Auta w polskich filmach i serialach

604

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auta w polskich filmach i serialach
W latach 90. Polonezy robiły furorę. Doskonale widać to także na przykładzie polskiej kinematogafii.

Filmy takie jak „Kiler”, „Czterdziestolatek”, czy Młode wilki” na dobre wpisały się w kanon polskiej kinematografii i telewizji. Okazuje się, że oprócz fabuły, równie kultowe stały się poruszające się tam samochody. Przypomnijmy sobie słynne auta w polskich filmach i serialach. 

Filmy, dekady, moda 

Trzeba przyznać, że obserwując auta na przestrzeni polskich ekranizacji możemy poczuć pewną nostalgię. Auto w danym filmie ukazuje nam bowiem, jak zmieniała się moda oraz rozwój motoryzacji. Wystarczy spojrzeć na perypetię słynnego „Czterdziestolatka”. Tam główny bohater poruszał się słynnym „Maluchem”, czyli Fiatem 126p. „Kiler” do dziś uznawany jest za jedną z najlepszych polskich komedii, gdzie cytaty z tego filmu zapożyczają kolejne pokolenia. W filmie Juliusza Machulskiego z 1997 roku pojawia się również mnóstwo godnych uwagi samochodów. Jednym z nich jest Nissan 300XZ. Kolejny to m.in. Polonez w wersji sedan, Toyota 4Runner, czy Sab 9000. Dwa lata później miała miejsce kontynuacja filmu pod tytułem „Kiler-ów 2-óch”. W tej części jednak prym wiodą auta marki Renault. Przykładowo, jedna z bohaterek porusza się niebieskim Renault Clio. Miano kultowego filmu zyskały również „Psy” z Bogusławem Lindą w roli głównej. 

Auta w polskich filmach i serialach – luksusowe samochody 

W „Psach” główny bohater porusza się czerwonym BMW E36. Warto dodać, że film pochodzi z roku 1992, gdy wówczas taki samochód na polskich drogach był ogromną rzadkością. Wspomniane BMW nie jest jednak jedynym autem. W filmie możemy zobaczyć również czarnego Passata B3, a także całe mnóstwo Polonezów, na które w tych latach był ogromny popyt. Film „Psy” również doczekał się swojej kontynuacji. Tam, obok starego Volkswagena T2 możemy także podziwiać Mercedesa klasy S generacji W 140. W jednej ze scen widzimy także, jak bohater kradnie Audi 80 B3. Ponadto pojawiają się także: Opel Vectra, Astra F Sedan, czy Opel Omega A. Kolejną komedią, której cytaty weszły do codziennego użytku jest „Chłopaki nie płaczą”. W filmie tym pojawia się jednak także cała gama aut, takich jak: Volkswagen Beetle, Toyota Celica, czy Alfa Romeo

Okazuje się, że na początku lat 90. BMW E36 było na polskich trasach prawdziwą rzadkością.

Mocna fabuła i szybkie samochody 

Jednym z najbardziej popularnych, gangsterskich filmów z lat 90. są z pewnością „Młode wilki”. Zadaniem głównych bohaterów jest kradzież Mercedesa W124, po którego udają się aż do Niemiec. Oprócz tego możemy zobaczyć tam również żółtego Chevroleta Corvette C4, Suzuki Samuraia, BMW z serii 7E32, a także Forda Transita, Pozostając przy filmach akcji, w roku 1997 swoją premierę miał film „Sara”. W rolach głównych wystąpili wspomniany wcześniej Bogusław Linda oraz nastoletnia Agnieszka Włodarczyk, dla której rola tytułowej Sary okazała się przepustką do sławy. Obok płomiennego romansu, w filmie nie brakuje również okazałych, (jak na tamte czasy), samochodów. W tym wypadku mamy m.in. Renault Lagunę w wersji kombi. Z kolei jeden z pozostałych bohaterów porusza się Renault Megane Coupe. Mamy tam także Renault Espace, czy Pontiac Fiero. W „Sarze” możemy też zobaczyć gamę aut marki BMW z serii 7, w tym modeli z generacji E32

Coraz bardziej współcześnie 

Przenieśmy się nieco później, bo do roku 2000. Wówczas na ekrany kin trafił film „To ja, złodziej”. Jest to historia dwóch przyjaciół, pochodzących z patologicznych rodzin. By móc utrzymać siebie oraz swoich bliskich, zaczynają oni dokonywać kradzieży. Obok głównych bohaterów, prawdziwą gwiazdą jest ciemnozielony Jaguar Sovereign X300. Na tamte czasy, widzowie podziwiali ten model, niczym limuzynę. Rok później swoją premierę miał film „Reich”. Ekranizacja wzbudziła mieszane uczucia wśród widowni, jednak warto docenić dobór auta. Bohaterowie poruszają się w nim m.in. Mercedesem 500 SL generacji R129. W jednej ze scen pojawia się również Mercedes 500 SL. Film „Vinci” Juliusza Machulskiego z 2004 roku przedstawia historię Cuma i Szerszenia – złodzieja i policjanta, którzy postanawiają ukraść słynny obraz Leonarda Da Vinci, czyli Damę z łasiczką. Najczęściej pojawiającym się w filmie autem jest Toyota Avensis. Obok mamy jeszcze Land Cruisera, Opla Astrę, czy Opla Vectrę

Na przełomie XX i XXI wieku Jaguar Sovereign X300 robił w filmach ogromne wrażenie, niczym luksusowa limuzyna.

Auta, które nadal imponują 

Dla wielu samochody Audi to symbol klasy i elegancji. W tym wypadku auta tej marki królują w filmie „Fuks” z 1999 roku. W tym wypadku mowa o modelu A6 z generacji C5. Okazuje się, że w tamtych czasach, auto tej marki robiło jeszcze duże wrażenie i było rzadkością na polskich drogach. Tym bardziej jeśli główny bohater porusza się wspomnianym wcześniej już Fiatem 126p. To jednak nie wszystko. W filmie możemy także zobaczyć słynnego Poloneza, Opla Astrę, czy Volkswagena Vento. Na moment pojawia się także Chevrolet Camaro. Starszy „brat” Fiata 126p., czyli Fiat 125p. porusza się natomiast w serialu „Zmiennicy”, który w reżyserii Stanisława Barei opowiada historię 31-letniego taksówkarza – Jacka Żytkiewicza. 

Taksówka w serialu „Zmiennicy” to nic innego, jak starszy odpowiednik słynnego „Malucha”, czyli Fiat 125p.

Powrót do przeszłości 

Trzeba przyznać, że auta w polskich filmach i serialach mogą budzić nutkę nostalgii. Co więcej, amatorzy starszych modeli doceniają nawet ryk ich silnika. Niektóre auta nie przetrwały próby czasu. Na inne patrzymy, jak na daleką przeszłość. Z drugiej strony, wiele samochodów jednak do dziś robi wrażenie i cieszy się zaufaniem wśród kierowców. 

Przeczytaj także: Youngtimery – z miłości do samochodów

nowoczesne rozwiązania komunikacyjne w Zielonej Górze

Cupra warta uwagi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia