Dzisiaj wczesnym ranem japońskie Ministerstwo Obrony ogłosiło że w trakcie ćwiczeń na Pacyfiku zaginęły dwa helikoptery Mitsubishi SH-60K. Na pokładzie każdego z nich znajdowało się czterech członków załogi. Katastrofa helikopterów
Przedstawiciele ministerstwa podali, że dwusilnikowe maszyny Mitsubishi SH-60K brały udział w szkoleniu zwalczania okrętów podwodnych, które odbywały się 600 km na południe od Tokio, niedaleko wyspy Izu. W chwili obecnej z wody wydobyto ciało jednego członka załogi, niestety nie dawał on oznak życia, Siedmiu pozostałych uznano za zaginionych.
Jak doszło do katastrofy helikopterów?
Jak powiedział minister obrony Minoru Kichara, przyczyna wypadku jest na razie nieznana, a pierwszymi podejmowanymi działaniami jest ratowanie życia. Według japońskich źródeł, łączność z jednym z helikopterów została utracona o godzinie 22:38 czasu lokalnego, w pobliżu wyspy Torishima. Minutę później odebrano sygnał alarmowy pochodzący z tego helikoptera. Po upływie kolejnych 25 minut, marynarka zorientowała się, że w tym samym obszarze utraciła łączność z innym, biorącym udział w ćwiczeniach helikopterem Mitsubishi SH-60K. Na tę chwilę japońska marynarka wojenna wyklucza udział w incydencie innych statków powietrznych, ponieważ nie było takich na pobliskich wodach. Najprawdopodobniej doszło do zderzenia obu maszyn w powietrzu. W akcji ratowniczej bierze udział 8 okrętów oraz 5 statków powietrznych. W wyniku podjętych działań odkryto szczątki maszyn oraz zlokalizowano dwa rejestratory lotu, być może one pozwolą odkryć przyczynę katastrofy.
Chińska polityka wobec Tajwanu, powoduje iż Japonia zwiększa swoje wydatki na obronność oraz wzmacnia współpracę z USA oraz innymi krajami regionu. W wyniku tego na wyposażeniu japońskich sił obronnych znajduje się wiele sprzętu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Rok temu będący na wyposażeniu armii japońskiej helikopter UH60, z dziesięcioma osobami na pokładzie, rozbił się u wybrzeży wyspy Miyako.
Oba zaginione helikoptery Mitsubishi SH-60K, są zmodernizowaną wersją modelu SH-60J , produkowanego przez Mitsubishi w oparciu o licencję Sikorsky’ego. Wersja SH-60K, wyposażono w wirnik posiadający kompozytowe łopaty, system wspomagający starty i lądowania na pokładzie okrętu. Oraz najnowocześniejszą avionikę wyprodukowaną w Japonii. Jego kabina została odrobinę powiększona w porównaniu do pierwowzoru. Do napędu wykorzystano dwa turbodoładowane silniki T700 produkowane przez IHI na licencji General Electric.
Po raz pierwszy SH-60K pojawiły się na wyposażeniu japońskich sił obronnych w 2005 roku. Do chwili katastrofy Morskie Siły Samoobrony, miały na stanie 12 helikopterów typu SHY-60J, oraz 75 egzemplarzy SH-60K.
Mogło ci umknąć: Rosyjska „Flota Cieni” zagraża Bałtykowi
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.