Panowie, wygrajmy zdrowie -rak jądra

1054

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rak jąder zwykle nie daje objawów bólowych. To najczęściej występujący u młodych mężczyzn nowotwór złośliwy, mimo to można go wyleczyć nawet w zaawansowanym stadium. Podpowiadamy jak samodzielnie badać jądra, by wykryć zmiany chorobotwórcze.

Informujemy jak leczy się to schorzenie. Rak jądra najczęściej nie daje żadnych objawów i większość mężczyzn przez przypadek natrafia na guzek, czuje ciężar w mosznie. Zauważa, że jedno jądro staje się powiększone, twarde i chropowate. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania to między innymi wnętrostwo czyli niezstąpienie jądra w okresie dojrzewania, tzw. jądro wędrujące, przebyta w dzieciństwie przepuklina pachwinowa.

Do diagnostyki tego schorzenia stosuje się różne badania. Podstawowe z nich to USG jąder oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej czy oznaczenie stężenia markerów nowotworowych w surowicy.

Profilaktyka: Regularne badanie jąder, co najmniej raz na miesiąc. Metoda samobadania; delikatnie uściśnij i przetaczaj każde jądro pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, szukając pod skórą zgrubień, grudek. Zdrowe jądro jest gładkie i jego struktura lekko ugina się pod dotykiem. Zaalarmować cię powinno twarde, chropowate czy pogrubione – wymaga wizyty u lekarza specjalisty.

Częste objawy: Uczucie ciężaru w mosznie, niebolesna opuchlizna, obrzęk. Niebolesne zgrubienie, powiększenie jądra. Bolesne powiększenie sutków. Niewielki bezbolesny guzek.

Leczenie: Proces leczniczy polega na usunięciu jądra w którym wykryto zmiany nowotworowe. W przypadku wykrytych przerzutów także węzłów chłonnych. Leczenie docelowo uzupełnić można chemioterapią albo radioterapią, ale o tym decyduje lekarz specjalista po analizie markerów nowotworowych z surowicy i badań dodatkowych. Usunięcie jądra nie wpływa na możliwość spłodzenia potomstwa. Pozostałe jądro produkuje odpowiednią do zapłodnienia ilość spermy. Mężczyzna po operacji jest w stanie prowadzić aktywne życie seksualne. Usunięte jądro zastępowane jest protezą.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia