Alkoholizm okiem psychologa

335

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alkoholizm okiem psychologa
Alkoholizm okiem psychologa

W szóstym odcinku programu “Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu” gościliśmy dr. hab Adama Tarnowskiego, profesora Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika z Katedry Psychologii Poznawczej i Porównawczej. Z podcastu Ani Dydymskiej dowiedzą się Państwo jak alkoholizm wygląda okiem psychologa transportu.

O czym jest mowa w audycji?

Zdaniem naszego gościa nie da się wskazać jednego powodu, dla którego ludzie wpadają w uzależnienie od alkoholu. Każda osoba uzależniona od alkoholu może wskazać inne powody swojej choroby alkoholowej. Jego zdaniem przyczyn alkoholizmu jest bardzo wiele. Badacz zwraca uwagę, że część z nas może być predysponowana genetycznie do tego, że łatwiej wpadają w sidła nałogu. Do tego dochodzi zwykła ludzka chęć złagodzenia stresu oraz zapomnienia o problemach. Duże znaczenia ma także to, kiedy po raz pierwszy raz mieliśmy kontakt z alkoholem. Im wcześniej zaczniemy pić alkoholem to tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z tego tytułu.

Czy da się określić granicę, po przekroczeniu której możemy mówić już o alkoholizmie. Tu również sprawa jest niejednoznaczna. Oczywiście wyróżniamy tzw. taką fazę picia niebezpiecznego i to ona może być jakimś sygnałem dla nas i naszych bliskich. Szczególnie jeśli zaczynamy ukrywać przed innymi fakt, że sięgamy po alkohol, bądź zaprzeczamy przed sobą, że mamy problem.

Alkoholizm okiem psychologa

Czy problemem może być zbyt duża dostępność alkoholu? Okazuje się, że coś w tym może być, ponieważ alkohol jest produktem łatwo dostępnym w sklepach. Osoba uzależniona nie ma większego problemu, aby nabyć alkohol, ponieważ jest szeroko dostępny. Pracownik naukowy zwraca uwagę na paradoks sytuacji, w której możemy nabyć alkohol na stacji benzynowej, które jego zdaniem powinno być miejscem kojarzonym ze wstrzemięźliwością od alkoholu. Ostatecznie jazda samochodem powinna się kojarzyć ze stanem trzeźwości.

A jaki jest stosunek naszego rozmówcy do kar za jazda pod wpływem alkoholu? Co ciekawe w tej kwestii dr. hab Adam Tarnowski nie opowiada się za podnoszeniem kar finansowych. Swoje stanowisko argumentuje faktem, że osoby uzależnione nie mają już kontroli nad swoim piciem i nie są w stanie realnie ocenić podejmowanego przez siebie ryzyka. Ponadto psycholog transportu nasz gość zwraca uwagę, że podniesienie kar ustawowo może zwolnić nas od odpowiedzialności za powstrzymanie osoby uzależnionej przed wejściem do auta.

A więcej informacji znajdą Państwo w podcaście odcinka „Alkoholizm okiem psychologa”.

Alkoholizm okiem psychologa – Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu, cz. 1

Cz. 2, Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu – Alkoholizm okiem psychologa

Cz. 3, Bezpieczni na drodze, bo bez alkoholu – Alkoholizm okiem psychologa

Więcej odcinków audycji z cyklu “Bezpieczni na drogach, bo bez alkoholu” znajdziesz tutaj.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie logotyp_wersja_polska_format_jpg-3-1024x273.jpg
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia