Solaris Urbino – autobusy, z których możemy być dumni

1500

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Solaris Urbino
Solaris Urbino

Solaris Urbino to autobusy najwyższej klasy.

Komunikacja miejska to niezwykle szeroki i ciekawy temat, o który nie sposób nie zahaczyć od czasu do czasu, jeśli zajmujemy się motoryzacją. Zarówno pojazdy szynowe, jak i klasyczne autobusy, to maszyny warte uwagi, posiadające wiele interesujących rozwiązań. Na całe szczęście w przeciwieństwie do rynku samochodów osobowych, w Polsce mamy kilku producentów, którzy projektują naprawdę nowoczesne pojazdy przeznaczone do transportu większej ilości osób. Jednym z nich jest firma Solaris Bus & Coach, w tej chwili największy i najbardziej uznany producent autobusów. Jej historia pokazuje, że do sukcesu potrzebny jest tak naprawdę jeden dobry produkt. W tym przypadku to rodzina autobusów Solaris Urbino, na której dzisiaj się skupimy. Te zaawansowane konstrukcje od wielu lat sprawdzają się na całym świecie, wystawiając doskonałe świadectwo polskiej myśli motoryzacyjnej.

Sama firma Solaris Bus & Coach została założona w 1994 roku jako Neoplan Polska. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą autobusów produkcji niemieckiego Neoplana. W reakcji na wygraną w przetargu dotyczącym dostarczenia niskopodłogowych autobusów dla Poznania, stworzono montownie w podpoznańskim Bolechowie. Krótko po tym, bo już w 1999 roku zaprezentowana zostaje rodzina autobusów Solaris Urbino. Firma stworzyła zupełnie nową markę, skonstruowała maszyny od podstaw, tak by w stu procentach spełniać wymagania pasażerów. Dwa lata później również nazwa przedsiębiorstwa zostaje zmieniona na, dziś znane wszystkim, Solaris Bus & Coach. To właśnie seria Urbino stoi za olbrzymim sukcesem firmy. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Solaris Urbino 12 Mk3
Solaris Urbino 12 Mk3, fot. Lukas 3z (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Solaris Urbino – geneza i generacje

Jak już wcześniej wspomniałem, rodzina autobusów Solaris Urbino miała swoją premierę w 1999 roku. Dokładnie stało się to w maju i trzeba zaznaczyć, że prezentowane autobusy były jedną z głównych atrakcji poznańskich targów Motor Show. Opracowana od samego początku konstrukcja została przygotowana przez zespół inżynierów firmy Neoplan Polska oraz projektantów z niemieckiej pracowni IFS Designatelier. Pierwszym modelem, który wyjechał z montowni w Bolechowie, był Solaris Urbino 12. Następnie zdecydowano się wypuścić modele 15 i 18, by po roku dołożyć jeszcze model 9. Warto zaznaczyć, że oznaczenia poszczególnych modeli informują nas jednocześnie o ich długości. Przez lata produkcji gama oferowanych wersji wciąż się powiększała i dziś niemal każdy przewoźnik jest w stanie znaleźć w ofercie Solarisa maszynę odpowiednią do jego potrzeb.

Solaris Urbino 12
Solaris Urbino 12, fot. Energy2003 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

W roku 2002 przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach zdecydowało się na wprowadzenie kolejnej generacji swoich autobusów. Wyłączono wtedy z produkcji model Urbino 9 i zastąpiono go wersją Urbino 10. Rok 2005 przyniósł następną, już trzecią, generację autobusów, które z każdym kolejnym sezonem radziły sobie coraz lepiej na rynku międzynarodowym. Należy zaznaczyć, że w Polsce Solaris zdominował rynek niskopodłogowych autobusów miejskich i pojazdy tej marki możemy zobaczyć niemal w każdym większym mieście. Trzecia generacja dość zdecydowanie odróżnia się od swoich poprzedników głównie wyglądem przodu autobusu, gdzie znajdziemy charakterystyczny łuk. W 2014 roku Solaris zaprezentował czwartą generację, w której w dużej mierze postawiono na design nadwozia i wnętrza. Nie są to jedyne zmiany, autobusy z tej generacji są również cichsze i przenoszą dużo mniej wibracji silnika do środka, dzięki czemu podróż nimi jest dużo bardziej komfortowa.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia