USA wstrzymały dostawę bomb do Izraela

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone wstrzymały dostawę bomb dla Izraela w związku z obawami, że będzie ona kontynuowana w ramach dużej operacji lądowej w Rafah w południowej Strefie Gazy, mówi wyższy rangą urzędnik administracji.

100

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gazańczycy pytają: „Dokąd teraz pójdziemy?” po rozkazach ewakuacji Rafah


Według wysokiego rangą urzędnika Białego Domu, którego cytuje brytyjska stacja, od kwietnia USA podjęły szczegółowy przegląd niektórych rodzajów uzbrojenia przekazywanego Izraelowi, które potencjalnie mogłoby zostać użyte w Rafah. Ten urzędnik zastrzegł, że wstrzymany przez USA transfer obejmował 1800 bomb o masie 2000 funtów (około 907 kg) oraz 1700 bomb o masie 500 funtów. Istotną kwestią w decyzji było zwłaszcza potencjalne użycie najcięższych bomb, które wywołują znaczne zniszczenia w obszarach miejskich. Urzędnik z Waszyngtonu podkreślił, że decyzja ta wynikała również z obserwacji skutków użycia takiego uzbrojenia w innych częściach Strefy Gazy.

W Rafah obecnie schroniło się ponad milion mieszkańców Strefy Gazy. Izrael identyfikuje miasto jako ostatni bastion Hamasu, gdzie potencjalnie mogą się ukrywać przywódcy tej organizacji. W nocy nastąpiły kolejne naloty izraelskie w Strefie Gazy, które miały miejsce kilka godzin po tym, jak izraelskie siły, wspierane przez czołgi, przejęły kontrolę nad kluczowym przejściem granicznym w Rafah, graniczącym z Egiptem. Bombardowania izraelskie skoncentrowały się szczególnie w okolicach Rafah, gdzie miejscowi lekarze donoszą o śmierci siedmiu członków jednej rodziny w jednym z nocnych nalotów. Rafah stanowi niezmiernie ważny punkt wejścia dla pomocy humanitarnej i jednocześnie jedyną drogę ucieczki dla osób chcących uniknąć eskalacji konfliktu między Izraelem a Hamasem, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku.

Delegacje Izraela i Hamasu Spotykają się w Kairze

W poniedziałek izraelskie wojsko wezwało dziesiątki tysięcy cywilów do rozpoczęcia ewakuacji z pobliskich wschodnich części miasta Rafah przed planowaną „ograniczoną” operacją, mającą na celu eliminację bojowników Hamasu i demontaż ich infrastruktury. Tymczasem kontynuowane są wysiłki mające na celu osiągnięcie zawieszenia broni oraz uwolnienie izraelskich zakładników i palestyńskich więźniów. W Kairze delegacje Izraela i Hamasu mają wznowić negocjacje za pośrednictwem mediatorów.
Według informatora CBS News, który jest partnerem medialnym BBC w USA, przesyłka, która została wstrzymana, składała się z 1800 bomb o masie 907 kg oraz 1700 bomb o masie 500 funtów. Urzędnik podkreślił, że Izrael nie był w stanie całkowicie rozwiać obaw USA dotyczących potrzeb humanitarnych ludności cywilnej w Rafah. Pomimo to, Izrael nie udzielił natychmiastowego komentarza w tej sprawie.

We wtorek, premier Izraela Benjamin Netanyahu ogłosił przyjazd izraelskich negocjatorów do Kairu w celu omówienia możliwości zawieszenia broni w Strefie Gazy. Zgodnie z oświadczeniem kancelarii premiera, celem negocjatorów jest wypracowanie stanowiska w kwestii warunków uwolnienia zakładników trzymanych przez Hamas. W tym samym dniu władze Hamasu poinformowały, że akceptują propozycję zawieszenia broni przedstawioną przez mediatorów z Egiptu i Kataru. Mimo to, oświadczenie Hamasu nie doprowadziło do zatrzymania walk w Rafah. Rząd Izraela zaś stwierdził, że chociaż propozycja zawieszenia broni nie spełnia ich oczekiwań, to jednak wysłali delegację w celu negocjacji porozumienia w tej sprawie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia