Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – dwie opcje do wyboru

11939

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpośredni wtrysk LPG to instalacja gazowa wyższego lotu. Takie zasilanie może być stosowane we wszystkich nowoczesnych silnikach spalinowych zapewniając moc i ekonomię.

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – jakie opcje mają do wyboru właściciele samochodów z silnikami wyposażonymi w bezpośredni układ zasilania?

Pomimo znacznego wzrostu cen LPG, instalacja gazowa w dalszym ciągu przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji samochodu. Z dobrodziejstw alternatywnego paliwa korzysta coraz więcej osób, jednak jeszcze nie tak dawno temu właściciele modeli wyposażonych w silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny znajdowali się w niezbyt komfortowym położeniu – specyficzna konstrukcja układu zasilania uniemożliwiała montaż tradycyjnej instalacji sekwencyjnej. Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – niedawno te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczały. Od jakiegoś czasu oferowane są jednak dwa rozwiązania, dzięki którym także użytkownicy aut z oznaczaniem TSI, GDI czy JTS bez najmniejszego problemu mogą korzystać z dobrodziejstw tańszego paliwa.

LPG ciekły wtrysk – w czym tkwi problem?

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni
Bezpośredni wtrysk LPG – producenci oferują dwa rozwiązania lpg

Nawet najprostsza sekwencyjna instalacja LPG jest rozwiązaniem bardzo przyjaznym dla większości silników z pośrednim wtryskiem paliwa. Wynika to z samej konstrukcji układu zasilania, która przewiduje montaż wtryskiwaczy w kolektorze dolotowym. Rozpylone paliwo podawane jest w okolice zaworów dolotowych. Stamtąd trafia do komór spalania wraz z zassanym przez kolektor powietrzem. Taka konstrukcja sprawia, że same wtryskiwacze nie pracują w warunkach wysokich temperatur. Montaż instalacji LPG jest zatem bardzo ułatwiony. W kolektorze dolotowym wiercone są otwory, przez które dedykowany układ wtryskowy podaje gaz. Ponieważ wtryskiwacze benzyny nie mają kontaktu z zapalającą się mieszanką, bez żadnych przeszkód mogą zostać wyłączone. W tym przypadku całością zarządza stosunkowo prosty sterownik gazu, który wszelkie niezbędne informacje czerpie z fabrycznego „komputera”.

LPG ciekły wtrysk. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wtrysku bezpośredniego. W tym przypadku wtryskiwacze benzyny są montowane w komorach spalania. Oznacza to, że układ pracuje w warunkach znacznego obciążenia termicznego. W tym przypadku benzyna nie spełnia jedynie funkcji paliwa, lecz także czynnika chłodzącego, oczyszczającego i smarującego. Wynika z tego, że wyłączenie układu spowoduje jego uszkodzenie. W tej sytuacji tradycyjna instalacja sekwencyjna nie ma prawa zdać egzaminu. Nie znaczy to jednak, że oszczędności są całkowicie wykluczone. Doświadczony specjalista bez większych problemów „zagazuje” silnik z wtryskiem bezpośrednim i co bardzo istotne – w żaden sposób nie wpłynie to na sprawność wtryskiwaczy. Służą do tego instalacje dedykowane do tego typu jednostek napędowych.

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni
Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – kierowcy mogą wybierać między dotryskiem benzyny a wtryskiem w fazie ciekłej czyli LPG ciekły wtrysk

Bezpośredni wtrysk LPG – dotrysk benzyny

Instalacja LPG z dotryskiem benzyny została opracowana specjalnie z myślą o silnikach z bezpośrednim układem zasilania. Jej konstrukcja właściwie nie odbiega od tego, co przedstawiają sekwencje IV generacji dedykowane dla wtrysku pośredniego. Wtryskiwacze są w tym przypadku montowane w kolektorze ssącym, co nie eliminuje problemów z chłodzeniem i oczyszczaniem wyłączonych wtryskiwaczy. W takiej sytuacji niezbędne jest zapewnienie dotrysku benzyny, mamy zatem do czynienia z instalacją podającą dwa rodzaje paliwa. W zależności od producenta, wtryskiwacze benzyny mogą pracować przez cały czas lub tylko w określonych sytuacjach, jednak na biegu jałowym dotrysk zapewniany jest w każdym przypadku.

Za wszystko odpowiada komputer sterujący, którego zadaniem jest precyzyjne obliczenie stosunku gazu do benzyny, co w praktyce stwarza pewne trudności – paliwo lotne podawane jest we wtrysku pośrednim, natomiast ciekłe – w bezpośrednim, zatem instalacja musi być zestrojona wyjątkowo precyzyjnie, a sam sterownik jest znacznie bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej sekwencji. W praktyce okazuje się, że silnik bardzo często pracuje na obu rodzajach paliwa, co w pewnym stopniu ogranicza oszczędności płynące z „zagazowania”. Sama instalacja jest też wyraźnie droższa od sekwencji IV generacji dedykowanej dla silników z wtryskiem pośrednim. Nie znaczy to jednak, że inwestycja jest nieopłacalna, należy jedynie uwzględnić nieco dłuższy czas zwrotu.

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – ciekła faza wtrysku

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie „gazownictwa” są instalacje LPG z ciekłą fazą wtrysku. Jak wskazuje na to sama nazwa, w tym przypadku paliwo nie jest podawane w postaci lotnej, a ciekłej. W procesie wtrysku wykorzystywany jest fabryczny układ. Oznacza to, że wtryskiwacze przez cały czas są chłodzone, oczyszczane i smarowane bez jakiegokolwiek udziału benzyny – za wszystkie powyższe procesy odpowiada LPG w stanie ciekłym. W praktyce oznacza to, że silnik może przez cały czas pracować na gazie bez udziału Pb. Mało tego, jednostka napędowa może być też uruchamiana na gazie i nie wpłynie to negatywnie ani na silnik, ani na układ. Wszystko przez to, że tego typu instalacje nie przewidują zastosowania reduktora.

Wygląda zatem na to, że mamy tu do czynienia z prostą i tanią instalacją, czyż nie? Błąd. To prawda, w tym przypadku nie zachodzi konieczność ingerencji w układ wtryskowy oraz w układ chłodzenia. Faza wtrysku ciekłego wymaga jednak podania paliwa pod wysokim ciśnieniem, znacznie wyższym niż to, które panuje w zbiorniki gazu, a to oznacza konieczność dostosowania pompy paliwowej. Niezbędne jest też zastosowanie skomplikowanego modułu, który połączy instalację gazową z układem zasilania benzyną i umożliwi płynne przełączanie między paliwami. Na finalny koszt w największym stopniu wpływa jednak sama konstrukcja silnika. Zwykle okazuje się, że instalacja LPG z ciekłą fazą wtrysku jest dwukrotnie droższa niż w przypadku tradycyjnej sekwencji – średni koszt waha się w tym przypadku w przedziale 8-10 tys. zł.

Bezpośredni wtrysk LPG – LPG ciekły wtrysk

To oczywiście nie oznacza, że montaż jest nieopłacalny. W przypadku samochodów z dużymi jednostkami napędowymi, które generują znaczną moc, montaż zwróci się stosunkowo szybko (w zależności od pokonywanego dystansu). Należy podkreślić, że tego typu instalacje mają sporą przewagę nad tańszymi odpowiednikami – osiągi silnika pozostają niezmienione, a za podawanie gazu odpowiedzialna jest pompa, zatem temperatura zewnętrzna nie wpływa na ciśnienie w układzie.

 

Na temat instalacji LPG w silnikach turbo przeczytasz w tym artykule

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia