WFM M06 – solidny i prosty motocykl z PRL-u

7368

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

WFM M06 – wersja eksport i WSK

Zdecydowano się również na przygotowanie wersji na eksport. Oczywiście do modeli przeznaczonych na rynki zagraniczne dodano między innymi klakson, światła pozycyjne, a także zadbano o wizualną stronę maszyny. Wyposażono ją na przykład w chromowane obręcze kół. Właśnie przez to, że WFM M06 był tak popularny w kraju, a w dodatku zaczęto produkować egzemplarze na rynki zagraniczne, okazało się, że Warszawska Fabryka Motocykli nie jest w stanie nadążyć z produkcją motocykla. Już kilka miesięcy po uruchomieniu produkcji w Warszawie, ruszyła również produkcja w Świdniku, a konkretnie w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Motocykl ze Świdnika firmowany był nazwą WSK. Wspomniana nazwa to właściwie jedyne co początkowo odróżniało od siebie modele produkowane w Warszawie i Świdniku. W późniejszych latach te dwa zasłużone zakłady wprowadzały zmiany w swoich motocyklach niezależnie od siebie.

W 1957 roku przyszedł czas na pierwsze zmiany, które miały na celu usprawnienie maszyny i zwiększenie komfortu jazdy. Zdecydowano wprowadzić do krajowej produkcji wszystkie udogodnienia, które stosowano w modelach przeznaczonych na eksport. WFM M06 był coraz bardziej popularną maszyną i dlatego zdecydowano się na otwarcie salonu w Warszawie, w którym można było zakupić nowy egzemplarz. Taki krok był czymś do tej pory niespotykanym. W 1963 roku podjęto decyzję o zastosowaniu nowego silnika, który pozwoli zwiększyć moc motocykla. Wybór padł na silnik S34, który osiągał moc rzędu 6,5 KM. Było to bardzo dobrym posunięciem, gdyż do tej pory stosowany silnik nie do końca nadawał się do dalekiej, turystycznej jazdy. Warto również zwrócić uwagę na barwy nadwozia, w jakich produkowano model M06. Były to następujące kolory – niebieski, wiśniowy, szary, zielony oraz czarny.

WFM M06 po renowacji
WFM M06 po renowacji

WFM M06 – nadchodzi koniec

Ostatnie motocykle WFM M06 wyjechały z bram zakładu w marcu 1966 roku. Przez wszystkie lata wyprodukowano ich ponad 600 tysięcy egzemplarzy, co jest liczbą naprawdę ogromną. Model M06 został zapamiętany jako solidna konstrukcja, której niestraszne żadne przeszkody. Z racji tego, że wyprodukowano tak dużą liczbę egzemplarzy, do dzisiaj można znaleźć wuefemke w całkiem dobrym stanie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Podobnie wygląda sytuacja z modelami M06 produkowanymi w Świdniku przez WSK. WFM M06 to motocykl, który wpisał się w historię polskiej motoryzacji i w pewnym stopniu stał się symbolem czasów PRL-u. Jest to doskonały przykład trwałej i niezłożonej konstrukcji motocykla dla wszystkich.

Zdjęcie główne: Kglodz (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: SHL Gazela – ciekawy motocykl z PRL-u

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia