Herbata – dla zdrowia i pobudzenia

226

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Herbata rodzaje

Znaczna część Polaków nie wyobraża sobie poranka i wieczoru bez kubka ulubionej, gorącej herbaty. Pita do posiłku i dla przyjemności. Często nie zdajemy sobie sprawy z jej zdrowotnych właściwości. Herbata – jej liczne odmiany zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Przy tym warto również wiedzieć jak je rozróżniamy.

Herbata – jej piękne kolory

Owocowe, ziołowe, miętowe – rodzajów herbat jest tak wiele. Przez ludzi rozróżniana jest na podstawie kolorów. A wszystko to przez sposób przygotowania suszu. Liście herbaty poddawane są różnego typu procesom fermentacji. To właśnie one decydują o jej barwie i właściwościach. Za głównych, a zarazem największych producentów herbaty uznaje się Chiny i Indie, które z powodzeniem popularyzują poszczególne odmiany w Europie. W Polsce najpopularniejszą jest herbata czarna. Popijana do posiłków czy deserów tworzona jest z mniejszych, bądź większych liści. W przypadku dużych produkcji czarną herbatę wytwarza się maszynowo. Podawana w torebkach nie zawiera jednak tyle cennych właściwości co wytwarzana ręcznie.

Herbata – barwa i smak

Za jedną ze zdrowotnych herbat uznaje się odmianę zieloną. Jak się okazuje, tu istotne jest nie tylko jej pochodzenie, ale i sposób skręcania liści. Ważne są też bezpośrednie warunki w których dorastał krzew. Liście czarnej herbaty nie są poddawane fermentacji. Kolejna odmiana to herbata czerwona, która w przeciwieństwie do zielonej poddawana jest różnego typu fermentacjom. Ma jeszcze bardziej intensywny kolor i smak, niż herbata czarna. Za najdelikatniejszą wśród herbat uznaje się herbatę białą, która także nie podlega procesom fermentacji. Jej liście są delikatnie zwijane i suszone. Charakteryzuje się jasną barwą i delikatnym smakiem.

Herbata – zdrowotne właściwości

Teina zawarta w czarnej herbacie ma właściwości pobudzające podobne do kofeiny. Nie jest jednak uzależniająca i co najważniejsze – nie obciąża pracy serca. Ponadto herbata czarna zapobiega pojawianiu się próchnicy i przyspiesza gojenie ran. Herbata czasem ma pobudzać, a niekiedy koić skołatane nerwy – w tym wypadku najlepiej jest sięgnąć po herbatę zieloną. Oprócz dobroczynnego wpływu na układ nerwowy reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Regularne jej spożywanie zmniejsza ryzyko chorób serca. Podobne właściwości względem układu krążenia ma herbata czerwona. Przy czym oprócz tego wspiera walkę z cukrzycą i zwiększa odporność organizmu. Zdrowotne właściwości herbaty białej? Zmniejszone ryzyko nowotworów, posiada także cechy antybakteryjne i bakteriobójcze.

Herbata – pozostałe odmiany

Szczególnie w porze jesienno – zimowej kochamy pić herbaty owocowe. Cenimy nie tylko ich bogaty smak, ale i właściwości rozgrzewające. Dlatego doskonale sprawdzają się np. przy infekcjach wirusowych. Znana na całym świecie angielska herbata Earl Grey swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza m.in. olejkom ze skórki bergamotki. Oprócz doznań smakowych poprawia także wygląd skóry, a także podnosi poziom endorfin. Pu-erch to herbata, która charakteryzuje się intensywnym smakiem, podobnym do herbaty czarnej. Ta odmiana herbaty poddawana jest długotrwałej fermentacji. Wiele osób Chinach chętnie popija ją do kalorycznych posiłków. A wszystko to przez szereg oczyszczających składników. Kolejną popularną odmianą jest Yerba mate słynąca z ziołowego, delikatnego smaku i oczyszczających organizm z toksyn właściwości. Wśród zielonych herbat coraz większą popularnością cieszy się także Matcha. 

Czytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=104031&preview=trueSposoby na udaną domówkę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia