Śnieżna aura w Tatrach. Drugi Stopień Zagrożenia Lawinowego

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Śnieżna aura w Tatrach. Drugi Stopień Zagrożenia Lawinowego
Śnieżna aura w Tatrach. Drugi Stopień Zagrożenia Lawinowego

W ostatnich dniach Tatry zostały udekorowane śnieżną pierzyną, a Zakopane odzyskało swój urok zimowej idylli. Jednakże, wraz z malowniczym krajobrazem przychodzi również pewne ryzyko, szczególnie w górskich terenach. Na dzień dzisiejszy, ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego, co wymaga szczególnej ostrożności od turystów i miłośników gór.

Zagrożenie lawinowe

Wysokogórskie rejony, zwłaszcza powyżej 1700 m n.p.m., są obecnie objęte tym zagrożeniem. Oznacza to, że choć pokrywa śnieżna jest w większości dobrze związana z podłożem, to na niektórych stromych stokach istnieje ryzyko związane z lawinami. W związku z tym, należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie podczas eksploracji stromych terenów.

Ratownicy TOPR zauważyli, że po niedawnych opadach śniegu i krupy śnieżnej, połączonych z wiatrem, w niektórych miejscach, takich jak żleby i pod ścianami skalnymi, pojawiły się depozyty nawianego śniegu, które spoczywają na twardym podłożu. To zjawisko dodatkowo podnosi ryzyko wywołania lawiny, szczególnie przy dużym obciążeniu dodatkowym.

Zakopane, serce polskich Tatr, ponownie przybrało biały kolor. W samym mieście leży około 5 cm śniegu, podczas gdy na Kasprowym Wierchu imponująca warstwa śniegu osiąga aż 81 cm. W innych częściach regionu, takich jak Dolina Pięciu Stawów Polskich czy Hala Gąsienicowa, również odnotowano znaczące opady śniegu.

Ponadto, prognozy pogody na nadchodzące dni przewidują dalsze opady śniegu w Tatrach i okolicach Zakopanego. Jednakże, na obszarze całego kraju, przewiduje się również mieszane opady, z możliwością burz na południowym wschodzie, przy porywach wiatru do 70 km/h oraz ewentualnym drobnym gradem lub krupą śnieżną.

Warto również zauważyć, że temperatura w Polsce będzie różnorodna. Na południowym wschodzie kraju będzie najcieplej, temperatura osiągnie około 12 stopni Celsjusza. Natomiast na pozostałych obszarach maksymalnie do 6-7 stopni Celsjusza. Zachmurzenie będzie największe na wschodzie i południu kraju, podczas gdy na zachodzie można spodziewać się więcej rozpogodzeń.

W tej sytuacji, dla osób planujących wyprawy w góry, niezwykle istotne jest zachowanie ostrożności oraz śledzenie bieżących prognoz pogody oraz ostrzeżeń lawinowych. Pamiętajmy, że piękno gór idzie w parze z ich siłą i potencjalnymi zagrożeniami, które należy brać pod uwagę podczas każdej wycieczki.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia