Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych?

1478

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Według producentów, wycieraczki samochodowe najlepiej sprawują się przez około pół roku od momentu ich zamontowania, zależnie od ilości wykonanych cykli oraz intensywności zabrudzeń mechanicznych. Jeżeli wycieraczki rysują szybę, zostawiają smugi lub skrzypią to znak, że należy zakupić nowe, a przed ich założeniem dokładnie oczyścić i odtłuścić szybę. Czym kierować się przy wyborze nowych wycieraczek?

Ten temat poruszaliśmy także tutaj: Jak podnieść bezpieczenstwo jazdy podczas zimy

Długość piór i rodzaj mocowania to dwie kluczowe kwestie przy wyborze odpowiednich wycieraczek samochodowych. Pierwszą z informacji możemy znaleźć w instrukcji użytkowania pojazdu, natomiast, jeśli nie dysponujemy tego rodzaju dokumentem, możemy zmierzyć ich długość własnoręcznie, pamiętając o tym, że poszczególne długości obu wycieraczek mogą być różne. Jeśli chodzi o mocowanie, czyli sposób, w jaki wycieraczka łączy się w piórem, należy zwrócić uwagę na miesiąc i rok oraz kraj produkcji, a także model pojazdu, bo to właśnie od nich uzależniony będzie rodzaj pasującego zaczepu. W ostatnim czasie coraz większa liczba producentów wycieraczek dołącza do zestawu adaptery, pasujące do różnego rodzaju mocowań – warto zwrócić uwagę na to, że przy metalowym adapterze mocowanie jest znacznie bardziej wytrzymałe niż w przypadku powszechnie stosowanych plastikowych zamienników.
„Decydując się na zakup nowych wycieraczek samochodowych, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko długość pióra, ale także tworzywo, z którego zostało wykonane” – mówi Maciej Nowopolski z Oximo, polskiego producenta wycieraczek. – „Guma tańszych modeli wykonana jest z kauczuku syntetycznego, natomiast, w przypadku lepszej jakości piór – z kauczuku naturalnego. Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiła się nowość – pióra wykonane z mieszanki silikonowo-kauczukowej. Taki rodzaj piór jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, co bezpośrednio przekłada się na ich żywotność”.

Na rynku występują dwa rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe oraz bezszkieletowe. Pierwsze z nich charakteryzują się solidnym, metalowym stelażem, który za pomocą równo rozmieszczonych punktów docisku, dopasowuje część roboczą wycieraczki do szyby, czyli gumę odpowiedzialną za zbieranie wody z szyby. Jest to jednak rozwiązanie stosowane w starszych samochodach – nowe pojazdy są seryjnie wyposażane w wycieraczki bezszkieletowe (płaskie), czyli takie, które charakteryzują się brakiem metalowej konstrukcji. W środku wycieraczki płaskiej jest sprężysta metalowa szyna zatopiona w budowie gumowej. Ich stelaż zintegrowany są z częścią roboczą, dzięki sprężystości materiału, z którego zostały zbudowane.

Oximo WC1
„Klienci często pytają, czym różnią się wycieraczki szkieletowe od bezszkieletowych? Pierwsze z nich są tańsze, jednak, jeśli ktoś preferuje szybką jazdę, nie obędzie się bez spojlera, który odpowiednio dociśnie wycieraczkę do szyby przy dużych prędkościach jazdy, a to generuje dodatkowe koszty” – mówi Maciej Nowopolski, współtwórca marki wycieraczek Oximo. – „Wycieraczki bezszkieletowe, dzięki swojej aerodynamicznej konstrukcji, znacznie lepiej przylegają do szyby, generując jednocześnie mniejsze opory powietrza podczas szybkiej jazdy. Kolejną zaletą wycieraczek bezszkieletowych, jest to, że nie rdzewieją i nie przymarzają do szyby zimą”.

Warto jednak pamiętać, że rodzaj wycieraczek uzależniony jest od modelu samochodu, który posiadamy. Jeżeli nasz pojazd został fabrycznie wyposażony w wycieraczki bezszkieletowe, oznacza to, że w przyszłości powinniśmy kupować właśnie takie. W innym wypadku, wycieraczki szkieletowe mogą nie zmieścić się w szczelinie nowego auta, znajdującej się pomiędzy maską a szybą.

Polecamy także artykuł: Jak często wymieniać wycieraczki?

jak naprawić szybę porysowaną od wycieraczek?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia