3 Krakowski Festiwal Tańca

Kto tańczy? to motyw przewodni tegorocznego 3ciego Krakowskiego Festiwalu Tańca rozpoczynającego się 31 lipca.

0
121
3 Krakowski Festiwal Tańca
3 Krakowski Festiwal Tańca

31 lipca 3 Krakowski Festiwal Tańca pamiętajcie. W tym roku odbędzie się pod hasłem “Kto tańczy?” za sprawą Krakowskiego Centrum Choreograficznego mające swoją siedzibę w Nowohuckim Centrum Kultury. To niecodzienne wydarzenie, w rzeczywistości od kilku lat przyciąga polskich i zagranicznych artystów. W tym roku będziemy też mogli podziwiać obiekty, rośliny i materię nieożywioną, którym oddadzą głos organizatorzy festiwalu.

3 Krakowski Festiwal Tańca

Jeżeli chodzi o program odbywającej się przy al. Jana Pawła 32 w terminie 31.07 – 6.08 imprezy to znajdziemy w nim też wykonawców z Belgii, Czech, Danii, Włoch czy Niemiec. A wszystko to przy okazji spektakli/performansów premiery Rezydencji KCC, na dodatek warsztatów krytycznych czy ruchowych dla początkujących oraz zaawansowanych i konkursu choreograficznego 3… 2… 1… TANIEC. Oprócz tego zaplanowano też wydarzenia towarzyszące. To dobra okazja by miłośnicy tańca odkryli go na nowo i dostrzegli nowe, na dodatek nieznane wcześniej perspektywy.

Jeżeli chodzi o festiwalowych gości zza granicy to czeka na nas kilka wartych uwagi perełek. W repertuarze znajdziemy bowiem zdobywców wielu światowych i europejskich nagród. An Eve and An Adam” oraz „Stone.Face.Book” Granhaj Dans Company z Danii czy belgijskie „Through the Grapevine”. Będzie też “Materia” Andrei Salustrii czy wzbogacony lokalnymi amatorami tańca “Prima” czeskiego twórcy Viktora Černický,

Założeniem organizowanego po raz trzeci festiwalu jest wyzwolenie z artystów, obok performerów, choreografów czy tancerzy drzemiącej w nich energii. Uświadomienie jego odbiorcom potencjału jakim, z pewnością dysponuje współczesny taniec. Zarówno samodzielnie czy w połączeniu z innymi dziedzinami sztuki. 3 Krakowski Festiwal Tańca

3 Krakowski Festiwal Tańca

20.00, Scena NCK
MATERIA – Andrea Salustri (Włochy) kreacja i wykonanie: Andrea Salustri
Choreografia na kilka styropianowych kształtów i jednego człowieka. Po spektaklu rozmowa z artystami.
bilety: 80/65 zł.
22.00, studio KCC
Lil – Marta Wołowiec (Polska) – premiera
Performans podejmuje próbę odkrycia i ucieleśnienia mroku, a także adaptacji do niewiedzy i trwania w upadku. Ciemność widziana jako bezkres i piękno, w rzeczywistości naznaczona tajemnicą i potencjałem.  Choreografia, performans: Marta Wołowiec. Po spektaklu rozmowa z artystką. Spektakl dla widzów dorosłych.
bilety: 55/45 zł

Program 1 sierpnia

18.00, studio KCC
STONE – FACE – BOOK – Granhøj Dans Company (Dania).
Kamień – Twarz – Książka. Mając kamienie jako pasję, przeszkodę i przyjaciół – Mikołaj prowadzi nas przez żywą historię. To dramatyczna i poruszająca opowieść o odwadze i poszukiwaniu pulsu serca w świecie twardej petryfikacji. Ta poetycka perła otwiera moje serce z kamienia.
Choreografia: Palle Granhøj, tancerz: Mikołaj Karczew
Bilety: 80/65 zł, w przedsprzedaży

20.00, Scena NCK
AN EVE AND AN ADAM – Granhøj Dans Company (Dania)
Podczas gdy nagość w internecie normalizuje się, w prawdziwym w życiu większość osób woli pozostać ubranym. Dlaczego (w szczególności młodzi ludzie) pokazując wirtualnie dużo skóry, unika wspólnych pryszniców w studiach fitness? Dlaczego wstydzimy się odsłonić nasze ciała przed rodzicami lub partnerami, podczas gdy bez wahania pozwalamy na to by zdjąć nasze ubrania w cyfrowym świecie? Te sprzeczności i nasz stosunek do rzekomo najbardziej naturalnego stanu ciała są tematem spektaklu Palle Granhøj Ewa i Adam, inspirowanego rajską nagością.
Choreografia: Palle Granhøj,tancerze: Sofia Pintzou, Mikołaj Karczewski

3 Krakowski Festiwal Tańca
3 Krakowski Festiwal Tańca – warsztaty

W spektaklu występuje pełna nagość. Po spektaklu rozmowa z artystami.
bilety: 80/65 zł, w przedsprzedaży: 60/45 zł (do 7.07) 

Program 2 sierpnia

18.30, studio KCC
ZŁE ZIELE – Magda Jędra (Polska)
Próba wykształcenia czułej praktyki bycia z odrzuconymi roślinami, poznawania ich potrzeb i doświadczania ich sprawczej mocy. Od kilku lat artystka pogłębia wiedzę na temat przyrody, szukając kanałów komunikacji ciała ludzkiego z ciałem roślinnym. koncepcja: Magda Jędra, Anka Herbut, choreografia, performans: Magda Jędra
bilety: 55/45 zł.
20.00, Scena NCK
REZYDENCJA KCC – Anna (Ana) Szopa (Polska) – premiera
Koncept, choreografia, wykonanie: Anna (Ana) Szopa
Spektakl autorski prezentowany w ramach rezydencji Krakowskiego Centrum Choreograficznego.
Po spektaklu rozmowa z artystami. bilety: 55/45 zł.

Program 3 – 4 sierpnia

3 sierpnia (czwartek), g. 17.00, Scena NCK   FINAŁ 12. EDYCJI KONKURSU CHOREOGRAFICZNEGO 3…2…1…TANIEC!
Wyjątkowe wydarzenie o charakterze międzynarodowym, podczas którego prezentowane są krótkie formy solowe, duety i tria oparte na szeroko rozumianym tańcu współczesnym.
Po konkursie feedback jurorów.
bilety: 55/45 zł.

4 sierpnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
TRANQUILLO – Teatr Klucz im. W. Deneki, reż. Janusz Orlik (Polska)
Tranquillo z włoskiego znaczy ‘spokojnie’. To termin używany w notacji muzycznej, mający za zadanie pomóc wykonawcy oddać nastrój utworu. W subtelnym i kontemplacyjnym „Tranquillo” artyści trwają, rzeczy się wydarzają, przenikają powoli. Artyści, paradoksalnie spokojni, zapraszają nas do swojego świata i dają nam, widzom, szansę na pobycie z nimi, przyjrzenie się ich (nie)zwykłej codzienności. Tak naprawdę jest to spektakl o nas samych. – Janusz Orlik
reżyseria, choreografia: Janusz Orlik
Po spektaklu rozmowa z artystami.
bilety: 55/45 zł.

3 Krakowski Festiwal Tańca 5 – 6 sierpnia

5 sierpnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK
THROUGH THE GRAPEVINE – Alexander Vantournhout (Belgia)
Spektakl to dziwaczny pas de deux mężczyzn. Performerzy Alexander Vantournhout i Axel Guérin pokazują swoje ciała, odarte z wszelkich ozdobników. Są wyszkoleni, ale z pewnością niedoskonali. Nie próbują przekonywać wirtuozerskimi ruchami. Stopniowo ich atletyczne ciała zderzają się z ograniczeniami fizycznymi, a ich ruchy prowadzą do odkrywania mocnych i słabych stron ich własnej, specyficznej budowy ciała. Choreografia tworzy wzajemne oddziaływanie między tymi różnicami w proporcjach i sile fizycznej. Wykonawcy z wielkim wysiłkiem i skupieniem poszukują równowagi i harmonii, nie stroniąc przy tym od humoru. Rzucają sobie wyzwania i popychają się do przodu, na przemian prowadząc taniec. Ciągły kontakt fizyczny, synergia między dotykaniem i byciem dotykanym rozwija się jako podstawowa melodia spektaklu.
koncepcja i choreografia: Alexander Vantournhout
Po spektaklu rozmowa z artystami.
bilety: 80/65 zł.

6 sierpnia (niedziela)
10.00, studio KCC
LIL – Marta Wołowiec (Polska)
Performans podejmuje próbę odkrycia i ucieleśnienia mroku, adaptacji do niewiedzy, trwania w upadku. Ciemność widziana jako bezkres i piękno, naznaczona tajemnicą i potencjałem. 
choreografia, performans: Marta Wołowiec
Po spektaklu rozmowa z artystami., spektakl dla widzów dorosłych
bilety: 55/45 zł.
19.00, Scena NCK
PRIMA – Viktor Černický (Czechy) premiera
Spektakl otwiera przestrzeń dla lokalnych społeczności. Heterogeniczna grupa nieprofesjonalistów, w dialogu z tancerzami o zróżnicowanym pochodzeniu i doświadczeniu, bada granice między jednostką a zbiorowością. Odchodząc radykalnie od koncepcji choreografii jako skończonej kompozycji PRIMA jest dziełem tanecznym, które wyzwala ruch, sprzyja zmienności i rozwija się na nowo za każdym razem, gdy na nią patrzymy: tu i teraz.
koncepcja i choreografia: Viktor Černický. Po spektaklu rozmowa z artystami.
bilety: 80/65 zł.

Jeżeli będziesz w tym czasie na południu polski to polecamy 60 Tydzień Kultury Beskidzkiej.