Common Rail – budowa, zasada działania, naprawa

12424

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wtryskiwacze piezoelektryczne działają na bardzo zbliżonej zasadzie, jednak konstrukcja tych elementów jest inna. Nie znajdziemy w nich rdzenia i elektromagnesu, zamiast tego producenci stosują tzw. kryształy piezo. Konstrukcja tego typu elementów również uwzględnia obecność dwóch komór paliwowych – wysoko- i niskociśnieniowej. W tym przypadku są one umieszczone przy iglicy. W momencie, gdy do kryształów dopływa prąd, następuje wydłużenie siłownika, co doprowadza do zmiany ciśnienia w komorach. Zastosowanie materiału o mniejszej bezwładności niż elektromagnes skutkuje możliwością podania większej ilości dawek w trakcie jednego cyklu, co w praktyce skutkuje poprawą kultury pracy jednostki i zmniejszeniem jej apetytu na paliwo. Czy zatem wtryskiwacze piezoelektryczne to rozwiązanie idealne? Cóż, nie do końca.

Common Rail – objawy zużycia i naprawa

Common Rail - diagnostyka
Common Rail jak diagnozować?

O ile pompa wysokociśnieniowa to stosunkowo trwały element, to tego samego nie można już powiedzieć o wtryskiwaczach. Przebiegi rzędu 200 tysięcy km należy uznać za bardzo dobry wynik bowiem nierzadko zdarza się, że wtryskiwacze wymagają interwencji specjalisty już po znacznie krótszym dystansie eksploatacyjnym. W dużej mierze do takiego stanu rzeczy przyczyniają się sami użytkownicy – wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne to niezwykle precyzyjne elementy i nawet nieznaczne zanieczyszczenie, obecne w paliwie, może przyczynić się do ich uszkodzenia.

Wśród sygnałów, które mogą świadczyć o niesprawności wtryskiwaczy, należy wymienić problemy z uruchomieniem silnika. Nowoczesne jednostki wysokoprężne powinny odpalać „od strzała”, zatem wszelkie trudności z rozruchem powinny być traktowane jako potencjalny sygnał alarmowy. O problemie mogą też świadczyć pogorszone osiągi i chmura czarnego dymu, wydobywająca się z układu wydechowego. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że każdy z tych objawów może mieć też inne źródło (np. zużyte świece żarowe, niedrożny filtr paliwa lub zawór EGR), zatem problem wymaga specjalistycznej diagnostyki.

Jeżeli jednak potwierdzona zostanie usterka wtryskiwaczy, mamy do wyboru dwie opcje – wymianę lub regenerację. Z technicznego punktu widzenia, regenerować można zarówno wtryskiwacze elektromagnetyczne, jak i piezoelektryczne. Praktyka pokazuje jednak, że części do niektórych wtryskiwaczy Common Rail trzeciej generacji są praktycznie nieosiągalne, zatem właściciel samochodu musi liczyć się z koniecznością kosztownej wymiany. W tym miejscu warto podkreślić, że modele piezoelektryczne (będące standardem w układach Common Rail trzeciej generacji) są wyraźnie droższe od elektromagnetycznych odpowiedników. Prawidłowo wykonana regeneracja może jednak przywrócić stuprocentową sprawność podzespołów, ale w tym temacie warto polegać wyłącznie na wykwalifikowanych i sprawdzonych warsztatach.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: panoha; źródło: wikimedia
1. CC BY-SA 3.0; autor: L.Kenzel; źródło: wikimedia
2. CC BY-SA 3.0; autor: Stahlkocher; źródło: wikimedia
3. CC BY-SA 3.0; autor: Dana60Cummins; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia