Żandarmeria wojskowa – nowe samochody już są!

438

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Żandarmeria wojskowa – nowe samochody zostały już dostarczone

Żandarmeria wojskowa w kwietniu br. Ogłosiła przetarg nieograniczony na dostawę nowych samochodów osobowych klasy M1. Formacja podległa Ministrowi Obrony zdecydowała się na zakup samochodów marki Opel Insignia. W ramach kontraktu we flocie ŻW pojawi się 88 nowych aut. Pierwsze egzemplarze zostały już dostarczone i co ciekawe… łudząco przypominają granatowe, policyjne radiowozy.

Żandarmeria Wojskowa – szczegóły zrealizowanego postępowania

Żandarmeria wojskowa 2Warto wyjaśnić co oznacza tajemniczy termin auta klasy M1. Są to samochody osobowe, które nie mają więcej niż 8 miejsc siedzących, oprócz miejsca dla kierowcy. Na zakup nowych samochodów Żandarmeria Wojskowa przeznaczyła 13 199 499 zł. Zgodnie z dokumentacją przetargową, środki zostały podzielone na sześć zadań w ramach jednego postępowania. Auta zostaną dostarczone przez lubelskiego dealera Opla: Energozam oraz Wawrosz z Bielska – Białej. Dodatkowo auta zostaną specjalnie zabudowane i dostosowane do wymagań wojska. Tym zajmie się firma Transmed, dystrybutor amerykańskiej marki Federal w Polsce. To właśnie dzięki firmie Transmed auta posiadają pełny system łączności oraz system uprzywilejowania.

W przetargu brało udział również 4 innych dealerów z całego kraju. Żandarmeria Wojskowa zrezygnowała z zakupu aut marki BMW, Mercedes oraz Skoda.

Żandarmeria Wojskowa – Na jakie auta zdecydował się MON?

Większość z zamówionych przez Żandarmerię samochodów to Ople Insignia Grand z silnikiem 2.0/260 KM. Jest to najlepsza i najmocniejsza wersja Insigni, jaka jest dostępna na rynku. Auto jest w stanie rozpędzić się do maksymalnej prędkości 250 km/h, zostało wyposażone w napęd na cztery koła Twister, a także w ośmiobiegową, automatyczną skrzynię biegów. Auto już przy najniższych obrotach doskonale radzi sobie w każdych warunkach. Jeśli ktoś zastanawia się ile czasu Insignia potrzebuje na „dojście do setki” – nie zajmuje jej to więcej niż 7 sekund. Dodatkowym elementem wyróżniającym nową flotę ŻW są hamulce Brembo.

Żandarmeria Wojskowa – różne auta w ramach jednego przetargu

Co ciekawe, samochody, które zakupiła Żandarmeria Wojskowa, różnią się od siebie. 30 aut to „klasyczna”, oznakowana wersja wozów, czyli te oklejone oraz wyposażone w sygnalizację świetlną. 18 egzemplarzy to tzw. samochody operacyjne, nieoznakowane. Dzięki ukrytej syngalizacji mogą być wykorzystane do działań operacyjnych, a także do jazdy jako auta uprzywilejowane, np. jadące w kolumnie chroniącej VIP-ów. Kolejne 10 sztuk to Insignie bez żadnego oznakowania. Takie egzemplarze najczęściej są wykorzystywane jako samochody służbowe dla oficerów.

Dodatkowo we flocie Żandarmerii pojawi się 10 sztuk Opla Mokki, a także 10 sztuk Opla Astry. Wszystkie te samochody są nieoznakowane i wyposażone w ukrytą sygnalizację świetlną. Jeśli będziemy je mijać na drodze, bez problemu pomylimy je więc z autami cywilnymi.

Żandarmeria Wojskowa – nowe samochody w granatowym kolorze

Do tej pory Żandarmeria Wojskowa wyposażona była w granatowe auta. Dlaczego więc postanowiono odejść od tradycyjnych kolorów floty na poczet granatu? Z pewnością jednym z kryteriów wyboru mogłaby być cena. ŻW wybrała samochody w kolorze Granatowy Royal, który poza białym lakierem nie wymaga żadnej dopłaty. Bardzo możliwe również, że władze chciały niego ujednolicić flotę różnych formacji. Teraz bowiem nieoznakowane auta ŻW wyglądają nie tylko jak tysiące cywilnych samochodów, lecz także jak flota policji. Czy Żandarmeria Wojskowa w kolejnych latach zakupi kolejne auta w granatowym kolorze?

Miejmy tylko nadzieję, że nowa flota ŻW nie ulegnie tak szybko wypadkom i zniszczeniom jak inne rządowe auta w ostatnim czasie.

Przeczytaj również:

Wypadek prezydenta – śledztwo umorzone

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia