Masakra w Srebrenicy: Czy grozi nam powtórka z historii?

Czy historia się powtarza? Groźba secesji Republiki Serbskiej ożywia traumatyczne wspomnienia z czasów wojen jugosłowiańskich. Przeczytaj, dlaczego sytuacja ta budzi obawy na arenie międzynarodowej.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ludobójstwo w Srebrenicy cmentarz ofiar
Ludobójstwo w Srebrenicy - rolą współczesnego świata jest temu zapobiec, czasem wbrew wszystkim.

Ostatnie wydarzenia w Bośni i Hercegowinie, zwłaszcza dotyczące groźby secesji ze strony Republiki Serbskiej, budzą niepokój zarówno w regionie, jak i na arenie międzynarodowej. Niemiecki dziennik „Die Welt” ostrzega, że ogłoszenie secesji przez przywódców Republiki Serbskiej mogłoby wywołać w ciągu godziny wojnę w kraju. Sytuacja ta uznawana jest za najpoważniejszą od czasów rozpadu Jugosławii. Masakra w Srebrenicy: Czy grozi nam powtórka z historii?

Masakra w Srebrenicy: Czy grozi nam powtórka z historii?

Republika Serbska, będąca jedną z dwóch części Bośni i Hercegowiny obok Federacji Bośni i Hercegowiny, ma obecnie uregulowany status zgodnie z porozumieniem pokojowym, które zakończyło konflikt w regionie. Jednakże, dyskusja wokół rezolucji ONZ dotyczącej ludobójstwa w Srebrenicy wywołała groźby secesji ze strony Republiki Serbskiej. Rezolucja miała uczcić rocznicę tragicznych wydarzeń z lipca 1995 roku. Wówczas w okolicach Srebrenicy doszło do masakry ponad 8 tysięcy mężczyzn i chłopców należących do społeczności bośniackich muzułmanów.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić ostrzegł, że przyjęcie rezolucji może spowodować roszczenia o reparacje wojenne wobec Belgradu. Uważa też, że doprowadzi to do likwidacji Republiki Serbskiej. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik zapowiedział natomiast dążenie do niepodległości regionu, zaprzeczając jednocześnie faktom o ludobójstwie w Srebrenicy.

Apele do współczesnego świata.

„Dla społeczności międzynarodowej apeluje się o interwencję” – ostrzega Ćamil Duraković, wiceprezydent Republiki Serbskiej. Sytuacja ta jest dodatkowo podsyca wsparcie ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina oraz prezydenta Serbii. Munira Subaszić z organizacji „Matki Srebrenicy” twierdzi, że polityka ludobójstwa nadal jest kontynuowana w Republice Serbskiej.

Niezależnie od kierunku, jaki przybierze sytuacja, istnieje pilna potrzeba działań prewencyjnych, zarówno ze strony wewnętrznej, jak i społeczności międzynarodowej. Uniknięcie eskalacji konfliktu oraz zapewnienie stabilności w regionie stanowią priorytetowe cele. Jednak ich realizacja będzie wymagać współpracy, dialogu i zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron.

Kto ma szanse zasiąść z ławach Parlamentu Europejskiego i kształtować unijną politykę? czytaj o kandydatach Lewicy.

—–

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia