Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Zgadzacie się?

247

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiana przpisów

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Tak byłoby lepiej

Naszym rozmówcą był Pan Tomasz Parol, pytania zadawał Paweł Kubalski. Zapraszamy do odsłuchania audycji u dołu artykułu, Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach.

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – 50 +

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisachW przepisie mówiącym o przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym zmienilibyśmy słowo, że policjant „kara czyn”, na słowo „stwierdza wykroczenie”. Obecnie przez słowo „czyn” jest rozumiane, że funkcjonariusz ma na pewno rację z góry, informacja o zabraniu prawa jazdy najpierw wędruje do Starosty, a następnie może wylądować w sądzie.

Jeżeli zamienilibyśmy słowa na „stwierdza wykroczenie”, to to wykroczenie musiałoby zostać rozpatrzone najpierw przez sąd, aby stwierdzić, czy w ogóle do niego doszło. A dopiero po stwierdzeniu, że tak, informacja przekazywana by była organowi wydającemu Prawo Jazdy.

 

Czyn                                                 kierowca –> starosta –> może sąd

Stwierdzenie wykroczenia           kierowca –> sąd –> starosta

 

Dodatkowo należy przy tym temacie powiedzieć o prawach osoby kierującej pod wpływem alkoholu. Taka osoba ma większe prawa, niż osoba złapana za 50+. Jazda po alkoholu w naszym kraju = zabraniu Prawa Jazdy, co nas bardzo cieszy.

Funkcjonariusz zabiera pijanemu kierowcy Prawo Jazdy, a potem sprawa rozpatrywana jest w sądzie. Dopiero po wyroku sądu wysyłana jest informacja do Starosty o zabraniu uprawnień. Do czasu wyroku, kierowca zdolny do jazdy po alkoholu może swobodnie jeździć na drogach. A uprawnienia osoby jadącej 50+ są od razu wysyłane do Starosty.

Podsumowując porównanie osoby pod wpływem do 50+. Zawsze przed sądem rozpatrywane jest, czy ktoś był na pewno pijany, ale już rzadziej, czy urządzenie pomiarowe, funkcjonariusze, sytuacja na drodze dała wynik na urządzeniu pomiarowym 50+. I osoba nietrzeźwa zawsze może po zatrzymaniu jeździć, aż do wyroku sądu.

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Uchylenie od przyjętego mandatu

Apel do policjantów. Praktycznie przy każdej sytuacji mandatowej, funkcjonariusze prawa przypominają nam, że mamy możliwość odmówić przyjęcia mandatu. Ale chyba nikt z nas nie usłyszał, że możemy się od przyjętego mandatu uchylić w ciągu 7 dni.

Często jest tak, że pod wpływem stresu, zakłopotania, pośpiechu przyjmujemy mandat, o którego przyczynie do końca nie wiemy, nie zgadzamy się z nią i czujemy się trochę oszukani. Pamiętajmy, że zawsze możemy starać się jeszcze o uchylenie i to jest nasz apel do funkcjonariuszy. Bo nie chodzi o zaklejenie dziury budżetowej mandatami, tylko, aby nie karać człowieka za coś, czego nie zrobił.

Dodatkowo absurdem jest, że od mandatu możemy uchylać się tylko w jednej instancji. Jest to niezgodne z Konstytucją. Bo konstytucja otwiera drogę do dwóch instancji.

Propozycja. Wyrzućmy przepis dotyczący uchylenia, napiszmy, że uchylenie mandatu składa się w ciągu 7 dni i jest traktowane w ten sam sposób jak sprzeciw od wyroku nakazowego. Jest to postępowanie uproszczone. I po takim sprzeciwie mamy normalne postępowanie w dwóch instancjach. I wszystko byłoby zgodne z Konstytucją.

Policja ściga ludzi za przekroczenie o 11km/h urządzeniami typu Iskra, UltraLyte, które to urządzenia pokazują ze budynek „jedzie” 3 km/h…

A wy co zmienilibyście w przepisach?

 

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.1

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.2

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.3

Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.4

Anuluj Mandat Stan wyższej konieczności – Mandat za ratowanie zdrowia? – poprzednia Audycja Anuluj Mandat

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia