Jak politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis? – budziła kontrowersje

Politycy ze wszystkich partii wspominają prof. Jadwigę Staniszkis - inspirowała, komentowała i budziła kontrowersje

135

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis, prof. Jadwiga Staniszkis
politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis - inspirowała i budziła kontrowersje

Od wczoraj politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis. Znana była od lat z komentarzy i analiz, którymi dzieliła się w mediach.

Śmierć Profesor Jadwigi Staniszkis, wybitnej socjolog i analityczki politycznej, skłoniła wielu polityków do wyrażenia hołdu i wdzięczności za jej wkład w polskie życie publiczne. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że prof. Jadwiga Staniszkis była niezwykłą zwolenniczką wolności, a jej osiągnięcia stanowić będą inspirację dla kolejnych pokoleń. Podobnego zdania jest poseł PiS, Marcin Ociepa. Napisał: „”Śmierć prof. Jadwigi Staniszkis to wielka strata dla polskiej nauki i polityki. Na jej książkach i analizach wychowały się całe pokolenia polityków, politologów, socjologów i filozofów polityki. Inspirowała naukową rzetelnością, odwagą i wizjonerstwem. „Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.”. „Niech spoczywa w pokoju” – dodał lider PSL. Inne głosy, jak ten Bartosza Arłukowicza z KO, podkreślały relacje osobiste z badaczką, co ilustruje bogate dziedzictwo prof. Jadwigi Staniszkis jako naukowca i człowieka.

 

Politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis – za co ją doceniano?

 

Zarówno politycy opozycji, jak i ci związani z obecną władzą, oddawali hołd Profesor Staniszkis za jej wkład w polską naukę i życie publiczne. Były premier Mateusz Morawiecki wskazał na inspiracyjny charakter jej życia, pełnego pasji do nauki. Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej podkreślił, że choć nie zawsze zgadzano się z jej poglądami, to zawsze cieszyła się uznaniem jako autorytet w swojej dziedzinie. Takie komentarze podkreślają złożoność postaci Staniszkis oraz jej wpływ na polską debatę publiczną.

Jadwiga Staniszkis, znana z krytycznego spojrzenia na życie polityczne w Polsce, nie unikała kontrowersji w swoich poglądach. Odzwierciedleniem tego było jej publiczne zaangażowanie i zmiana stanowiska wobec różnych ugrupowań politycznych. W 2010 roku socjolog uważała, że Jarosław Kaczyński to najlepszy kandydat na prezydenta Polski. Dwa lata później określiła rząd Donalda Tuska jako najgorszy i najmniej kompetentny w historii naszego kraju. Jej stanowisko wobec PiS zmieniło się po zwycięstwie tej partii w 2015 r.

 

Krytyka wobec PiS

 

Politycy wspominają prof. Jadwigę Staniszkis podkreślając jej ogromną wiedzę, inspirowanie przyszłych pokoleń, ale także kontrowersyjne poglądy wyrażane w stanowczych słowach. Gdy po zwycięstwie PiS socjolog stwierdziła, że działania tej partii nie przebiegają w przewidziany przez nią sposób, stwierdziła: „Jestem wolnym człowiekiem, na emeryturze, nie mam żadnej funkcji politycznej i uważam, że mam prawo powiedzieć: tak, popełniłam błąd, popierając PiS.”. Dwa lata po wyborach dodała także: „Kiedy patrzę na te uśmiechy Dudy, jego samozadowolenie, jego niszczące działania, to, co zrobiono z Trybunałem Konstytucyjnym, to jest tragiczne. Działający TK powinien punktować to, co się dzieje, pokazywać te naruszania konstytucji. A ten system przestał działać.”.

Pomimo jej ostrych słów dotykających różnych przedstawicieli partii politycznych, prof. Prof. Jadwiga Staniszkis pozostaje uznawanym autorytetem wśród polityków, politologów i socjologów.

Przeczytaj także, jak światowe media komentują konflikt na Bliskim Wschodzie.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia