Cewka zapłonowa – budowa, zasada działania, diagnostyka

11546

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Cewki jednoiskrowe, nazywane też wtykowymi lub świecowymi, to elementy oddzielne dla każdego cylindra. Takie rozwiązanie występuje też pod postacią zespolonego modułu, nazywanego listwą zapłonową. Zasada działania takiego podzespołu nie odbiega od każdej innej cewki zapłonowej. Należy jednak zaznaczyć, że budowa cewek wtykowych przewiduje zastosowanie specjalnej diody, która zapobiega powstaniu napięcia zwiernego (w chwili ponownego zamknięcia obwodu). Wartość tego napięcia jest na tyle wysoka, że jest w stanie wytworzyć niepożądaną iskrę i w konsekwencji – doprowadzić do niekontrolowanego zapłonu. Taki problem nie występuje natomiast w układach z przerywaczem, z kolei w przypadku cewek dwuiskrowych napięcie zwierne jest bardzo niskie, toteż nie może wytworzyć iskry.

Cewka zapłonowa – jak zdiagnozować usterkę?

Cewka zapłonowa
Cewka zapłonowa kielichowa

Konstrukcja cewek zapłonowych zmieniała się na przestrzeni lat, nie znaczy to jednak, że nowoczesne elementy są mniej podatne na uszkodzenia niż cewki kielichowe. Co prawda elektroniczne moduły znacząco ograniczyły ryzyko wystąpienia awarii tego podzespołu, jednak najnowsze rozwiązania (cewki wtykowe i listwy zapłonowe) wykazują zaskakująco krótką żywotność.

Stwierdzenie awarii cewki na podstawie występujących objawów jest o tyle trudne, że te w dużej mierze są charakterystyczne także dla pozostałych elementów układu zapłonowego. Problemy z uruchomieniem jednostki napędowej, nierówna praca silnika na postoju lub podczas przyspieszania (zwłaszcza po rozgrzaniu jednostki), wypadanie zapłonów, brak iskry na cylindrze, wyższe zużycie paliwa i odczuwalny spadek mocy – każdy z tych objawów może świadczyć o konieczności wymiany cewki.

Warto natomiast zaznaczyć, że przed zakupem nowego podzespołu należy sprawdzić stan pozostałych elementów układu zapłonowego. Bardzo często zdarza się, że przyczyną wymienionych wyżej problemów są zużyte świece lub kable zapłonowe. Elementy te można właściwie wymieniać w ciemno, bowiem w sytuacji, w której winowajcą okaże się cewka, każdy z tych podzespołów i tak będzie kwalifikował się do wymiany – częściowo zużyte świece zapłonowe, przewody, a w starszych silnikach także palec rozdzielacza i kopułka, mogą niekorzystnie wpłynąć na żywotność nowej cewki.

Cewka zapłonowa japońskiej produkcji NGK
Cewka zapłonowa japońskiej produkcji NGK

Aby określić kondycję cewki zapłonowej, należy przeprowadzić pomiar rezystancji (relacji występującej między napięciem a natężeniem) na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym (przy użyciu omomierza). Jeżeli otrzymane wartości będą znacząco odbiegały od przedziału określonego przez producenta, będzie to świadczyło o zwarciu. Możliwe jest też określenie przebiegu napięć w uzwojeniach (przy użyciu oscyloskopu). Producenci coraz częściej dbają jednak o to, żeby samodzielna diagnoza (a nawet wymiana) cewki była utrudniona do granic możliwości. W wielu przypadkach kierowcy są zatem skazani na pomoc fachowego warsztatu.

Szukasz więcej porad? Dowiedz się jak zadbać o dwumasowe koło zamachowe.

grafika tytułowa: autor – Cschirp; CC BY-SA 4.0, źródło – wikipedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia