mija 16 kwietnia.

Co zabrać ze sobą na wybory?

Aby wziąć udział w wyborach, konieczny jest dokument tożsamości z fotografią, np. dowód osobisty, paszport, legitymacja studencka lub prawo jazdy. Można również skorzystać z aplikacji mObywatel do potwierdzenia tożsamości.

Ile kart do głosowania otrzymasz?

Liczba otrzymanych kart do głosowania zależy od miejsca zamieszkania. W większości przypadków wyborcy otrzymują cztery karty. Osoby mieszkające w miastach na prawach powiatu, gdzie nie wybiera się rady powiatu, otrzymają o jedną kartę mniej. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie mimo braku wyboru rady powiatu, wyborcy otrzymają cztery karty.

Jak oddać ważny głos?

Aby oddać ważny głos, na każdej z otrzymanych kart należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Niepostawienie znaku „X” lub postawienie innego niż „X” będzie skutkować nieważnym głosem. Przekreślenia i inne znaki nie wpłyną na ważność głosu.

Wybory samorządowe są ważnym elementem demokracji lokalnej. Dlatego każdy głos ma znaczenie. Pamiętajmy więc, aby wykorzystać swoje prawo do głosowania i wziąć udział w kształtowaniu przyszłości naszych społeczności.


Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowaliśmy go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe a jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia