Ostatnie wydarzenia w Bośni i Hercegowinie, zwłaszcza dotyczące groźby secesji ze strony Republiki Serbskiej, budzą niepokój zarówno w regionie, jak i na arenie międzynarodowej. Niemiecki dziennik „Die Welt” ostrzega, że ogłoszenie secesji przez przywódców Republiki Serbskiej mogłoby wywołać w ciągu godziny wojnę w kraju. Sytuacja ta uznawana jest za najpoważniejszą od czasów rozpadu Jugosławii. Masakra w Srebrenicy: Czy grozi nam powtórka z historii?
Masakra w Srebrenicy: Czy grozi nam powtórka z historii?
Republika Serbska, będąca jedną z dwóch części Bośni i Hercegowiny obok Federacji Bośni i Hercegowiny, ma obecnie uregulowany status zgodnie z porozumieniem pokojowym, które zakończyło konflikt w regionie. Jednakże, dyskusja wokół rezolucji ONZ dotyczącej ludobójstwa w Srebrenicy wywołała groźby secesji ze strony Republiki Serbskiej. Rezolucja miała uczcić rocznicę tragicznych wydarzeń z lipca 1995 roku. Wówczas w okolicach Srebrenicy doszło do masakry ponad 8 tysięcy mężczyzn i chłopców należących do społeczności bośniackich muzułmanów.
Prezydent Serbii Aleksandar Vučić ostrzegł, że przyjęcie rezolucji może spowodować roszczenia o reparacje wojenne wobec Belgradu. Uważa też, że doprowadzi to do likwidacji Republiki Serbskiej. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik zapowiedział natomiast dążenie do niepodległości regionu, zaprzeczając jednocześnie faktom o ludobójstwie w Srebrenicy.
Apele do współczesnego świata.
„Dla społeczności międzynarodowej apeluje się o interwencję” – ostrzega Ćamil Duraković, wiceprezydent Republiki Serbskiej. Sytuacja ta jest dodatkowo podsyca wsparcie ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina oraz prezydenta Serbii. Munira Subaszić z organizacji „Matki Srebrenicy” twierdzi, że polityka ludobójstwa nadal jest kontynuowana w Republice Serbskiej.
Niezależnie od kierunku, jaki przybierze sytuacja, istnieje pilna potrzeba działań prewencyjnych, zarówno ze strony wewnętrznej, jak i społeczności międzynarodowej. Uniknięcie eskalacji konfliktu oraz zapewnienie stabilności w regionie stanowią priorytetowe cele. Jednak ich realizacja będzie wymagać współpracy, dialogu i zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron.
Kto ma szanse zasiąść z ławach Parlamentu Europejskiego i kształtować unijną politykę? czytaj o kandydatach Lewicy.
—–
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński