Były wiceprezydent Gdańska skazany za molestowanie nieletniego

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ skazał dziś Piotra K., byłego wiceprezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za molestowanie nieletniego.

118

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Były wiceprezydent Gdańska, Piotr K. skazany za molestowanie nieletniego
Były wiceprezydent Gdańska, Piotr K. skazany za molestowanie nieletniego

Sąd orzekł również zakaz wykonywania zawodu oraz działalności związanej z edukacją, wychowaniem, opieką i leczeniem małoletnich na okres pięciu lat.

Były wiceprezydent Gdańska nie może zbliżać się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 100 metrów. Nie może również w żaden sposób kontaktować się z pokrzywdzonym. Ograniczenia te będą obowiązywać przez okres pięciu lat od dnia wydania wyroku.

Ma też zapłacić pokrzywdzonemu 5 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Były wiceprezydent Gdańska. Zapadł wyrok ws molestowania

Piotr K. oskarżono o to, że poprzez nadużycie zaufania doprowadził małoletniego do poddania się innej czynności seksualnej, tj. o czyn z art. 199 par. 3 kodeksu karnego. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem złożonym przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska w lipcu 2021 roku.

Śledztwo w sprawie byłego wiceprezydenta Gdańska, Piotra K. wszczęto 2 sierpnia 2021 roku. Postępowanie prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa.

Piotr K. nie przyznał się do winy. Jego obrońca mec. Roman Nowosielski w mowie końcowej argumentował, że pokrzywdzony jest dziś osobą dorosłą i nie ma żadnej opinii sądowo-psychiatrycznej, która świadczyłaby o tym, że zdarzenie wywarło na niego traumę.

Nowosielski powiedział, że „nie mamy żadnej opinii sądowo-psychiatrycznej, że tamto zdarzenie wywarło na niego taki wpływ, że nie mógłby przyjść i zeznawać w sądzie. To była sytuacja 1 na 1 i nikt nie wie poza tymi dwoma osobami, co naprawdę się wydarzyło” – argumentował.

Dodał również, że z uwagi na brak konfrontacji na sali sądowej, możliwości prowadzenia efektywnej obrony były ograniczone.

Koniec kariery samorządowej i powrót na UG

Piotr K. zniknął z lokalnej polityki pod koniec 2020 roku, rezygnując ze stanowiska wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych. Swoją decyzję ogłosił na Facebooku, tłumacząc ją „powodami osobistymi”.

Informacja o dymisji trzymano w tajemnicy do ostatniej chwili. Pracownicy urzędu dowiedzieli się o niej dopiero po konferencji prasowej władz miasta.

Z Piotrem K. związany był magistrat Gdańska od 2010 roku. W latach 2014-2020 pełnił funkcję wiceprezydenta miasta. Wcześniej, w latach 2006-2010, pracował na Uniwersytecie Gdańskim na stanowisku naukowo-dydaktycznym.

Pod koniec lutego 2021 roku Piotr K. zapowiedział powrót do pracy na UG. Informacja ta pojawiła się w lokalnych serwisach informacyjnych. Z uczelnią był związany od marca 2021 roku do końca stycznia 2023 roku.

Rzeczniczka prasowa UG, Magdalena Nieczuja-Goniszewska, przekazała, iż 5 stycznia 2023 roku wpłynęło pismo z Prokuratury Rejonowej w Gdańsku z aktami oskarżenia przeciwko Piotrowi K.

11 stycznia odbyła się rozmowa z Piotrem K., którą prowadził prorektor nadzorujący Gdański Uniwersytet Techniczno-Wojskowy, w obecności specjalisty ds. kadr i prawnika.

Podczas tego spotkania Piotr K. złożył prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a umowa zakończyła się 30 stycznia 2023 roku. Po rozmowie z prorektorem, Piotr K. przeszedł na urlop wypoczynkowy i nie pracował do zakończenia umowy.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia