FIAT 126… pseudonim “maluch”

1
383

Fiat 126p maluch

Witajcie, mam na imię Mateusz, jestem młodym posiadaczem małego FIATa 126 ELX. Jestem pewien, że większość z Was słyszała, a nawet jechała takim kultowym samochodem jakim był Polski FIAT 126 p. 

W czasach PRL-u na polskich drogach rzadko spotykane były samochody. Z upływem lat głównie pojawiły się Warszawy, Syrenki czy praktycznie nowe FIAT-y 125 p produkowane w FSO na Żeraniu. W 1973 roku do produkcji seryjnej wprowadzono samochód, który nie miał być przepełniony dobrobytem, miał po prostu służyć ludziom i być przede wszystkim tanim w produkcji. FIAT 126 p zmotoryzował całą Polskę, z taśm montażowych fabryk FSM w Bielsko-Białej i Tychów wyjechało ponad 3 miliony sztuk tego samochodu.

fiat126e
Fiat 126p maluch

Jakiś czas temu na naszych drogach zniknęły “kaszlaki”, lecz z czasem młodzi ludzie zaczęli odnawiać na swój sposób i pojawiać się na różnych zlotach swoimi maluchami.

Fiat 126p maluch w kolorze niebieskim

W ostatnim czasie zaczęto też mówić: “Chociaż kaszlał, ciężko stękał – był jak skała i nie pękał”. Czy ktoś potwierdzi słuszność tych słów? Ja na 100%.