Jedyny kandydat na wójta Wilkowic przegrał wybory

Chciał przeznaczyć grunty rolne na tereny budowlane - przegrał wybory, choć sam w nich startował

131

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jedyny kandydat na wójta Wilkowic - Janusz Zemanek
jedyny kandydat na wójta Wilkowic przegrał wybory

Jedyny kandydat na wójta Wilkowic, Janusz Zemanek, nie obawiał się tegorocznych wyborów samorządowych. Tymczasem okazało się, że… przegrał.

Janusz Zemanek, dotychczasowy wójt gminy Wilkowice w powiecie bielskim, nie odniesie sukcesu w staraniach o reelekcję. Co więcej, jego niepowodzenie jest o tyle zaskakujące, że był jedynym kandydatem na to stanowisko. Pomimo braku konkurencji, nie zdołał uzyskać wymaganego progu ponad 50 procent poparcia. Można zatem śmiało stwierdzić, że nie cieszy się zbyt dużym poparciem mieszkańców gminy. Teraz o wyborze nowego włodarza Wilkowic zadecyduje lokalna rada podczas tajnego głosowania.

Wydawać by się mogło, że mając rywala jedynie w sobie, Janusz Zemanek ma wyborcze zwycięstwo w kieszeni. Jednakże, rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. Dlaczego tak się stało i co było powodem tak spektakularnej porażki wójta Wilkowic?

Jedyny kandydat na wójta Wilkowic – powody porażki

Brak reelekcji byłego wójta Wilkowic może być wynikiem kontrowersji wokół projektu nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, który wywołał niezadowolenie wśród mieszkańców. Nie spodobała się zwłaszcza propozycja zmian zagospodarowania przestrzennego w Bystrej. Chciano w niej przeznaczyć ponad 12 hektarów gruntów rolnych na tereny budowlane. Takie plany wywołały spore oburzenie mieszkających tam osób. Mimo prób wycofania się przez Janusza Zemanka z kontrowersyjnych założeń projektu, wyborcy pamiętali o sprawie przy urnach. Według danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, jedyny kandydat na wójta Wilkowic uzyskał 39,76 procent poparcia. Janusza Zemanka poparło 2043 głosujących mieszkańców gminy, podczas gdy przeciw było 3095 osób. Sam zainteresowany stwierdził: „Wszystko, co robiłem dla gminy i jej mieszkańców, starałem się robić dobrze.”. Dodał także, że chcąc być uczciwym wobec mieszkańców, nie schował projektu do szuflady przed wyborami, a postanowił przedstawić go wcześniej.

Los Janusza Zemanka w rękach radnych

Według Państwowej Komisji Wyborczej, w przypadku, gdy jedyny kandydat na wójta Wilkowic nie otrzyma ponad połowy głosów, następcę wybiera rada gminy w tajnym głosowaniu. Kandydat musi uzyskać bezwzględną liczbę głosów. Sam Janusz Zemanek jeszcze nie wie, czy będzie chciał przekonywać do siebie radnych gminy. Choć komitet Gmina Wilkowice Wspólna Sprawa, reprezentujący dotychczasowego wójta, zdobył wszystkie 15 mandatów w radzie, przeciwnicy Janusza Zemanka dążą do przekonania radnych do wyboru nowego włodarza. W rozmowie z beskidzka24.pl były wójt podkreślił, że wszelkie działania podejmowane dla dobra gminy i jej mieszkańców starał się wykonywać zgodnie z ich interesami. Zaznaczył, iż nie zatajanie kontrowersyjnego projektu świadczy o jego uczciwości wobec wyborców. Następne tygodnie pokażą, kto obejmie stanowisko wójta w Wilkowicach.

Przeczytaj, co mówi Donald Tusk po wyborach samorządowych.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia