Trudności pracujących na własnym rachunku: kolejne podwyżki składek emerytalno-rentowych

Nowe przepisy dotyczące skokowej podwyżki składek emerytalno-rentowych dla 2 milionów Polaków mogą wpłynąć niekorzystnie na budżety pracowników. Czy wakacje od ZUS to rozwiążą?

155

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trudności pracujących na własnym rachunku kolejne podwyżki składek emerytalno-rentowych. Lista 100 konkretów planu Donalda Tuska to wyłącznie podwyżki.
Trudności pracujących na własnym rachunku kolejne podwyżki składek emerytalno-rentowych. Lista 100 konkretów planu Donalda Tuska to wyłącznie podwyżki.

Nowe przepisy dotyczące skokowej podwyżki składek emerytalno-rentowych dla 2 milionów Polaków mogą wpłynąć niekorzystnie na budżety pracowników. Pracujących na własny rachunek czeka podwyżka składek emerytalno-rentowych. To, co zaoszczędzą na wakacjach od ZUS i tak zabierze im państwo. Jak mówią rządzący, decyzja o podwyżkach może przyczynić się do poprawy systemu emerytalnego w Polsce i zapewnić stabilność finansową dla przyszłych emerytów. Warto jednak pamiętać, że kontrowersje i negatywne emocje w społeczeństwie mogą mieć konsekwencje dla tych zmian.

Rząd właśnie zatwierdził Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 który jest podstawą tworzenia projektu ustawy budżetowej. Z tego dokumentu możemy dowiedzieć się jak wzrosną pensje, co z kolei doprowadzi nas do przeciętnego wynagrodzenia od którego zależy wysokość składek ZUS, jaką opłacają pracujący na swoim. Według danych, około 2 milionów osób pracujących na własny rachunek w Polsce może być objętych podwyżką składek emerytalno-rentowych w przyszłym roku. Obecnie składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą około 1900 zł miesięcznie. W związku z prognozowanym wzrostem wynagrodzeń o 7,1 proc. w 2025 r., składki te również wzrosną. Pracujący na własny rachunek od lat podkreślają trudności z opłacaniem rosnących składek. W 2025 r. minimalna płatność do ZUS ponownie wzrośnie, a w jej efekcie pracujący na własny rachunek będą musieli zapłacić do ZUS o około 114 zł miesięcznie więcej co da rocznie ponad 1300 zł mniej w budżecie domowym.

Trudności pracujących na własnym rachunku: kolejne podwyżki składek emerytalno-rentowych ZUS
Trudności pracujących na własnym rachunku: kolejne podwyżki składek emerytalno-rentowych ZUS

Znowu podwyżka składek emerytalno-rentowych, a wakacje od ZUS

Warto zauważyć, że rządowy program „wakacji od ZUS” może nie przynieść oczekiwanych oszczędności, ponieważ kolejne podwyżki składek mogą zniwelować potencjalne zyski. Wakacje od ZUS zakładają, że za jeden miesiąc w roku państwo opłaci za pracującego na swoim składki na ubezpieczenie społeczne (poza zdrowotną, którą nawet na „wakacjach” trzeba będzie opłacać). To by oznaczało, że zamiast 12 składek w ciągu roku, płaciłoby się tylko 11 razy. W Sejmie prace nad przepisami dobiegają końca. Z wakacji będzie można skorzystać prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Prace nad przepisami w Sejmie dobiegają końca, co oznacza, że wakacje od składek można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Na koniec zachęcam do zapoznania się z artykułem – Jak uzyskać odszkodowanie z OFE i ZUS

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników imprez motoryzacyjnych do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia