Jak skup katalizatorów pomaga w ochronie środowiska?

czy wiesz co zrobić ze zużytym katalizatorem? poznaj nasz przewodnik po utylizacji tego elementu

393

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

skup katalizatorów to lepsza ochrona środowiska
skup katalizatorów to lepsza ochrona środowiska

Recykling katalizatorów samochodowych bardzo korzystnie wpływa na środowisko. Przyczynia się między innymi do redukcji emisji spalin oraz pozwala na ponowne wykorzystanie cennych surowców wtórnych. Dlatego zużytą część koniecznie oddaj do skupu katalizatorów.

Reaktory katalityczne służą do redukcji emisji toksycznych gazów z układu wydechowego samochodu. Znajdujące się w urządzeniu metale szlachetne, takie jak platyna, pallad czy rod, wchodzą w reakcje chemiczne ze spalinami przekształcając je w mniej szkodliwy dym. skup katalizatorów – czemu jest potrzebny

Dlaczego katalizatory samochodowe się zużywają?

W trakcie eksploatacji katalizatory są narażone na wiele czynników, które wpływają na ich trwałość i skuteczność. Przede wszystkim ciągła praca w wysokich temperaturach może prowadzić do stopniowego wytapiania się i zużycia wkładu.

Ponadto zanieczyszczenia znajdujące się w spalinach, choć bardzo niewielkie, z czasem się nawarstwiają i znacznie ograniczają drożność katalizatora. Jeszcze innym rodzajem usterki są uszkodzenia mechaniczne, które mogą prowadzić do nieszczelności metalowego wkładu.

Co zrobić ze zużytym katalizatorem?

Skutki jazdy z niesprawnym katalizatorem są bardzo groźne zarówno dla silnika, jak i środowiska. Dlatego jeśli zauważysz pierwsze niepokojące objawy świadczące o uszkodzeniu tego podzespołu, jak najszybciej udaj się do mechanika.

O tym, że coś złego dzieje się z reaktorem katalitycznym, najczęściej informuje lampka kontrolna. Charakterystycznymi objawami są również spadek mocy silnika, problemu z uruchomieniem auta, kłęby czarnego dymu czy zwiększone spalanie.

Zepsuty katalizator powinien być wymieniony na nowy, a stary oddany do recyklingu. Pamiętaj, aby skorzystać z usług rzetelnej firmy. Catalyst Recycling zajmuje się profesjonalnym zagospodarowaniem zużytych katalizatorów. Posiada niezbędny sprzęt oraz wymagane pozwolenia środowiskowe.

Recykling katalizatorów – korzyści dla środowiska poprzez skup katalizatorów

Katalizatory samochodowe zawierają cenne metale, takie jak platyna, pallad i rod, które mogą zostać przetworzone i wykorzystane ponownie. Przekłada się to na mniejsze wydobycie surowców oraz oszczędność energii, która zużywana jest podczas przerobu kopalin.

Ponadto, oddając zużytą część do profesjonalnego skupu katalizatorów, sprawiasz, że mniej odpadów trafia na wysypiska śmieci. Dzięki temu do gleby nie przenikają również toksyczne zanieczyszczenia, które uwalniają się w trakcie składowania złomu lub nieodpowiedniego utylizowania.

Pamiętaj również, że niesprawny, ale wciąż zamontowany w aucie katalizator jest groźny dla środowiska i ludzi. Może emitować spaliny zawierające metale ciężkie, związki siarki lub azotu. Te zanieczyszczenia, uwalniając się w postaci cząstek lub spalin, trafiają do powietrza, ziemi lub wód gruntowych, powodując skażenie środowiska.

Dlatego jeśli katalizator samochodowy jest uszkodzony lub zużyty, należy go wymienić i oddać do skupu. Dzięki temu przyczyniasz się do ochrony przyrody i zmniejszasz negatywny wpływ spalin na nasze zdrowie.

poznaj problemy z płonącymi bateriami elektryków

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia