Strona główna Aktualności Zimowe wykroczenia na drogach. Czego warto unikać.

Zimowe wykroczenia na drogach. Czego warto unikać.

Kodeks drogowy jasno określa sytuacje w których można dostać mandat zimą. Jakie to wykroczenia drogowe i co za nie grozi?

384

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wysokość mandatu za różne wykroczenia drogowe może być uzależniona od wielu czynników, takich jak ocena funkcjonariuszy i poziom zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. W trakcie zimowych miesięcy, gdy na drogach pojawia się biały puch, internet wypełniają liczne artykuły donoszące o surowych konsekwencjach dla kierowców naruszających przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Niemniej jednak, nie wszystkie informacje są zgodne z rzeczywistością, ale po kolei. Jaki może być mandat za zaśnieżony samochód. Czy dostaniesz mandat za jazdę zimą na letnich oponach?  Jakie są zimowe wykroczenia na drogach.

Jednym z częstych przewinień jest kara za jazdę nieodśnieżonym pojazdem. Warto zaznaczyć, że taryfikator mandatów nie zawiera konkretnej kwoty kary za to wykroczenie. Zamiast tego, przepisy wskazują na ogólny zakres grzywien od minimalnej stawki do maksymalnej kary w wysokości 3 tysięcy złotych. Jest to wynik przypisany na podstawie art. 97 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że „Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 tys. złotych albo karze nagany.” Taki więc może być mandat za zaśnieżony samochód.

Zimowe wykroczenia na drogach
Zimowe wykroczenia na drogach – uwaga na kontrole

Zimowe wykroczenia na drogach. Mandat za zaśnieżony samochód.

Ciekawym elementem tego przepisu jest to, że zakres od zera do 3 tysięcy złotych może wprowadzać pewne niejasności co do faktycznej wysokości mandatu. Nawet jeśli jest to wykroczenie „do 3 tys. zł”, minimalna stawka mandatu wynosząca 20 złotych może być równie realna. Ostateczna decyzja o wysokości mandatu za śnieg na samochodzie zależy więc od oceny konkretnego przypadku przez funkcjonariusza oraz od istniejącego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu na danej drodze publicznej. Dlatego też znajomość taryfikatora mandatów oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego staje się kluczowa dla uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek na polskich drogach.

Mandat za pracujący silnik

Takie sytuacje, gdzie kierowcy uruchamiają silniki swoich pojazdów podczas odśnieżania, aby przyspieszyć proces, mogą podlegać określonym przepisom prawnym. W niektórych miejscach obowiązują przepisy, które zakazują pozostawiania auta z pracującym silnikiem podczas postoju na obszarze zabudowanym. Jest to związane z dbałością o środowisko oraz unikaniem niepotrzebnego hałasu i zanieczyszczeń.

Mandat w wysokości 100 złotych za sam fakt pozostawienia auta z pracującym silnikiem oraz dodatkowa kara 50 zł w przypadku oddalenia się od pojazdu to sankcje mające na celu egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska i zapobiegania nadmiernemu hałasowi. W skrajnie uciążliwych sytuacjach kara może wynieść nawet 300 zł. Jakie są jeszcze zimowe wykroczenia na drogach?

Dbaj o tablice rejestracyjne

Tu sytuacja jest skomplikowana, mianowicie przepisy dotyczące kar za przysłonięte śniegiem tablice rejestracyjne czy nieodśnieżone reflektory i kierunkowskazy mogą być interpretowane z pewnym umiarem. Zależy to od intencji kierowcy oraz okoliczności sprawy. Często wysokość mandatu może zależeć od kontekstu i oceny sytuacji przez organy ścigania. W tej sytuacji wysokość 500 zł i 8 punktów karnych za przysłonięte śniegiem tablice rejestracyjne może być trudne do otrzymania. Tu bowiem bardzo często są mamy do czynienia z przypadkiem, że brak jest jednoznacznych dowodów na intencjonalne zakrywanie rejestracji. Celem miałoby być uniknięcie wykrycia przez fotoradary czy inne urządzenia kontrolne.

Podobnie jest z karą za nieodśnieżone reflektory czy kierunkowskazy. W tym przypadku, karę w wysokości 300 zł i 8 punktów karnych przewiduje się za intencjonalne zakrywanie tych elementów. Nie za samo zaniedbanie ich oczyszczenia ze śniegu.

W Polskim prawie dopuszczalne jest używanie łańcuchów tylko na drogach pokrytych śniegiem. Korzystanie z łańcuchów na odśnieżonych drogach podlega karze mandatu w wysokości 100 zł. Podobna kara grozi również za poruszanie się po drogach publicznych pojazdem wyposażonym w opony kolcowane.

Prawo obowiązujące w Polsce natomiast nie przewiduje mandatu za jazdę na letnich oponach zimą. Policja nie może nałożyć na kierowcę kar również za jazdę na zimówkach w sezonie letnim. Jednak pamiętajmy, że podczas kontroli drogowej może być skontrolowany stan opon czyli grubość bieżnika, a jeżeli będzie mniejsza niż 1,6 mm może nam zostać odebrany dowód rejestracyjny i mandat między 20 a 500 zł.

Zimowe wykroczenia na drogach co mówi kodeks drogowy?
Zimowe wykroczenia na drogach co mówi kodeks drogowy?

Ważne jest, aby kierowcy byli świadomi, że kary te mogą być stosowane w określonych sytuacjach. Organy ścigania mają pewną elastyczność w ich egzekwowaniu. Będą brali pod uwagę konkretne okoliczności. W każdym razie, utrzymanie pojazdu w należytym stanie, zwłaszcza zimą przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze. Pozwala uniknąć potencjalnych kar i punktów karnych. Pamiętajmy o tym wsiadając zimą za kierownicę swojego auta by nie dopadły Cię zimowe wykroczenia na drogach.

Poczytaj nasz artykuł o tym co proponuje koncern Forda. Czy wiesz, że po Dubaju jeżdżą już rosyjskie Aurusy?

Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia