Dzień Strażaka. Bohaterowie współczesnych czasów.

W Warszawie o godzinie 11 rozpocznie się część oficjalna obchodów. Prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej.

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Straż pożarna 4 maja obchodzi święto swojego patrona, św. Floriana.


Dzisiaj, 4. maja, obchodzimy wyjątkowy dzień, Międzynarodowy Dzień Strażaka, który jest równocześnie dniem św. Floriana – patrona strażaków. To nie tylko kolejna data na kalendarzu, ale symboliczny moment, w którym oddajemy hołd tym niezwykłym ludziom, którzy są zawsze na pierwszej linii frontu w obliczu niebezpieczeństwa. Strażacy, spośród wszystkich służb mundurowych, cieszą się największym zaufaniem społecznym, i to z powodu ich poświęcenia, odwagi i gotowości do pomocy w każdej sytuacji. Codziennie ryzykują swoje życie, by ratować innych, stawiając się w obliczu ognia, katastrof naturalnych czy wypadków. Ich profesjonalizm, determinacja i poświęcenie są inspiracją dla nas wszystkich.

Dziś jest doskonały czas, aby podziękować strażakom za ich służbę i oddanie. To także moment, aby docenić ich rodzinę, która często musi radzić sobie z niepewnością i troskami związanymi z pracą swoich bliskich. Ich ofiara i poświęcenie są nieocenione dla społeczności, którą służą. W tym Międzynarodowym Dniu Strażaka pamiętajmy o tych bohaterach, których nieustająca gotowość do działania i niesamowita determinacja sprawiają, że nasze społeczeństwo czuje się bezpieczne i chronione. Niech będą hołd dla tych, którzy nie wahają się poświęcić własnego bezpieczeństwa dla dobra innych.

Czesław Butkiewicz bohater z Wilna.

Czesław Butkiewicz to niezwykły bohater, który od lat oddaje się służbie jako strażak w Wilnie. Jego historia zaczęła się w latach 90., gdy powrócił z Dalekiego Wschodu, a wraz z transformacją polityczną otworzyły się nowe możliwości, także dla jego zawodowej ścieżki. Choć na początku zarabiał jedynie symboliczną pensję, wynoszącą zaledwie 12 dolarów miesięcznie, jego determinacja i poświęcenie wypełniają każdy dzień jego służby. W rozmowie z TVP Wilno, Butkiewicz podkreślał kluczowe cechy, jakimi powinien cechować się każdy strażak. Siła fizyczna, spokój, rozsądek i dobre serce – to fundamenty, na których opiera się ich praca. Nie chodzi tylko o sprawność fizyczną, ale także o umiejętność zachowania spokoju i pewności siebie w najbardziej krytycznych sytuacjach. Rozsądek i umiejętność właściwej oceny sytuacji są kluczowe, zwłaszcza w dynamicznych akcjach ratunkowych, gdzie decyzje muszą być szybkie, ale przemyślane.

Jednak to, co wyróżnia Butkiewicza, to jego podkreślenie roli empatii i współczucia w pracy strażaka. Wrażliwość na cierpienie innych, zarówno ludzi, jak i zwierząt, stanowi istotną część ich misji. Okazywanie współczucia nie tylko pomaga poszkodowanym poczuć się wsparci, ale także może być decydujące w sytuacjach ekstremalnych, gdy zdroworozsądkowe działania stają się kluczowe. W kontekście bezpieczeństwa, Butkiewicz podkreśla, że uważność jest kluczowa. Pomimo presji czasu, strażacy muszą podejmować szybkie, ale przemyślane decyzje, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być tragiczne. Dlatego też każdy krok musi być wykonany z odpowiednią ostrożnością i rozsądkiem, aby uniknąć niepotrzebnych ryzyk.

Dzień Strażaka. Prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie


Dziś o godzinie 11:00 na placu Piłsudskiego w Warszawie odbywają się Centralne Obchody Dnia Strażaka, które zgromadziły wiele znamienitych osobistości, włączając w to prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, oraz marszałka Sejmu, Szymona Hołownię, i szefa MSWiA, Marcina Kierwińskiego. To wyjątkowa okazja, ponieważ prezydent Duda osobiście wręczy stopnie generalskie trzem oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Tego zaszczytu dostąpią: st. brygadier Janusz Drozda, komendant wojewódzki PSP z Lubuskiego, st. brygadier Artur Gonera, komendant wojewódzki PSP z Mazowsza, oraz st. brygadier Michał Kamieniecki, komendant wojewódzki PSP z Warmii i Mazur.

Całe wydarzenie rozpoczęło się wcześnie rano o godzinie 8:00, od uroczystej mszy św. w Katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. To był moment modlitwy i refleksji, gdzie obecni mogli uczcić pamięć patrona strażaków oraz oddać hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w służbie dla innych. Centralne Obchody Dnia Strażaka to nie tylko okazja do uhonorowania wybitnych jednostek i dowódców, ale także czas, kiedy społeczność może zjednoczyć się wokół wspólnego celu – docenienia trudu i poświęcenia tych, którzy stawiają się na pierwszej linii frontu w obliczu zagrożeń. To także moment, aby podziękować strażakom za ich codzienną służbę i gotowość do poświęcenia dla innych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane osoby z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!


Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia