WFM M06 – solidny i prosty motocykl z PRL-u

7318

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

WFM M06
WFM M06

WFM M06 to jednoślad, który cechuje trwałość i prostota.

W poprzednim artykule postanowiłem przybliżyć motocykl SHL Gazela. Rozpocząłem w ten sposób serię artykułów, w których chcę pokazać niezwykle ciekawe konstrukcje zrodzone w PRL-u. O ile Gazela była jednośladem dość nowoczesnym i takim, podczas którego budowy zadbano o każdy detal, o tyle bohater dzisiejszego artykułu prezentuje się zgoła inaczej. Nie znaczy to, że WFM M06, bo o nim mowa, jest złym motocyklem. Jest po prostu konstrukcją prostą, wytrzymałą i pozbawioną zbędnych „fajerwerków”. To, co różni, te dwie konstrukcje to również okres ich produkcji. Podczas gdy SHL Gazela była produkowana zaledwie przez dwa lata, to model M06 produkowano przez lat dwanaście. Był to niezwykle popularny motocykl, który można było spotkać niemalże w każdym mieście. Sprawdźmy więc, jak toczyły się jego losy i dlaczego wiele osób wciąż pamięta o tym jednośladzie.

Producentem motocykla M06 była Warszawska Fabryka Motocykli, czyli nieistniejący już zakład, który swoją siedzibę miał na warszawskim Grochowie. Firma powstała w 1951 roku na bazie Warszawskich Zakładów Naprawy Samochodów. Produkowano w niej silniki motocyklowe oraz motocykl SHL 125, za który wcześniej odpowiadały Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych (dokładnie te same, które produkowały SHL Gazelę). Zakłady WFM znamy również z produkcji takich konstrukcji jak skuter Osa, który również uznawany jest za pojazd kultowy. Przedsiębiorstwo działało do 1965 roku. Warto pamiętać o Warszawskiej Fabryce Motocykli, gdyż dzięki niej było nam dane poznać kilka naprawdę fajnych jednośladów. Skupmy się na tym, który stał się najbardziej znanym dzieckiem zakładów WFM, czyli na motocyklu M06.

WFM M06
WFM M06, fot. Kglodz

WFM M06 – powstaje klasyk

Warto zaznaczyć, że pierwotnie konstrukcja modelu M06 była dość nowoczesna i gwarantowała komfortową jazdę. Wyposażono ją w całkiem nowy silnik, wysokiej jakości amortyzatory z tłumieniem olejowym i pojedynczą ramę. Stwierdzono jednak, że jeżeli takie rozwiązania zostaną wykorzystane, to cena motocykla będzie zbyt wysoka. Chciano stworzyć maszynę popularną, dostępną dla większości osób, tak więc zdecydowano się stworzyć konstrukcję od nowa. Był rok 1953, kiedy powstała maszyna oznaczona symbolem M06, będąca następca następcą modeli SHL M04 i M05. Wykorzystano już istniejący silnik S01 (podwyższono nieco jego moc), postanowiono oprzeć konstrukcję o podwójną ramę spawaną. Dzięki takiemu podejściu do sprawy można było dość szybko rozpocząć produkcję seryjną maszyny. Pierwsza seria wyjechała z warszawskich zakładów już w 1954 roku.

WFM M06 reflektor
WFM M06, fot. Kglodz (Own work)

Silnik, który zastosowano w omawianym modelu, miał pojemność 123 cm3 i generował moc rzędu 4 koni mechanicznych. Była to jednostka jednocylindrowa, dwusuwowa. Warto zaznaczyć, że nowy silnik, który początkowo zbudowano dla modelu M06, był w stanie generować moc w wysokości 5,5 KM. Jak wiemy, niestety nie wszedł do produkcji. Skrzynia biegów posiadała trzy przełożenia, a ich zmian dokonywano poprzez dźwignię nożną. Motocykl osiągał prędkość pomiędzy 65 a 80 km/h, a jego spalanie wynosiło 2,7 – 3 l/100 km. Sama konstrukcja mimo swej prostoty była chwalona i w krótkim czasie pojazd stał się niezwykle popularny. Niemal każdy chciał go mieć. Przede wszystkim chwalono łatwość naprawy. Bardzo wiele usterek można było bez problemu usunąć samemu. Motocykl był również odporny na dziury, wyboje i ogólnie słabe warunki drogowe.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia