Tajemnica głuchoty Beethovena, nowy trop z analizy składu włosów

Beethoven pozostawił po sobie niesamowite dziedzictwo. Mimo swojej głuchoty, która go poniżała, potrafił przekształcić swój ból w muzykę, która nadal zachwyca miliony ludzi na całym świecie.

450

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tajemnica głuchoty Beethovena
Tajemnica głuchoty Beethovena


7 maja 1824 roku, 53-letni Ludwig van Beethoven wszedł na scenę Theater am Kärntnertor w Wiedniu, by poprowadzić premierę swojej IX Symfonii. Ta wyjątkowa okazja była jednak naznaczona incydentem podczas drugiej części, kiedy to solista musiał odwrócić kompozytora w stronę publiczności, aby dostrzegł jej owacje. Niestety, Beethoven już wtedy był całkowicie głuchy. Jego utrata słuchu, towarzyszące dolegliwości żołądkowe i wiele innych chorób stanowiły źródło niekończących się spekulacji wśród ekspertów i fanów. Tajemnica głuchoty Beethovena do dziś nieznana ale… jest nowy trop

Tajemnica głuchoty Beethovena – odkrycie toksycznych substancji


Zespół badawczy pod kierunkiem Williama Mereditha i Kevina Browna postanowił przestudiować włosy Beethovena, wykorzystując najnowsze technologie analizy DNA. Okazało się, że kosmyki kompozytora zawierają oszałamiające ilości ołowiu – aż do 380 mikrogramów na gram włosów, podczas gdy norma wynosi poniżej 4. Odkryto także wyższe niż normalne poziomy arsenu i rtęci. Takie stężenia mogły tłumaczyć nie tylko jego głuchotę, ale także problemy trawienne, jak mówi toksykolog David Eaton.


Nie sugeruje się, że kompozytor został celowo otruty. W XIX-wiecznej Europie ołów był powszechnie używany w żywności i napojach, zwłaszcza w winie. Ołów dodawano w formie tzw. „cukru ołowianego”, by poprawić smak słabego jakościowo wina. Beethoven, wierząc, że wino jest dobre dla zdrowia, spożywał je codziennie, nawet w ostatnich dniach swojego życia.

Wpływ zatrucia ołowiem na zdrowie


Beethoven przez lata konsultował się z wieloma lekarzami, próbując znaleźć ulgę w cierpieniu, ale jego choroby pozostawały tajemnicą. Według Dr. Eatona, zatrucie ołowiem mogło prowadzić do problemów żołądkowych i neurologicznych, co jest zgodne z objawami, które odczuwał kompozytor. Chociaż nie wiadomo, czy ołów był bezpośrednią przyczyną śmierci Beethovena, mógł znacząco pogorszyć jego stan zdrowia.


Dla kompozytora utrata słuchu była największym koszmarem. Już w wieku 30 lat Beethoven zaczął unikać spotkań towarzyskich z powodu niemożności przyznania się do swojego kalectwa. W jednym z listów pisał, że głuchota niemal doprowadziła go do samobójstwa, ale jego pasja do sztuki i komponowania powstrzymała go przed odebraniem sobie życia.

„Oda do radości”


Mimo problemów zdrowotnych Beethoven ukończył swoją IX Symfonię, czerpiąc inspirację z poematu „Oda do radości” Friedricha Schillera. Kompozytor wykorzystał go w czwartej części, gdzie solistom i chórowi towarzyszyła orkiestra w pierwszej symfonii z elementami śpiewu. W ruchach symfonii odzwierciedlał stany emocjonalne od rozpaczy po nadzieję i triumf.


Beethoven pozostawił po sobie niesamowite dziedzictwo. Mimo swojej głuchoty, która go poniżała, potrafił przekształcić swój ból w muzykę, która nadal zachwyca miliony ludzi na całym świecie. Nawet Helen Keller, głucha i niewidoma, potrafiła poczuć piękno jego IX Symfonii, „słysząc” ją ręką, przyłożoną do radia. Czy tajemnica głuchoty Beethovena nie jest już tajemnicą?

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia