Likwidacja CBA a sprawa korupcji w szpitalu senatora Grodzkiego

W Szczecinie toczy się sprawa korupcyjna dotycząca Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego, którą rozpoczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) w ostatnich dniach swojego działania.

141

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprawa korupcji w szpitalu Grodzkiego stanęła w miejscu. Akt oskarżenia będzie schedą po rozwiązanej agencji CBA?
Sprawa korupcji w szpitalu Grodzkiego stanęła w miejscu. Akt oskarżenia będzie schedą po rozwiązanej agencji CBA?

Chodzi o zarzuty korupcyjne związane z przyspieszaniem terminów operacji dla pacjentów bariatrycznych, za co pacjenci mieli płacić łapówki w łącznej wysokości 2,3 mln zł. Śledczy oskarżają 30 osób, jednak kluczową postacią sprawy jest senator KO, Tomasz Grodzki, były dyrektor szpitala.

Sprawa korupcji w szpitalu Grodzkiego

Według prokuratury, senator Tomasz Grodzki był pomysłodawcą systemu przyjmowania płatności za usługi medyczne poprzez Fundację Pomocy Transplantologii, której jest założycielem. Sam Grodzki zaprzecza zarzutom, nazywając działania prokuratury „gwałtownymi ruchami” mającymi na celu oskarżenie kogokolwiek w sytuacji braku konkretnych dowodów na korupcję. Według niego, wpłaty były dobrowolne i służyły głównie zakupowi sprzętu chirurgicznego.

Prokuratorzy ze Szczecińskiej Prokuratury Regionalnej podkreślili wówczas: „Chcemy, aby senator mierzył się z dowodami w sądzie.” Według nich, 217 pacjentów zapłaciło łącznie 2,3 mln zł łapówek za przyspieszenie terminów operacji bariatrycznych. Pieniądze te nie trafiały bezpośrednio do lekarzy, lecz były przekazywane przez Fundację Pomocy Transplantologii, która część środków przekazywała zatrudnionym lekarzom – twierdzi prokuratura.

Postawiono zarzuty 30 osobom, ale zdaniem śledczych brakuje kluczowej postaci w tej sprawie. „Za pomysłodawcę i inicjatora tego sposobu przyjmowania wpłat od tzw. pacjentów bariatrycznych uznaje się Tomasza G., byłego dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie i założyciela Fundacji Pomocy Transplantologii” – przekazała prokuratura w oświadczeniu dla mediów. Dodano również, że „wobec Tomasza G., obecnego senatora, złożono w Senacie wniosek o uchylenie immunitetu w celu postawienia go przed sądem”.

„To są bzdury. Końcówka prokuratury Zbigniewa Ziobry wykonuje na gwałt ruchy, by oskarżyć kogokolwiek w sprawie, w której nie ma żadnej korupcji” – odpowiadał wówczas na zarzuty senator Grodzki.

Od momentu złożenia aktu oskarżenia upłynęły ponad cztery miesiące. Sąd nadal nie ustalił terminu pierwszej rozprawy.

Nowy rząd i wiatr zmian

O sprawie zrobiło się głośniej po decyzji nowego prokuratora regionalnego w Szczecinie, Wojciecha Szcześniaka, który wycofał wniosek o uchylenie immunitetu senatorowi Grodzkiemu. Decyzja ta została podjęta po „uważnej analizie zgromadzonego materiału dowodowego”, co sugeruje znalezienie niespójności między wnioskami a materiałami dowodowymi. Tymczasem, sąd w Szczecinie jeszcze nie wyznaczył daty pierwszej rozprawy, co dodatkowo opóźnia postępowanie.

Kontekst tej sprawy rozszerza się o planowaną likwidację CBA, której los związany jest z zarzutami o polityczne motywacje działania. Premier Donald Tusk zapowiedział zastąpienie CBA nową instytucją – Centralnym Biurem Zwalczania Korupcji, które według deklaracji, ma być bardziej apolityczne i skupiać się na prawdziwych przypadkach korupcji, nie zaś na działaniach wymierzonych w opozycję.

Premier podsumował ostatnie osiem lat działalności CBA jako agencji ścigającej polityków opozycji. jak stwierdził, poza tym „CBA było praktycznie bezczynne”. Zwrócił uwagę na polityczny charakter tej służby, unikając przy tym odnoszenia się do konkretnych osób czy raportów podsumowujących jej działalność.

Ostatni roczny raport CBA mówi o wniesieniu do sądów 74 aktów oskarżenia, a także o ujawnieniu szkód w mieniu Skarbu Państwa na kwotę 429 mln zł, przy wartości korzyści majątkowych przekraczającej 135 mln zł.

„Chcę rzetelnej, apolitycznej policji, która będzie ścigała korupcję i przede wszystkim będzie patrzyła władzy na ręce, nie opozycji. I to wam gwarantuję. Tak przebudujemy te służby, wyposażymy policję w takie możliwości, by nikt nie miał wątpliwości, że policja nie boi się władzy” – oświadczył Tusk.

Takie obietnice rządzących są ważne w kontekście zarzutów dotyczących działalności CBA w ostatnich latach, które to działania były często krytykowane za jednostronne podejście. Zmiany te są również odpowiedzią na publiczne oczekiwania dotyczące przejrzystości i sprawiedliwości w działaniach państwowych agencji. Pozostaje mieć nadzieję, że obietnice te będą należały do tych…spełnionych a nie złożonych.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia