Apple zmniejsza zaangażowanie w Chinach na rzecz Wietnamu.

Apple zmniejsza zaangażowanie w Chinach, tym śladem będą podążać inni wielcy gracze z obawy o pogarszające się relacje z Chinami

86

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szef Apple Tim Cook i premier Wietnamu Pham Minh Chinh
Szef Apple Tim Cook i premier Wietnamu Pham Minh Chinh

Apple planuje zwiększyć swoje inwestycje w Wietnamie jako część strategii dywersyfikacji dostaw spoza Chin. Robi tak aby zabezpieczyć łańcuchy dostaw, obniżyć koszty i otworzyć nowe rynki. Tim Cook, szef Apple, zobowiązał się do tego podczas spotkania z premierem Wietnamu, Phamem Minh Chinhem, w Hanoi. Według rządu Wietnamu, Apple wydało już prawie 16 miliardów dolarów na łańcuch dostaw w Wietnamie. Koncern od 2019 roku stworzył tam ponad 200 000 miejsc pracy co czyni go jednym z największych graczy.

Nie tylko Apple dywersyfikuje dostawy z obawy przed chińskimi naciskami

Cook podkreślił gotowość firmy do „zwiększenia współpracy i działań inwestycyjnych” w Wietnamie. Wizyta ta podkreśla rosnące znaczenie Wietnamu dla globalnych firm poszukujących alternatyw dla Chin w kontekście eskalacji napięć handlowych.

Wietnam okazał się „głównym beneficjentem” działań wielonarodowych firm, które dywersyfikują swoje centra produkcyjne. To nowa metoda na zasadzie „Chiny plus jeden”, mówi Thuy Anh Nguyen z Dragon Capital. Koszty pracy w sektorze produkcyjnym Wietnamu są znacznie niższe niż w Chinach. To pomogło krajowi przesunąć się od produkcji tekstyliów do produkcji technologicznej, takiej jak iPhone’y i iPady.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku, Wietnam przyciągnął ponad 4,29 miliarda dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Są to inwestycje skierowane głównie do sektora przetwórczego i produkcyjnego. To stanowi wzrost o prawie 39% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.

Wietnam staje się wysokotechnologicznym dostawcą usług i komponentów

W ostatnich latach Wietnam i Indie wyłoniły się jako alternatywne lokalizacje. To ważne dla światowych producentów w obliczu pogorszenia stosunków między Pekinem a Zachodem. Wietnam jest „idealnym miejscem na lądowanie dla firm technologicznych, które chcą dywersyfikować działalność poza Chinami”. Według Dana Ivesa z Wedbush Securities, który wskazuje na dużą liczbę wykwalifikowanych inżynierów w kraju.

Stany Zjednoczone i Wietnam zacieśniły więzi, co odzwierciedla wzrost wartości importu wietnamskich towarów do USA o ponad 360% w ciągu ostatniej dekady. W 2021 roku Intel zobowiązał się do zainwestowania 1,5 miliarda dolarów w swoje największe na świecie centrum montażu i testowania w Ho Chi Minh. W kontekście pogorszenia stosunków między USA a Chinami, szczególnie po wprowadzeniu wzajemnych kontroli eksportu chipów, firmy takie jak Intel zauważają wzrost znaczenia Wietnamu jako alternatywnej lokalizacji produkcyjnej.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia