Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Tak byłoby lepiej
Naszym rozmówcą był Pan Tomasz Parol, pytania zadawał Paweł Kubalski. Zapraszamy do odsłuchania audycji u dołu artykułu, Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach.
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – 50 +
W przepisie mówiącym o przekroczeniu prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym zmienilibyśmy słowo, że policjant „kara czyn”, na słowo „stwierdza wykroczenie”. Obecnie przez słowo „czyn” jest rozumiane, że funkcjonariusz ma na pewno rację z góry, informacja o zabraniu prawa jazdy najpierw wędruje do Starosty, a następnie może wylądować w sądzie.
Jeżeli zamienilibyśmy słowa na „stwierdza wykroczenie”, to to wykroczenie musiałoby zostać rozpatrzone najpierw przez sąd, aby stwierdzić, czy w ogóle do niego doszło. A dopiero po stwierdzeniu, że tak, informacja przekazywana by była organowi wydającemu Prawo Jazdy.
Czyn kierowca –> starosta –> może sąd
Stwierdzenie wykroczenia kierowca –> sąd –> starosta
Dodatkowo należy przy tym temacie powiedzieć o prawach osoby kierującej pod wpływem alkoholu. Taka osoba ma większe prawa, niż osoba złapana za 50+. Jazda po alkoholu w naszym kraju = zabraniu Prawa Jazdy, co nas bardzo cieszy.
Funkcjonariusz zabiera pijanemu kierowcy Prawo Jazdy, a potem sprawa rozpatrywana jest w sądzie. Dopiero po wyroku sądu wysyłana jest informacja do Starosty o zabraniu uprawnień. Do czasu wyroku, kierowca zdolny do jazdy po alkoholu może swobodnie jeździć na drogach. A uprawnienia osoby jadącej 50+ są od razu wysyłane do Starosty.
Podsumowując porównanie osoby pod wpływem do 50+. Zawsze przed sądem rozpatrywane jest, czy ktoś był na pewno pijany, ale już rzadziej, czy urządzenie pomiarowe, funkcjonariusze, sytuacja na drodze dała wynik na urządzeniu pomiarowym 50+. I osoba nietrzeźwa zawsze może po zatrzymaniu jeździć, aż do wyroku sądu.
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Uchylenie od przyjętego mandatu
Apel do policjantów. Praktycznie przy każdej sytuacji mandatowej, funkcjonariusze prawa przypominają nam, że mamy możliwość odmówić przyjęcia mandatu. Ale chyba nikt z nas nie usłyszał, że możemy się od przyjętego mandatu uchylić w ciągu 7 dni.
Często jest tak, że pod wpływem stresu, zakłopotania, pośpiechu przyjmujemy mandat, o którego przyczynie do końca nie wiemy, nie zgadzamy się z nią i czujemy się trochę oszukani. Pamiętajmy, że zawsze możemy starać się jeszcze o uchylenie i to jest nasz apel do funkcjonariuszy. Bo nie chodzi o zaklejenie dziury budżetowej mandatami, tylko, aby nie karać człowieka za coś, czego nie zrobił.
Dodatkowo absurdem jest, że od mandatu możemy uchylać się tylko w jednej instancji. Jest to niezgodne z Konstytucją. Bo konstytucja otwiera drogę do dwóch instancji.
Propozycja. Wyrzućmy przepis dotyczący uchylenia, napiszmy, że uchylenie mandatu składa się w ciągu 7 dni i jest traktowane w ten sam sposób jak sprzeciw od wyroku nakazowego. Jest to postępowanie uproszczone. I po takim sprzeciwie mamy normalne postępowanie w dwóch instancjach. I wszystko byłoby zgodne z Konstytucją.
Policja ściga ludzi za przekroczenie o 11km/h urządzeniami typu Iskra, UltraLyte, które to urządzenia pokazują ze budynek „jedzie” 3 km/h…
A wy co zmienilibyście w przepisach?
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.1
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.2
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.3
Anuluj Mandat Proponujemy zmiany w przepisach – Audycja cz.4
Anuluj Mandat Stan wyższej konieczności – Mandat za ratowanie zdrowia? – poprzednia Audycja Anuluj Mandat