Schizofrenia – przyczyny, objawy, leczenie

13391

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Schizofrenia
schizofrenia

Schizofrenia nadal pozostaje bardzo wstydliwym tematem w społeczeństwie. Większość z nas ma świadomość istnienia tej choroby, jednak zakres naszej wiedzy na jej temat jest niewielki. W rezultacie osoby dotknięte tym problemem postrzegane są m.in. jako ludzie „niebezpieczni”. Czym tak naprawdę jest ta choroba? 

Schizofrenia – co to jest?

Wbrew różnym przekonaniom, schizofrenia nie oznacza posiadania więcej niż jednej osobowości. W rzeczywistości chorzy nie potrafią dopasować uczuć i zachowań do danej sytuacji. Pojawiają się trudności z krytyczną i obiektywną oceną własnej osoby. Schizofrenik bardzo często unika przebywania w większej grupie ludzi oraz dystansuje się od najbliższych. Dowiedziono, że u chorych w jednej części mózgu dopamina wydzielana jest w nadmiarze, zaś w innych jego obszarach widoczny jest brak tego neuroprzekaźnika. Dolegliwość dotyka w równym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Schizofrenia jest problemem trudnym do zdiagnozowania. Zwykle początkowym, niepokojącym objawom chorzy przypisują wiele innych przyczyn. Również geneza  tej choroby nie jest do końca znana. Specjaliści biorą pod uwagę m.in. czynniki biologiczne, genetyczne, społeczne czy środowiskowe. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby, u których w rodzinie rozpoznano tę chorobę. Leczenie schizofrenii trwa najczęściej do końca życia. Kuracja polega na połączeniu farmakoterapii z psychoterapią. 

Schizofrenia – rodzaje 

Wyróżnia się kilka rodzajów schizofrenii. Jednym z nich jest odmiana paranoidalna, która objawia się doznawaniem urojeń i omamów. W przypadku odmiany katatonicznej chory przejawia silne wahania nastroju, np. z  nadmiernego pobudzenia wpada w nagłe otępienie. Kolejny rodzaj to odmiana hebefreniczna. W tym wypadku zachowania schizofrenika są chaotyczne i nieprzewidywalne, a jego mowa staje się niezrozumiała. Niski stopień nasilenia objawów towarzyszy trzeciej  odmianie – rezydualnej. Naukowcy wyróżniają także odmianę niezróżnicowaną, w której objawy są niezmienne, gdzie jeden typ symptomów choroby nie dominuje nad innymi. Lekarz rozpoznaje schizofrenię na podstawie obserwacji chorego, w tym występujących u niego objawów. Niekiedy do rozpoznania schizofrenii lekarze wykorzystują także kwestionariusz ankiety. W wielu przypadkach niezbędna jest także konsultacja z najbliższym otoczeniem pacjenta. Szczególnie istotnym aspektem w diagnozowaniu tej choroby jest czas. Jednym z czynników, które mogą zaburzyć proces leczenia, są m.in. choroby układu krążenia, cukrzyca czy wysoki cholesterol.

Schizofrenia 

Schizofrenia – fazy 

Chociaż u każdego schizofrenika choroba zwykle przebiega inaczej, to zwykle wyróżnia się trzy podstawowe fazy tego zaburzenia. Pierwsza z nich to tzw. faza zwiastująca. Na tym etapie nastrój chorego ulega znacznemu pogorszeniu. Stopniowo zaczyna się wycofywać z życia społecznego, często odrzuca także swoje dotychczasowe zainteresowania. Druga faza schizofrenii, inaczej określana jest jako etap nawrotów choroby. Same objawy są bardzo charakterystyczne. U pacjenta występują bowiem halucynacje i urojenia. Na tym etapie zazwyczaj niezbędna jest hospitalizacja. Jeśli chodzi o trzecią fazę schizofrenii, to jest to moment stabilizacji, który następuje po leczeniu. W konsekwencji dotychczasowe objawy zaczynają powoli ustępować. Niezbędna jest jednak ciągła obserwacja, gdyż mogą pojawiać się nawroty choroby. 

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=107981&preview=true – Zagraniczne gwiazdy z polskimi korzeniami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia