Unijne przepisy AFIR wchodzą w życie 13 kwietnia 2024. Jeśli Polska ich nie wypełni, zapłacimy wysokie kary

Kolejne nakazy Unii Europejskiej, których Polska nie jest w stanie wypełnić

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

unijne przepisy - na pustym, betonowym parkingu stoi sześć szybkich ładowarek dla samochodów ciężarowych. Wszystkie są białe, a w tle piaszczyste wzgórze

Dosłownie za kilka dni, zaczną obowiązywać przepisy AFIR. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1804 w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zgodnie z oczekiwaniami jego twórców, ma ono być impulsem regulującym i przyspieszającym, rozwój infrastruktury ładowania na terenie państw członkowskich UE. Unijne przepisy

Elektromobilność i unijne przepisy AFIR

Nowe prawo, którego zadaniem jest przyspieszenie ograniczenia śladu węglowego w transporcie, Unia Europejska przyjęła w lipcu 2023 roku. AFIR zastąpiła obowiązującą wcześniej dyrektywę AFID, nakładając na państwa członkowskie UE obowiązek rozbudowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, w tym ciężarowych. AFIR zobowiązuje państwa członkowskie UE, do budowy sieci stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru wzdłuż głównych korytarzy transportowych.

Według AFIR co 60 km przy głównych drogach Unii (sieć TEN-T) należy rozmieścić strefy ładowania (każda o łącznej mocy co najmniej 400 kW, a do 2027 r. co najmniej 600 kW) z możliwością doraźnych płatności. Dodatkowo, nowy unijny przepis nakazuje stworzenie infrastruktury dla ciężkich pojazdów elektrycznych. To oznacza, iż do końca roku 2027 wzdłuż połowy sieci bazowej TEN-T, będą musiały funkcjonować strefy ładowania o mocy co najmniej 2800 kW każda, przeznaczone dla eHDV.

Na chwilę obecną w Polsce funkcjonuje jedna ogólnodostępna stacja ładowania dla ciężarówek. Jest ona zlokalizowana w podwarszawskiej Starej Wsi (gmina Nadarzyn), hub firmy EKOEN oferuje 4 punkty ładowania po 350 kW każdy. Wyodrębnione i specjalnie oznakowane miejsca postojowe pozwalają na ładowanie albo 2 zestawów drogowych o długości do 20 lub 4 osobówek. Przepisy AFIR zobowiązują nasz kraj do stworzenia 206 takich stref ładowania dla eHDV, do 2030 roku.

Czy Polska zdąży wprowadzić nowe unijne przepisy?

Każdy, kto śledzi rozwój rynku oraz infrastruktury związanej z obsługą samochodów elektrycznych oraz hybrydowych zauważa, że Polska mocno odstaje pod tym względem od wielu krajów UE. Jak podaje portal rynekelektryczny.pl – „Pod koniec lutego 2024 roku po polskich drogach jeździło 104 770 sztuk samochodów osobowych z napędem elektrycznym. 54 120 sztuk samochodów typu BEV, czyli w pełni elektrycznych (BEV, ang. battery electric vehicles) – 52%; 50 150 sztuk samochodów typu PHEV, czyli hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 48%”.

Z tego samego portalu dowiadujemy się, iż – „W lutym 2024 roku park samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 6184 sztuk. Zwiększyła się także flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która składała się z 19 607 sztuk. Liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych powiększyła się do 722 169 sztuk. Park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 1249 sztuk (w tym pojazdy całkowicie elektryczne stanowiły 1195 szt., a wodorowe – 54 szt.)”.

Na szczęście przyrostowi liczby pojazdów elektrycznych, towarzyszy rosnąca ilość punktów ładowania. Z końcem lutego 2024, na terenie Polski funkcjonowało 3431 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli 6213 ogólnodostępnych punktów ładowania. Punkty szybkiego ładowania prądem stałym DC stanowiły 27%, a pozostałe 73% to punkty wolnego ładowania prądem zmiennym AC o mocy do 22 kW.

Infrastruktura rozrasta się w tam małym tempie, że najprawdopodobniej nie uda się Polsce spełnić wymogów AFIR. A to będzie skutkowało koniecznością płacenia ogromnych kar. Aby sprostać unijnemu prawu, nasz kraj musiałby w dwa lata zwiększyć łączną moc punktów ładowania samochodów elektrycznych, niemal o 50%. Czy to jest realne? Raczej nie.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia