Zimowe wyposażenie samochodu: niezbędnik kierowcy

0
119
zimowe wyposażenie auta
fot. Clay Banks / Unsplash

Zapewne wielu z Was posiada już kilka z poniższych przedmiotów, część z nich stanowi też standardowe wyposażenie auta. Wystarczy zabierać je na wszystkie zimowe podróże, a nagła awaria samochodu w szczerym polu nie będzie dla Was straszna. Oto samochodowy niezbędnik, który może uratować Wam życie!

Zimowe akcesoria samochodowe

Auto stanęło, a na dworze mróz? Pozostawienie uruchomionego samochodu w może być ryzykowne. Aby nie marnować paliwa i przede wszystkim uchronić kabinę przed przedostaniem się z silnika śmiercionośnego tlenku węgla, wystarczy wstawić metalową puszkę z zapaloną świeczką w zabezpieczonej części samochodu. Urządzeniem, które pomoże wskrzesić nasze auto, jest złączę rozrusznika samochodowego. Nie liczmy na to, że złapany na szosie kierowca poratuje nas w potrzebie – tak naprawdę mało kto posiada takie złączę w samochodzie. W stałym wyposażeniu auta zawsze powinien znajdować się też zestaw podstawowych narzędzi. W jego skład powinno wchodzić kilka różnych śrubokrętów, obcęgi, klucz francuski i solidna taśma klejąca. Każdy kierowca powinien mieć też w swoim aucie przenośny kompresor powietrza – i to nie tylko latem, ale przez cały rok. Urządzenie szybko doprowadzi oponę do stanu używalności w razie złapania gumy.

zimowe wyposażenie samochodu
fot. Vruyr Martirosyan / Unsplash

Doraźnym sposobem na tak zwanego kapcia i uniknięcie zakładania zapasowej opony na mrozie, jest łata w spreju. Preparat ten pozwoli ponownie ruszyć w drogę. Jeżeli mamy SUV-a, miejmy w samochodzie dwie puszki łaty w spreju. Warto pamiętać, że łata w spreju spełni swoją rolę, jeżeli przed użyciem ogrzejemy puszkę. Zimą kierowcy w kłopocie przyda się też łopata. Jeżeli utkniemy w śniegu, łopata znacznie ułatwi nam uwolnienie kół naszego auta od ubitej masy śnieżnej. Pamiętajmy, że ręczne usuwanie śniegu bardzo szybko wychładza organizm, a tego chcemy uniknąć za wszelką cenę. Jeżeli nie mamy miejsca na klasyczną, pełnowymiarową łopatę, dobrym rozwiązaniem jest łopata teleskopowa. Może się zdarzyć, że powyższe czynności będziemy musieli wykonać w nocy. Wybawieniem okaże się wtedy latarka LED. Będzie pomocna, kiedy w ciemnym samochodzie będziemy musieli coś zapisać na kartce, a także dawać sygnały świetlne przejeżdżającym kierowcom.

Zimowe akcesoria kierowcy

Tyle o przedmiotach przeznaczonych do wydobycia auta z tarapatów. Pamiętajmy przy tym też o swoim zdrowiu! W wyposażeniu auta przez cały rok powinna znajdować się apteczka. Pamiętajmy, aby wszystkie leki i preparaty nie były przeterminowane. Wybierając się w podróż, przypomnijmy sobie, jak zachować się w sytuacji, kiedy my lub ktoś inny będzie potrzebował czegoś więcej, niż tylko bandaża. Zimą zawsze miejmy też przy sobie ciepłą czapkę i rękawiczki. Wspomnieliśmy już, że jeżeli staniemy na mroźnym odludziu, musimy unikać wychłodzenia. Dobrym pomysłem jest wożenie w schowku dodatkowych rękawiczek oraz czapki. Podobnie jest z grubym kocem – tego akcesorium również nie może zabraknąć w zimowym wyposażeniu samochodu. Co jeszcze warto mieć przy sobie? Oczywiście ładowarkę do telefonu, a nasz telefon jest bliski wyczerpaniu, możemy zapisać ważne informacje przy pomocy kartki i długopisu, które zawsze powinniśmy mieć w schowku.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż