Small Block legendarny silnik V8 od General Motors

904

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Small Block - reklama z połowy lat 50-tych XX wieku. Na żółtawym tle po prawej stronie, kolorowy rysunek czerwonego silnika z czarnymi elementami osprzętu. Po lewej opis rewolucyjnej konstrukcji.
Pojawienie się Small Blocka V8, było wręcz epokowym wydarzeniem.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Amerykanie kochają wszystko co duże i amerykańskie. Wielki Kanion, drapacze chmur, kalifornijskie sekwoje i oczywiście silniki V8. Samochód wyposażony w taką jednostkę nie osiągnie przyspieszenia 3”g”, ale bez problemu pociągnie M1 Abramsa. Kultowe obecnie silniki V8, pojawiły się w latach 50-tych XX wieku, a palma pierwszeństwa należy skonstruowanego przez Chevroleta „Small Block’a”. Do połowy lat 50-tych XX wieku w ofercie Chevroleta znajdowały się wyłącznie jednostki sześciocylindrowe. Z tego powodu General Motors nie stanowił groźnej konkurencji w wyścigach samochodowych. Przełom nastąpił, kiedy główny inżynier GM Edward N. Cole, zdecydował o konieczności opracowania mocnego, górnozaworowego, niezawodnego i lekkiego silnika V8. Small Block

Początek legendy

Pierwsze V8 o pojemności 4,3 l oraz mocy ok. 165 KM, pojawiły się pod maską seryjnie produkowanych aut w 1955 roku. W 1957 roku rozwiercono cylindry, osiągając pojemność skokową ok. 4,6 l, dzięki temu moc wzrosła do 195 KM. W produkowanych przez dekadę silnikach poza gaźnikowym zasilaniem, był dostępny mechaniczny wtrysk paliwa firmy Rochester Ramjet.

Rok 1962, to kolejny wzrost pojemności „Small Block’a”, po rozwierceniu cylindrów pojemność skokowa powiększyła się do 5,4 l. Pozwoliło to uzyskać 375 KM mocy, ale by to osiągnąć konieczny był wtrysk Ramjet lub co najmniej ogromny gaźnik dwugardzielowy.

Wielkim skokiem na przód, było pojawienie się nowej generacji silnika V8. Nowy “Small Block” był oferowany w trzech wersjach pojemności 4,95 l; 5,4 l oraz 5,7 l. Przez cztery dekady montowano go w prawie każdym większym modelu koncernu General Motors. W zależności od konfiguracji osiągał moc od 145 KM w wersji odprężonej do 370 KM z układem wtryskowym.

Odmiana silnika “LT1” okazała się na tyle dobra, że od 1992 roku montowano go we wszystkich pojazdach General Motors, przeznaczonych na rynek amerykański. Egzemplarze, które trafiły do Europy bardzo chętnie wyposażano w instalacje LPG. Umożliwiała to udana i prosta, dwuzaworowa konstrukcja z jednopunktowym wtryskiem.

Small Block doczekał się wielu odmian i wersji, różniących się pojemnością skokową oraz osiągami z litra pojemności. Największy miał pojemność 6,6 l, a „oszczędny” 4,3 l osiągał moc 110 KM (ten trafiał do dostawczaków).

Największy rozgłos w latach 90-tych XX wieku, zyskał „Small Block” wzbogacony o system „LT5” od Lotusa. Wolnossący silnik osiągał moc 375÷450 KM, a montowano go w Corvette ZR1

Small Block - strona z instrukcji silnika V8. Na białym tle widoczny rysunek wszystkich części składowych wraz z opisami.
Kiedyś z instrukcji obsługi, można było się wiele nauczyć.

LT5 niezwykle ceniony Small Block

Silnik ten jest podobny do 6,2-litrowego silnika LT4 V8 występującego w Corvette C7 Z06 i Camaro ZL1 szóstej generacji, ale ma większą sprężarkę, przepustnicę, mocniejszy wał korbowy i nowy system wtrysku paliwa podwójnego. Inną godną uwagi różnicą jest brak w LT5 technologii Active Fuel Management (AFM). Ta konstrukcja zadebiutowała w 2019 roku w Chevrolecie Corvette ZR1, kontynuując tradycję stosowania sprężarek w Corvette, trwającą od 2009 roku od szóstej generacji ZR1. Kontynuowano ją w siódmej generacji Z06 z 2015 roku. LT5 wciąż zapewnia najwyższą moc w historii seryjnego samochodu Chevroleta. Zawdzięcza między innymi wydajniejszemu systemowi sprężarki, który oferuje o 52% większą pojemność niż sprężarka LT4 w Z06. Większa sprężarka zapewnia większe ciśnienie, przy niższych obrotach, a to oznacza mniej ciepła pod maską. LT5 może osiągać rekordową moc 755 KM oraz 970 Nm momentu obrotowego, dzięki dwupunktowemu, bezpośredniemu wtryskowi paliwa i wtryskowi pośredniemu do kolektora dolotowego.

Dane techniczne:

– Typ: 6,2L Supercharged V-8

– Kod GM RPO: LT5

– Pojemność skokowa: 6,2 litra

– Konfiguracja i liczba cylindrów: V8

– Położenie silnika w pojeździe: wzdłużne

– Doładowanie: Sprężarka

– Stopień sprężania: 11,5:1

– Układ zaworowy: Górnossący (OHV)

– Zawory na cylinder: 2

– Kolejność zapłonu: 1 – 8 – 7 – 2 – 6 – 5 – 4 – 3

– Układ paliwowy: Wtrysk bezpośredni + pośredni

– Maksymalne obroty silnika: 6500 obr./min

Pomimo, że silnik LT5 jest obecnie używany wyłącznie w Chevrolecie Corvette ZR1 C7 z 2019 roku, to potencjalnie mógłby z powodzeniem znaleźć się pod maskami innych modeli Chevroleta, General Motors czy też konkurencyjnych marek. Gdyby zamontować silnik LT5 w takich modelach Chevroleta jak Camaro Z/28 czy Corvette Z07, samochody zyskałyby wystarczający zapas mocy by śmiało konkurować z modelami Ford Mustang GT500 i Dodge Challenger Hellcat. Jednostka napędowa LT5, zamontowana w Cadillacach CT6-V lub CTS-V, zwiększyłaby ich możliwości i dodała im pazura.

Small Block - na środku warsztatu mechanicznego, widoczny stojak z zamocowanym, odrestaurowanym silnikiem V8 Small Block. Silnik pomalowany na pomarańczowo z czarnymi elementami osprzętu.
Dobrze odrestaurowane Small Blocki, są poszukiwane.

XXI wiek, a Small Block trzyma się mocno

Najbardziej niezawodne jednostki V8 wyprodukowane przez General Motors są doceniane przez liczne firmy tuningowe, czy też produkujące repliki pojazdów takich jak AC Cobra. Ze względu na swoją prostą, solidną i niezawodną konstrukcję, interesują się nimi miłośnicy wyścigów na torze. Niemal 100% samochodów startujących w wyścigach NASCAR, ma pod maską mniej lub bardziej zmodyfikowanego „Small Block’a”.

W 2005 roku, pojawił się nowy model „Small Block’a”, który trafił pod maskę Chevroleta Corvette C6, oznaczono go LS2. Jeszcze przez pięć lat, w ofercie General Motors można było znaleźć unowocześnioną wersję poprzednika, oznaczonego LT o pojemności skokowej 6,0 l oraz mocy 400÷405 KM. Trafiał głównie do SUV-ów.

Small Block o pojemności ponad 7 litrów nosił oznaczenie LS5 i charakteryzował się mocą 512 KM. Został on wyparty z rynku przez unowocześnioną jednostkę LT1 o pojemności skokowej 6,2 l oraz mocy 462 KM, a po doposażeniu go w doładowanie moc wzrosła do 640 KM. Znawcy twierdzą, że dzięki doładowaniu silnik ten spełnia europejskie normy emisji spalin.

Pomimo, że Stany Zjednoczone oddalone są od Europy o ponad 8000 km, to wirus downsizingu pokonał Ocean i przyjął iście amerykańską formę. Aby ograniczyć spalanie i ograniczyć emisję jego szkodliwych produktów, ośmiocylindrowe silniki zaczęto zastępować, turbodoładowanymi sześciocylindrowcami. Efekt takiego zabiegu mizerny, osiągnięte podczas testów wyniki, mocno odbiegają od laboratoryjnych symulacji. Ponieważ odzew rynku jest raczej negatywny, General Motors ogłosiło, że nie zamierza zaprzestać budowy silników V8.

Ciekawy materiał wideo: Chevrolet 6.2 Liter Small-Block Engine Assembly

Może cię również zainteresować: Chevrolet Corvette C6 – szósta generacja

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia