Marsz Śledzia Kuźnica – Rewa 2023

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową.

603

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marsz Śledzia Kuźnica - Rewa 2023
Marsz Śledzia Kuźnica - Rewa 2023

W niedzielę 25 czerwca 2023 roku, odbędzie się XXIII edycja Marszu Śledzia. Trasę „po wodzie” będzie pokonywało 100 poszukiwaczy przygód. Około 10-ilometrowy dystans z Kuźnicy do Rewy, można pokonać na piechotę dzięki pasowi mielizn. Na przeszkodzie stoi jedynie 900-metrowy fragment przekopanych łach, umożliwiający żeglugę po płytkim akwenie Zatoki. Stare, miejscowe legendy opowiadają o misjonarzach, przechodzących „po wodzie” do Helskich miejscowości, co wywierało niezwykle silne emocje na prostych rybakach. Od najstarszych mieszkańców Półwyspu można jeszcze usłyszeć o przechodzeniu skrótem przez zatokę do kościoła. Marsz Śledzia Kuźnica – Rewa 2023

Marsz Śledzia Kuźnica – Rewa 2023 – miejsce startu

Kuźnica, stała się miejscowością letniskową po wybudowaniu w 1922 roku linii kolejowej łączącej Władysławowo z Helem. W XVII wieku, Mierzeja Helska składała się z szeregu wysepek, a na jednej z nich znajdowała się Kuźnica. Ze względu na piękną panoramę zatoki, tutejsza linia kolejowa jest jedną z najbardziej malowniczych, Mierzeja Helska w okolicach Kuźnicy jest najwęższa i ma zaledwie 200 m szerokości.

Rybołówstwo od stuleci było głównym zajęciem miejscowej ludności, a związane z nim tradycje są pieczołowicie kultywowane. Jedną z nich jest zwyczaj czerwcowej, łodziowej pielgrzymki do kościoła pod wezwaniem Świętych Piotr i Pawła w Pucku. Obecnie miejscowość jest zarówno ośrodkiem rybołówstwa jak i ciekawą propozycją dla turystów poszukujących spokoju. Jedną z atrakcji organizowanych w Kuźnicy jest Marsz Śledzia. Impreza propaguje turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny odpoczynek nad Bałtykiem oraz ochronę przyrody. Marsz Śledzia prowadzi przez łachę zwaną Rybitwią Mielizną między Kuźnicą i Rewą.

Marsz Śledzia Kuźnica – Rewa 2023 – finisz

Piaszczysty Cypel Rewski „Szperk”, to wąski na kilkanaście do kilku metrów półwysep, mogący podczas odpływu wydłużyć się nawet do kilometra. Wtedy, na powierzchni morza uwidaczniają się wysepki i mielizny, ułożone w linii wysepki i mielizny będące przedłużeniem cypla. Gdyby nie sztucznie przekopana cieśnina (na potrzeby pływających kutrów rybackich) można by pieszo, przy zanurzeniu do szyi przejść aż do Kuźnicy na Helu. Z tego powodu, aby umożliwić podjęcie wyzwania, od 2002 roku na tej trasie odbywa się „Marsz Śledzia”. Grupa śmiałków – głównie ratowników i nurków ubranych w pianki – pokonuje dystans ok. 12 km. Część drogi, ok 900 metrów, wymaga przepłynięcia przez wspomnianą cieśninę tzw. Głębinkę. Kategorie uczestników: Nowicjusz, Weteran, Ratownik.

Marsz Śledzia Kuźnica - Rewa 2023. Widok na Cypel Rewski
Cypel Rewski, tutaj kończy się Marsz Śledza.

Piękny akwen można także poznawać samodzielnie oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ciekawostką militarną w tej okolicy jest spoczywający na dnie przy Ryfie Mew wrak polskiego okrętu podwodnego z lat 50 i 60-tych – ORP Kujawiak, zatopionego dla celów poligonowych. Jego lokalizację wyznacza wystający nad wodę kiosku.

Pod żadnym pozorem nie nękamy wypoczywających na mieliznach fok.

Program XXIII edycji marszu lato 2023

UWAGA: żadne listy „komitetów kolejkowych” nie będą uznawane w zakresie miejsc Last Minute!!!!

Sobota (24.06.2022 r.)

Wieczór z Marszem Śledzia”
20.00 spotkanie w Kuźnicy uczestników i sympatyków połączone z degustacją wyrobów Partnerów Marszu Śledzia oraz opowieściami dot. marszu, jego historii oraz ciekawostek akwenu Zatoki Puckiej (miejsce spotkania zostanie podane do 05.06.2023)

Niedziela (25.06.2023 r.)

Na starcie poczęstunek i degustacja wyrobów z ryb firmy SEKO SA (dostępny dla każdego)

 • 08:30 – Otwarcie biura startowego
  budynek Informacji turystycznej ul. Gen. J. Hallera 1 A – rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń dla osób z grupy Last Minute, potwierdzanie obecności uczestników na liście startowej. UWAGA – każdy zakwalifikowany uczestnik ma obowiązek potwierdzić swój udział w marszu w BIURZE MARSZU!!!!
 • 09:30 – Zamknięcie biura startowego.
 • 09:30-10.00 – weryfikacja praktyczna/wodna uczestników marszu, tzw. test wejścia na ponton ratowniczy z wody – w pierwszej kolejności osoby z Last Minute, konkursów i aukcji charytatywnej.
 • 10.00 – Odprawa uczestników marszu, podział na grupy i przydział ratownika, sprawdzenie ekwipunku, uroczyste otwarcie marszu.
 • 10:30 – Start – Wejście do wód Zatoki Puckiej.
 • 12:30 – 14:00 – Postój, posiłek regeneracyjny, pasowanie na śledzia,
 • 15:00 – 16:00 – Wyjście w Rewie, posiłek regeneracyjny, uroczyste zakończenie marszu pod krzyżem u nasady szpyrku przy krzyżu, wręczenie odznak i dyplomów. Na Mecie – degustacja wyrobów rybnych SEKO oraz win i nalewek Winnica Reserva dla uczestników, kibiców i sympatyków marszu oraz gorąca zupa dla uczestników marszu.
Marsz Śledzia Kuźnica - Rewa 2023. Grupa śmiałków z 2012 roku.
Marsz Śledzia 2012 (fot.Maciej Łapiński)

Sposób przeprowadzenia marszu

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową i składa się z czterech etapów:

 • Etap 1 – “Wiary” – wchodzimy do wody i stopniowo oddalamy się od brzegu półwyspu Helskiego, jest coraz głębiej, po ok. 700 metrach zaczynamy płynąć – przed nami widać tylko wodę….  Wierzymy, że zaraz znowu będziemy mieli grunt pod stopami choć nic na to nie wskazuje.
 • Etap 2 – “Syndrom Mojżesza” – idziemy w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi na przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, “mając mur z wody po prawej i lewej stronie”. W tym etapie osobliwości natury oraz możemy zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.
 • Etap 3 -“Próby” – każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.
 • Etap 4 – “Byle do brzegu” – Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. “głębinkę” o szerokości od 700 m do 1400 m (w zależności od stanu wody i układu płycizn w danym roku).

Pokonamy ten odcinek w wodzie ciągnieni na linie za kutrem rybackim (po 10 os. na każdy kuter) lub na pokładach łodzi. W edycjach extreme (jesień, zima i wiosna) gdzie uczestnikami są osoby zawodowo związane z morzem ten odcinek jest pokonywany wpław. Motywacją dla uczestników jest widoczny brzeg w Rewie.

Koniec marszu ma zwyczajowo miejsce u nasady “Szpyrku” Rewskiego pod krzyżem z kotwic.

Zapisy oraz informacje o MARSZU ŚLEDZIA

Materiały organizatora.

Polecam ciekawe wideo: Kuźnica z drona | Lato 2022 | LECE W MIASTO™ [4k]

Może cię zainteresować: Dni Cedyni 2023 – Inscenizacja historyczna BITWA pod CEDYNIĄ 972 – Trzymamy Granicę na Odrze

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia