Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – dwie opcje do wyboru

1
11596

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – jakie opcje mają do wyboru właściciele samochodów z silnikami wyposażonymi w bezpośredni układ zasilania?

Pomimo znacznego wzrostu cen LPG, instalacja gazowa w dalszym ciągu przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji samochodu. Z dobrodziejstw alternatywnego paliwa korzysta coraz więcej osób, jednak jeszcze nie tak dawno temu właściciele modeli wyposażonych w silnik z bezpośrednim wtryskiem benzyny znajdowali się w niezbyt komfortowym położeniu – specyficzna konstrukcja układu zasilania uniemożliwiała montaż tradycyjnej instalacji sekwencyjnej. Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – niedawno te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczały. Od jakiegoś czasu oferowane są jednak dwa rozwiązania, dzięki którym także użytkownicy aut z oznaczaniem TSI, GDI czy JTS bez najmniejszego problemu mogą korzystać z dobrodziejstw tańszego paliwa.

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – w czym tkwi problem?

Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni
Instalacja LPG a wtrysk bezpośredni – producenci oferują dwa rozwiązania

Nawet najprostsza sekwencyjna instalacja LPG jest rozwiązaniem bardzo przyjaznym dla większości silników z pośrednim wtryskiem paliwa. Wynika to z samej konstrukcji układu zasilania, która przewiduje montaż wtryskiwaczy w kolektorze dolotowym. Rozpylone paliwo podawane jest w okolice zaworów dolotowych. Stamtąd trafia do komór spalania wraz z zassanym przez kolektor powietrzem. Taka konstrukcja sprawia, że same wtryskiwacze nie pracują w warunkach wysokich temperatur. Montaż instalacji LPG jest zatem bardzo ułatwiony. W kolektorze dolotowym wiercone są otwory, przez które dedykowany układ wtryskowy podaje gaz. Ponieważ wtryskiwacze benzyny nie mają kontaktu z zapalającą się mieszanką, bez żadnych przeszkód mogą zostać wyłączone. W tym przypadku całością zarządza stosunkowo prosty sterownik gazu, który wszelkie niezbędne informacje czerpie z fabrycznego „komputera”.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wtrysku bezpośredniego. W tym przypadku wtryskiwacze benzyny są montowane w komorach spalania. Oznacza to, że układ pracuje w warunkach znacznego obciążenia termicznego. W tym przypadku benzyna nie spełnia jedynie funkcji paliwa, lecz także czynnika chłodzącego, oczyszczającego i smarującego. Wynika z tego, że wyłączenie układu spowoduje jego uszkodzenie. W tej sytuacji tradycyjna instalacja sekwencyjna nie ma prawa zdać egzaminu. Nie znaczy to jednak, że oszczędności są całkowicie wykluczone. Doświadczony specjalista bez większych problemów „zagazuje” silnik z wtryskiem bezpośrednim i co bardzo istotne – w żaden sposób nie wpłynie to na sprawność wtryskiwaczy. Służą do tego instalacje dedykowane do tego typu jednostek napędowych.