Ogień szalał w galerii w Piasecznie – ewakuowano 250 osób

Pożar wybuchł w centrum handlowym w Piasecznie - ewakuowano klientów i pracowników

159

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pożar w centrum handlowym, strażacy gaszą płonący samochód
pożar w centrum handlowym - z ogniem walczyło 40 strażaków

Pożar w centrum handlowym w Piasecznie wybuchł dzisiaj rano – około godziny 10:00. Choć ewakuowano 250 osób, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Ogień szybko rozprzestrzenił się na zapleczu jednego z boksów handlowych, powodując gęste zadymienie, które wypełniło cały budynek. Na miejsce natychmiast wezwano 14 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. Rozpoczęły one akcję ewakuacji klientów i pracowników centrum. W sumie z budynku wyprowadzono około 250 osób. Strażacy walczyli z żywiołem przez ponad godzinę, zanim udało im się opanować pożar. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jak poinformował mł. bryg. Łukasz Darmofalski ze straży pożarnej w Piasecznie: „Strażacy zgłoszenie o zdarzeniu otrzymali o godzinie 10.01. – W jednym z boksów doszło do pożaru. Całe centrum handlowe zostało ewakuowane. Wewnątrz panuje duże zadymienie. Strażacy dotarli do miejsca pożaru wewnątrz budynku. Pożar jest opanowany.”.

Pożar w centrum handlowym – obecna sytuacja

Obecnie trwa oddymianie budynku i ustalanie przyczyn pożaru. Na miejscu zdarzenia pracują również policjanci i inne służby ratunkowe. Szybka reakcja i sprawne działania strażaków uratowały wiele osób od tragedii. To kolejny przykład na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz regularne przeprowadzanie szkoleń ewakuacyjnych.

Jak poinformowała Straż Pożarna, pożar wybuchł w przestrzeni magazynowej galerii handlowej Designer Outlet w Piasecznie. Czynności przeprowadzone na miejscu udowodniły, że najbardziej prawdopodobną przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej. Nie wiadomo natomiast, jakie są straty materialne. Mogą być jednak spore, gdyż ogień wybuchł w przestrzeni magazynowej galerii handlowej. Należy jednak pamiętać, że priorytetem strażaków było jak najszybsze opanowanie żywiołu i zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku. Dopiero po zakończeniu akcji ratunkowej i oddymieniu obiektu będzie możliwe dokładne oszacowanie strat. Najważniejsze jest jednak to, że w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

Jak zachować się w podobnej sytuacji?

Pożar w centrum handlowym w Piasecznie to sytuacja, do której może dojść w każdym innym obiekcie. Warto wiedzieć, jak się zachować w podobnej sytuacji. Należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Poznaj kilka zasad, które pozwolą Ci rozsądnie działać w tej sytuacji:

• Zachowaj spokój i nie panikuj.

• Natychmiast opuść budynek, kierując się do wyjścia ewakuacyjnego. Nie korzystaj z windy!

• Jeśli widzisz ogień lub dym, natychmiast poinformuj o tym personel centrum handlowego lub zadzwoń na numer alarmowy 112.

• Podczas ewakuacji kieruj się oznakowaniem ewakuacyjnym i instrukcjami personelu.

• Pomagaj innym osobom, zwłaszcza dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym.

• Nie wracaj do budynku, dopóki nie zostanie on ogłoszony bezpiecznym przez straż pożarną.

• Jeśli utkniesz w środku budynku, poszukaj schronienia w pomieszczeniu bez okien, najlepiej na najniższej kondygnacji. Zasygnalizuj swoją obecność ratownikom przez okno.

• Przykryj usta i nos mokrą chustką lub tkaniną, aby chronić się przed dymem.

• Nie otwieraj drzwi do pomieszczeń, w których widać ogień lub gęsty dym.

Pamiętaj, że najważniejsze jest zachowanie spokoju i szybkie działanie. Znajomość zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego może uratować życie.

Dowiedz się, jak gasić płonący samochód

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia