Konkursy chopinowskie w Łazienkach Królewskich

428

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
jeden z koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

Konkurs chopinowski  inaczej Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina jest jednym z najstarszych na świecie tego typu. Odbywa się co pięć lat, a z roku na rok gromadzi coraz więcej fanów. Konkurs chopinowski zaingerował w roku 1927 polski pianista, profesor  Jerzy  Żurawlew. Konkursy chopinowskie w Łazienkach Królewskich odbywają się od 1959 roku i są jedną z najstarszych imprez muzycznych  w stolicy oraz czymś na kształt wyróżnika kulturalnego . W tym roku już po raz sześćdziesiąty czwarty zagrali ii jeszcze raz zagrają  świetni polscy i zagraniczni pianiści. Po więcej szczegółów zapraszam do przeczytania artykułu: Konkursy chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Konkursy chopinowskie ogólnie

W pierwszym konkursie chopinowskim wzięło udział 26 pianistów. Uczestnicy mieli zagrać bez konkurencyjnie  w stylu chopinowskim, proponując swoją własna interpretacje.
W skład jury wchodzą przede wszystkim pianiści, ale zdarzało się, że byli to także muzykolodzy, kompozytorzy, dyrygenci czy krytycy. Pomiędzy jury czasami dochodziło do sporów a sprawcą najbardziej emocjonującego był chorwacki pianista. Jego własna interpretacja podzieliła jurorów, a on został pozbawiony możliwości wzięcia udziału w finale.

Do lat 60 XX wieku  konkursy były tworzone  przy współudziale Ministerstwa Kultury i Sztuki.n Póżniej do roku 2005 był organizowany przez Towarzystwo im. Fryderyka  Chopina  w Warszawie. Z kolei w edycję z 2010 roku włączył  się Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Konkursy chopinowskie  w Łazienkach Królewskich – ostatnia szansa na posłuchanie

Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przysłuchiwać się na żywo muzyce Chopina w wykonaniu mistrzów jest jeszcze szansa. Mianowicie w niedziele 24.09. można po raz ostatni w tym roku załapać się na tą muzyczna ucztę. O godzinie 12.00 wysłuchamy recitalu Filipa Wojciechowskiego a o godzinie 16.00 Karola Radziwonowicza.

Filip Wojciechowski jest pianistą, który w konkursach pianistycznych zdobył wiele nagród zarówno polskich, jak i zagranicznych. W Warszawie otrzymał nagrodę specjalną. Śmiało można o nim powiedzieć, ze jest artystą światowym. Występował między innymi  w Filharmonii Berlińskiej, w Operze House w Monte Carlo czy Tokyo. W 2000 roku został liderem „Filip Wojciechowski Trio”.

Karol Radziwonowicz jest pionier em w historii muzyki polskiej, który opanował wszystkie dzieła fortepianowe kompozytora Ignacego  Jana Paderewskiego. Muzykował w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce i  Australii.
Jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

Zarówno wstęp do Łazienek Królewskich, jak i koncerty są bezpłatne. Odbywają się pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Koncerty Chopinowskie organizuje Stołeczna EstradaI Towarzystwo  im. Fryderyka Chopina.
Idea powstania pomnik a Fryderyka Chopina, pod którym odbywają się recitale powstała w roku 1889 roku, w 40 rocznicę śmierci F.Chopina.

Konkurs  na projekt pomnika wygrał  polski rzeźbiarz Wacław Szymanowski., a realizacja jego nastąpiła w 1926 roku. W 1940 roku pomnik wysadzono w powietrze.
Nowy, zrekonstruowany pomnik stoi od 1958 roku.

zachęcam do obejrzenia: Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich – reportaż z inauguracji (2023)
polecam artykuł: 57 Festiwal Pianistyki Polskiej – Słupsk 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia