Choroba afektywna dwubiegunowa

9739

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Choroba afektywna dwubiegunowa
Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się przede wszystkim bardzo silnymi wahaniami nastroju. Między gwałtownymi epizodami różnych dolegliwości następuje okres remisji, który umożliwia poprawne funkcjonowanie zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym. Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej? Czy można ją całkowicie wyleczyć?

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe to przewlekłe i nawracające problemy psychiczne. Utrudniają one życie nie tylko samego pacjenta, ale również jego bliskich. Choroba afektywna dwubiegunowa diagnozowana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Rozpoznawana jest zazwyczaj u osób w wieku 20-30 lat, może występować także u dzieci. Przyczyn występowania dolegliwości może być kilka. Jedną z nich są czynniki genetyczne oraz życie w ciągłym stresie. Zaburzenia mogą być też powiązane z nadużywaniem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym pacjent ma większą szansę na podjęcie skutecznego leczenia. W trakcie nasilonych objawów istotna jest nie tylko ścisła współpraca z lekarzem, ale również wsparcie ze strony bliskich pacjenta.

Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy

Jak już wyżej wspomnieliśmy, charakterystyczną cechą choroby afektywno-dwubiegunowej są gwałtowne wahania nastroju, które dzielone są na etapy. Każdemu z nich towarzyszą określone objawy. Epizod depresyjny przejawia się znacznie obniżonym nastrojem. Pacjent przestaje cieszyć się tym, co do tej pory sprawiało mu radość. Widoczny jest spadek energii życiowej, chory odczuwa trudność w podejmowaniu nawet prostych decyzji. Na tym etapie może dochodzić także do zaburzeń pamięci. Przeciwieństwem przejawów depresyjnych jest etap maniakalny, który objawia się nadmiernym poczuciem radości i szczęścia. Stan pacjenta można określić wręcz jako nadpobudliwy. Warto podkreślić, że w epizodzie w manii dobry nastrój szybko może zostać wyparty przez agresję i wrogość. Na tym etapie chory może zacząć nadużywać alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Jeśli chodzi o epizod hipomanii, to tu przykre objawy występują rzadziej, z dużo mniejszym nasileniem. Podobnie jak w przypadku manii, pacjent także przejawia radość życia, w tym wypadku połączoną z poczuciem zwiększonej siły własnych możliwości.

Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie

Leczenie zaburzeń aftektywno dwubiegunowych powinno być kompleksowe. W kuracji farmakologicznej stosuje się leki o właściwościach stabilizujących nastrój. Chodzi tu zarówno o zachowania depresyjne, jak i agresywne. Leczenie farmakologiczne powinno przebiegać równolegle z psychoterapią. Częstotliwość i przebieg spotkań ze specjalistą zależny jest od stopnia nasilenia poszczególnych epizodów choroby. W psychoterapii bardzo ważne jest utrzymanie jej systematyczności. Podczas zajęć terapeutycznych pacjent m.in. rozwija umiejętność kontrolowania własnych emocji. Obok leczenia farmakologicznego i psychoterapii ważną rolę odgrywa psychoedukacja. Polega ona na przekazywaniu wiedzy specjalisty pacjentowi względem możliwości radzenia sobie z trudnymi objawami choroby. Istotnym elementem jest również wsparcie ze strony bliskich. Przede wszystkim warto motywować chorego do podjęcia leczenia. W przypadku nasilenia ostrych objawów należy wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=107450&preview=true – Dogoterapia – dobroczynna miłość psa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia