Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?

400

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna diagnozowana jest już u dzieci od 2. roku życia.

Dla niektórych podróżowanie może być prawdziwym koszmarem. I choć o chorobie lokomocyjnej mówi się głównie w kontekście dzieci, to może dotyczyć także dorosłych. Co jest przyczyną problemu? Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? 

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej? 

Choroba lokomocyjna określana jest jako szereg określonych objawów, które nasilają się w czasie podróży. Chociaż o problemie mówimy głównie w odniesieniu do podróżowania samochodem, to może nas spotkać także podczas lotu samolotem, czy rejsu statkiem. Co więcej, przykrych objawów możemy nie czuć, np. w trakcie jazdy autem, ale w samolocie już tak. Jak wyżej wspomnieliśmy, choroba lokomocyjna dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Za przyczynę choroby uznaje się brak zgodności pomiędzy postrzeganiem ruchu przez wzrok, a sygnałami odbieranymi przez błędnik znajdujący się w uchu środkowym. Krótko mówiąc, niektóre części naszego mózgu nie rejestrują faktu, iż ciało znajduje się w czasie podróży. W efekcie nasz mózg odbiera sprzeczne informacje. Pojawia się podrażnienie błędnika, napięcie nerwów, co skutkuje szeregiem nieprzyjemnych objawów. Jeżeli w rodzinie wystąpił problem, to może zaistnieć większe prawdopodobieństwo powielania choroby. Jak dotąd jednak nikt nie udowodnił, że choroba lokomocyjna może mieć podłoże genetyczne.

Przyczynę choroby lokomocyjnej upatruję się m.in. w braku odpowiedniego postrzegania ruchu przez wzrok.

Charakterystyczne objawy choroby lokomocyjnej 

Do najbardziej znanych objawów choroby lokomocyjnej zaliczane są nudności i wymioty. Oprócz tego może wystąpić również: 

 • *ból głowy; 
 • *ogólne osłabienie; 
 • *bladość skóry;
 • *potliwość; 
 • *problemy z koncentracją; 
 • *senność; 
 • *brak apetytu; 
 • *nagłe uczucia gorąca i zimna; 
 • *duszności; 

Co więcej, w przypadku mniej typowych objawów możemy mieć także zwolnienie rytmu serca, czy nadwrażliwość na zapachy. Chorobę lokomocyjną można też uznać jako nieregularną. Co to oznacza? Przykładowo, średnia wieku, w której mamy do czynienia z chorobą lokomocyjną to 10 lat, jednak pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero w wieku dorosłym. Jak podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, szczególnym okresem, np. u kobiet jest czas ciąży lub miesiączki. Wówczas wtedy może dojść do występowania nieprzyjemnych objawów. Sam problem nie musi być także spowodowany chorym błędnikiem. Choroba lokomocyjna może być bowiem zwyczajną reakcją na odczucia w czasie podróży. Wracając do dzieci, nasza ekspertka podkreśla także, że większość z nich z tej choroby wyrasta. 

Czy chorobę lokomocyjną można leczyć? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, choroba lokomocyjna jest problemem dość nieprzewidywalnym. Może pojawić się w każdym momencie, by następnie w jednej chwili odpuścić. Niestety nie do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody leczenia. Popularnie stosowane środki farmakologiczne jedynie łagodzą nieprzyjemne objawy. Takie środki warto jest zastosować pół godziny przed podróżą. Ponadto w aptece mamy również plastry, które nalepia się na skórę. Popularne są także cukierki z zawartością imbiru. Dzieci mogą przyjmować także preparaty antyhistaminowe. Warto dodać, że wspomniane środki wpływają nie tylko na układ pokarmowy, ale i działają uspokajająco. Choć w większości są dostępne bez recepty, to ich przyjmowanie warto wcześniej skonsultować z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Choć choroba lokomocyjna nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu, to należy przede wszystkim uważać, by nie doszło do odwodnienia. Same objawy zazwyczaj ustępują natomiast, gdy przestajemy się poruszać. 

Choroba lokomocyjna występuje nie tylko u dzieci, ale i dorosłych.

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? 

Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? Czy możemy jej zapobiec? Jak podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska: „Nie należy objadać się przed podróżą, a także pić gazowanych napojów. Zdecydowanie dobrze jest mieć jakiś wyznaczony punkt na horyzoncie i zawiesić na nim oczy. W samochodzie najlepiej jest siedzieć przodem do kierunku jazdy. Ograniczajmy także zbędne ruchy głową, szyją i tułowiem”. Nasza ekspertka podkreśla też, że przed podróżą należy unikać palenia papierosów oraz korzystania ze smartfonów. Czytanie w czasie jazdy również nam nie pomoże. Pomóc mogą jednak z kolei różnego typu techniki relaksacji, słuchanie spokojnej muzyki, czy dbanie o dopływ świeżego powietrza. Grunt, by odpowiednio wyrównać nasz oddech. Jeżeli problem spotyka nas w czasie jazdy autobusem, nie siadajmy w miejscach odległych od osi kół. Z kolei w samolocie problematyczne mogą być miejsca w fotelach umiejscowionych nad skrzydłem od strony okna. Problem mogą nasilić także intensywne zapachy w czasie podróży.  

Choć o chorobie lokomocyjnej najczęściej mówi się w kontekście podróżowania samochodem, to problem może nas spotkać także np. w samolocie.

Z chorobą lokomocyjną można żyć 

Podczas jazdy warto także robić sobie regularne przerwy. Zwłaszcza przed dłuższą podróżą należy dobrze wypocząć. Mimo stosowanych sposobów objawy mogą się pojawić. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie, chociażby woreczek foliowy na wypadek wystąpienia nudności. Choć choroba lokomocyjna nie stanowi zagrożenia dla naszego życia. to może jednak nam je uprzykrzyć. Nieprzyjemne objawy towarzyszące nam podczas podróży, mogą spowodować, że po jej zakończeniu będziemy zwyczajnie osłabieni. Mimo wszystko należy także dobrze obserwować organizm dziecka, a także swój, by móc w porę odpowiednio zareagować. 

Przeczytaj także: Podróżowanie ze zwierzętami – porady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia